Erdomed
Jestliže se u vás objeví kašel, potíže s dechem nebo hromadění hlenu horních či dolních cestách dýchacích, může vám lékař na vaše potíže předepsat Erdomed. K dostání je ve formě tobolek i suspenze, jíž mohou užívat i děti. Co všechno byste o něm měli vědět a co je důležité pro jeho maximální účinek?
Obsah článku
Erdomed
Tento lék je vázán pouze na lékařský předpis. Je oceňovaný pro svou schopnost rychlého rozpouštění hlenů v dýchacích cestách. Proto se používá při léčbě horních i dolních cest dýchacích, a to nejčastěji při:
- bronchitidách
- rhinitidách
- astmatu s nadměrnou tvorbou hlenu
- chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN)
- atd.
Účinná látka erdostein brání hromadění hlenu v nosních dutinách a průduškách, čím pečuje o jejich průchodnost a umožňuje jim rychlejší regeneraci. Předchází tak možným komplikacím u celé řady onemocnění, zejména pak možnému zápalu plic.
Erdomed na kašel
Jak působí Erdomed?
Lék na předpis Erdomed ve formě suspenze i tobolky ovlivňuje mechanismus tvorby hlenu (snižuje ho a mění jeho strukturu), přispívá k lepší pohyblivosti řasinek na sliznici, a pozitivně působí i na tvorbu ochranných látek (imunoglobulinů). Usnadňuje léčebný proces při onemocnění průdušek zmírněním příznaků i jejich subjektivních projevů, jako je kašel, dušnost a vykašlávání.
Účinné látky v přípravku také jako bonus mírní zánět v průduškách a rychle zlepšuje hlavní průvodní potíže, od pocitu bolesti až po nepříjemné pálení za hrudní kostí. V neposlední řadě také napomáhá z citlivé tkáně plic odstraňovat škodlivé volné radikály.
Erdomed herbal sirup
Nejčastěji je přípravek Erdomed k dostání ve formě sirupu, který se velmi snadno polyká i dětem nebo osobám s poraněným a podrážděným hrdlem během nemoci. Je předepisován jako prostředek snižující vazkost hlenu či hnisavého výměšku sliznic dýchacích cest. Usnadňuje vykašlávání, a neměl by se proto užívat bezprostředně před spaním. Níže najdete kompletní přehled potíží a nemocí, při kterých může lékař vám nebo vašim dětem (pokud už přesáhly hmotnost 15 kilogramů) předepsat Erdomed.
- akutním i chronický zánět průdušek
- rozšíření průdušek
- průduškové astmata, doprovázené zvýšenou sekrecí hlenu
- rýma
- zánět vedlejších nosních dutin
- zánět hltanu a hrtanu
- a další akutní i chronický zánět horních dýchacích cest
Erdomed kdy začne působit?
Účinná látka erdostein v přípravku Erdomed má pověst velmi rychlého léčiva. Již po dvou dnech užívání léku Erdomed by podle návodu mělo dojít ke zlepšení potíží a Erdomed začne působit. Pamatujte však na to, že je tato doba vždy individuální. Lékaře tedy vyhledejte až ve chvíli, kdy ke zlepšení nedojde ani po 5 dnech nebo se váš stav naopak zhorší.
Erdomed příbalový leták
Ještě, než začnete užívat lék pro snadnější vykašlávání a snížení viskozity hlenu Erdomed, věnujte pozornost jeho příbalovému letáku. Zejména je důležitý seznam obsažených látek, kvůli možné alergii na některou z nich.
Jestliže vám lékař řekl, že trpíte nesnášenlivostí některých cukrů, lék Erdomed neužívejte. Konkrétně jde nesnášenlivost fruktosy a poruchu trávení glukosy a galaktosy (glukoso-galaktosový malabsorpční syndrom), a také nedostatek sacharázyisomaltázy (což je enzym štěpící isomaltosu a sacharosu). Osoby trpící fenylketonurií by pak neměly užívat suspenzi kvůli přítomnosti umělého sladidla aspartamu.
Jaké je dávkování přípravku Erdomed?
Doporučené dávkování se liší podle věku uživatele, a rovněž podle formy, v níž je Erdomed nabízen.
Želatinové kapsle -1 tobolky 2-3x denně podle doporučení lékaře. Každou tabletu je nutné zapít velkou sklenicí vody. Právě tekutiny jsou pro mechanismus působení přípravku důležité.
Prášek pro přípravu perorální suspenze určený pro nejmenší děti dávkujeme podle hmotnosti pacienta:
- 15 – 20 kg (obvykle 3 až 6 let): 2,5 ml podávaných 2krát denně
- 21 – 30 kg (obvykle 7 až 12 let): 5 ml podávaných 2krát denně
- nad 30 kg (obvykle nad 12 let): 5 ml podávaných 3krát denně
Prášek pro přípravu perorálního roztoku: jeden sáček o obsahu 225 mg rozpustit ve sklenici tekutiny (nejlépe vody neb čaje a vypít v dávkování 2-3x denně.
Vzájemné interakce přípravku Erdomed s jinými léky
Neužívejte Erdomed současně s žádnými přípravky určenými pro tlumení kašle s výjimkou nočních hodin, a to vždy po konzultaci lékařem! Žádné další nežádoucí interakce nebyly zaznamenány, Některé léčivé přípravky vliv erdosteinu dokonce posilují (zejména salbutamol a s budesonid). erdostein pak dokáže zvýšit v krvi hladinu některých antibiotik, čehož bývá často využíváno k terapeutickým účelům.
Nežádoucí účinky
Užívání léku Erdomed s sebou může nést i riziko výskytu nežádoucích účinků. Patří sem především:
- pálení žáhy
- nevolnost
- poruchy chuti zejména v začátku léčby
- kožní vyrážka (vzácně)
- zvýšená teplota (vzácně)
Erdomed cena
I když je lék Erdomed vydáván pacientům pouze na lékařský předpis, v lékárně se připravte na menší doplatek. Podle internetových stránek Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je orientační prodejní cena léku cca 183 Kč a orientační doplatek pak 23,16 Kč. Dejte si však pozor, aby vám lékař na recept nedopsal doložku „Hradí pacient.“ V takovém případě byste vše museli zatáhnout z vlastní kapsy.
Taková situace může napsat např. v případě, že nedodržuje léčebný režim (i nadále kouříte nebo ignorujete jiné pokyny lékaře) nebo také tehdy, byl-li vám Erdomed předepsán kvůli diagnóze CHOPN, která ani po třech měsících od začátku užívání nedosáhla významného zlepšení.
Byl vám nebo vašim blízkým Erdomed předepsán? Jak jste s ním byli spokojeni? Máte nápad na téma, která nám v článku chybí? Dejte nám vědět.