Arganový olej

Říká se mu také marocké nebo pouštní zlato. V poslední době je arganový olej oblíbenou příměsí v mnoha druzích dekorativní kosmetiky, nejúčinnější je však tehdy, používáme-li ho samostatně – a to zevnitř i zvenčí.

Arganový olej se získává z plodů argánie trnité (Argania spinosa), kdysi hojně rozšířeného afrického stromu. Bohužel díky změně klimatu se dnes argánie vyskytují pouze na dvou místech v Maroku a několik málo ojedinělých kusů lze spatřit také v Alžírsku a Izraeli. Protože prozatím selhávají veškeré pokusy o umělé vysazení argánií v jiných oblastech, jsou všechna místa výskytu chráněna přísným patronátem UNESCO.

Arganový olej
Náš tip:
Pokud byste se chtěli na argánie podívat zblízka, museli byste se vypravit do vesnic s názvem  As-Sawíra (Essaouria) a Agadir.

Vzhledem se argánie velmi podobá olivovníku, může se však chlubit dlouhými trny, jež výrazně stěžují sběr plodů. Ty posléze zpracovávají místní berberské ženy a vyrábějí z nich ceněný arganový olej.

Arganový olej použití

V zásadě můžeme rozlišit dva druhy arganového oleje: kosmetický a potravinářský, přičemž by vzájemně neměly být zaměňovány. Resp. potravinářský arganový olej lze v některých případech požít podobně jako ten kosmetický, naopak to však neplatí.

Potravinářský arganový olej

Jeho zbarvení i aroma je výraznější – arganové oříšky se totiž ještě před lisováním lehce opraží. Používá se do ovocných salátů, ale také jako základní surovina pro výrobu amlou (krém na pečivo s příměsí mandlí a medu), tradiční součásti marocké snídaně. Ceněny jsou zejména jeho organoleptické vlastnosti. Bylo například pozorováno, že po jeho konzumaci dochází ke stabilizování hladiny cholesterolu v krvi.

Arganový olej
Měli byste vědět:
Arganový olej prokazatelně snižuje hladinu cukru v krvi.

Kosmetický arganový olej

V kosmetickém průmyslu je využití oleje z argánie trnité mnohem pestřejší. Mnoho mohou napovědět již obsažené účinné látky:

  • tokoferoly (ochrana pokožky a vlasů před působením volných radikálů
  • karoten (obnova, lesk a síla vlasů)
  • esenciální mastné kyseliny
  • vitamín E (velmi silný protizánětlivý antioxidant chránící buňky před účinky UV záření)
  • vitamín F (hydratace pokožky a zpomalení procesu stárnutí buněk)
Využívá se také k léčbě nejrůznějších kožních onemocnění, zejména akné, ekzémů nebo lupénky. Poslouží i jako první pomoc při popáleninách, odřeninách nebo zánětech pokožky (např. u nehtového lůžka).

Věděli jste, že:
Vitamín E je nezbytný při procesu tvorby kolagenu v pokožce? Aktivně ji tak vyhlazuje a brání vzniku nebo prohlubování již vzniklých vrásek.

Arganový olej také vyživuje vlasové kořínky, brání třepení konečků a dokonce je zaceluje. Díky skutečně vysokému obsahu vitamínu E se také může chlubit významným regenerační efektem a zanechává pokožku sametově hebkou.

Arganový olej

Arganový olej a jeho účinky

Ve skutečnosti je výše uvedený seznam jen krátkým výčtem možných účinků a pozitivního působení, které může arganový olej na vaše zdraví mít. Pro větší přehlednost jsme je proto roztřídili podle typu užití, a navíc přidali ještě několik dobrých rad k použití.

Měli byste vědět:
Arganový olej je v Maroku používán už po staletí, a dodnes nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky. Velmi výjimečná je pouze alergie.

Arganový olej na vlasy

U vlasů se arganový olej nejčastěji používá ve formě bezoplachového kondicionéru. Stačí ihned po mytí vetřít do vlasů několik kapek. Pomůže zejména vlasům poškozeným pravidelným používáním fénu či kulmy. Mimochodem arganový olej proti horku chrání, takto ošetřené vlasy už tedy vaši električtí pomocníci nikdy nepoškodí.

Své užití najde také jako stylingový přípravek. Jednoduše ho rozetřete v dlaních a použijte stejně jako gel. Působí pro elektrizaci vlasů a dodá jim lesk.

Náš tip:
Jsou vaše vlasy opravdu poškozené? Pak si dopřejte noční arganovou pečující kúru, při níž vmasírujete větší množství oleje do vlasů a necháte působit přes noc. Po umytí budou vaše vlasy neobyčejně jemné a zářivé.

Trpíte na suchá místa vlasové pokožky hlavy nebo dokonce na lupy? Lokalizujte problematická ložiska a nanášejte na ně každý den větší množství oleje za pomoc kosmetického tamponu. Problémy rychle zmizí.

Arganový olej

Arganový olej na obličej

Hydratuje tvář – stačí vmasírovat několik kapek do pokožky tváře nebo krku, a to ideálně každé ráno a večer. Jde o tzv. suchý olej, jež je podle definice rychle absorbován pokožkou a nezanechává na ní (ani kdekoliv jinde) nepříjemné mastné skvrny.

Náš tip:
Chcete-li arganový olej použít jako účinné sérum, ošetřete svou tvář navíc ještě denním či nočním krémem. Pár kapek oleje můžete přidat také do svého oblíbeného hydratačního toneru.

Hledáte šetrný a rychlý peeling na rty? Smíchejte několik kapek arganového oleje do hnědého cukru. Dobře zamíchejte, vmasírujte do rtů a důkladně opláchněte.

Náš tip:
Doma si můžete vytvořit i skvělou hydratační masku. 3 lžíce kvalitního bílého jogurtu smíchejte s 1 lžící citrónové šťávy a medu. Přidejte pár kapek oleje, naneste na suchou tvář a nechte působit 10-15 minut. Opláchněte teplou vodou.

Chcete, aby váš make-up dlouho vydržel? Hydratujte svou pleť s arganovým olejem, a teprve poté naneste dekorativní kosmetiku. Naopak olej vmíchaný do tvářenky nebo bronzeru (1-2 kapky) váš obličej příjemně rozzáří a zjemní.

Arganový olej na opalování

I když k tomu jeho barva často svádí, jako olej na opalování se ten arganový příliš nehodí. Má totiž velmi nízký UV faktor, takže se snadno spálíte. Po opalování je naopak nenahraditelný. Hydratuje a opálené pokožce dodá žádoucí lesk a pružnost.

Hodí se i jako první pomoc pro další neduhy pokožky. Ideální je pro hydrataci míst trpících suchostí, například pat, loktů nebo chodidel. Na nohy je ideální olejová kůra, při níž je nutné nohy důkladně promazat olejem a vše podpořit použitím tlustých bavlněných ponožek. Podpoříte tím také růst nehtů.

Arganový olej

Marocký arganový olej

Jak jsme si už vysvětlili výše, každý skutečně kvalitní a především pravý arganový olej musí pocházet z Maroka. Bohužel i na našem trhu jsou k dostání produkty se zavádějící mi názvy, jež ve skutečnosti obsahují směs různých olejů, a to navíc mnohdy v pochybné kvalitě.

Bio arganový olej

Ještě více vám však o kvalitě arganového oleje řekne certifikát BIO. Ten je zpravidla garantován spolehlivým partnerem, jež klade důraz zejména na to, aby takový olej pocházel pouze z původní odrůdy stromů, jež nebyly nijak šlechtěny nebo dokonce geneticky modifikovány. Samozřejmostí je pak absence používání pesticidů nebo umělých hnojiv.

Zároveň máte jistotu, že takový olej nebude obsahovat  barviva, parabeny, konzervační látky, ropné deriváty, rozpouštědla nebo silikony. A nepřípustné je samozřejmě i testování na zvířatech.

Arganový olej otázky a odpovědi

A co ještě byste o arganovém oleji měli znát? Sestavili jsme pro vás seznam těch nejčastějších otázek a odpovědí.

Jak arganový olej voní? A co když je mi tato vůně nepříjemná?

Díky specifickému postupu používanému při výrobě má opravdu kvalitní arganový olej získávaný maximálně šetrným způsobem příjemné oříškové aroma. Neměly by být přítomné žádné nahořklé tóny, kyselý zápach a dokonce ani nevábný „kozí odér“ (jasný signál, že k výrobě arganového oleje byly použity i oříšky získané z výkalů koz).

Měli byste vědět:
V určitých případech je k dostání i arganový olej zcela bez vůně. Spolu s ní však přišel i o část ceněných účinných látek, proto dobře zvažte, zda takovou kosmetickou úpravu skutečně potřebujete.
Arganový olej

Kde a jak skladovat arganový olej?

Ideální zabarvení arganového oleje se pohybuje od světle žluté až do světle oranžové téměř „olejové.“ Potravinářský olej je přitom o něco tmavší. Není tedy divu, že se někteří výrobci snaží svůj produkt tzv. „prodávat i očima“ a nabídnou vám ho v průhledné nádobě. To, co vypadá jako důkaz kvality, však ve skutečnosti tolik ceněné vlastnosti arganového oleje ničí. Sluneční světlo se totiž podílí na rozpadu některých účinných látek a tím ho degraduje. Proto je ten nejkvalitnější arganový olej nabízen výhradně v nádobách z tmavého skla.

Měli byste vědět:
Sedlina na dně nádoby není na škodu. Jde o zbytky argánových oříšků. Dokazují, že olej byl čištěn pouze minimálně a nepřišel tak o nic ze svých unikátních vlastností.

Jak získám záruku, že koupím skutečně kvalitní arganový olej?

Musíme vás zklamat, ale podle ceny skutečně dobrý produkt nepoznáte. Mnozí výrobci jsou totiž směsi nejrůznějších rostlinných olejů (z nichž arganový tvoří jen malé procento) schopni prodávat za cenu čistého oleje, a totéž platí pro oleje vyrobené chemickou extrakcí.

Budete-li mít štěstí a vydáte se na cestu do Maroka, nakupujte tuto vzácnou surovinu výhradně v ženských manufakturách, kde se olej zároveň vyrábí i prodává. V ČR se pak musíte spolehnout na ověřeného dodavatele, jež právě s takovými společnostmi spolupracuje. Jedině tak si za své peníze pořídíte skutečnou kvalitu, která vám i vaší kráse přinese skutečně jen a jen to nejlepší. Bez kompromisů.

Nelekejte se vyšší ceny – malá lahvička arganového oleje vám při běžném použití vydrží rok, ale i déle. A nemusíte se přitom bát krátkého data spotřeby. Důraz na hygienické podmínky při výrobě u berberských žen vás podobných starostí ušetří. Trvanlivost arganového oleje je totiž opravdu ale opravdu vysoká.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *