Březová voda
Vlasové tonikum, příslib věčného mládi a univerzální lék – i taková přízviska má v našich krajích březová voda. Zatímco o březové péči pro vlasy slyšel snad už každý, vnitřní užívání stojí mimo zájem běžných lidí. Ale to je opravdu velká škoda.
Březová voda z břízy bělokoré (Betula pendula) zažívá v posledních letech velký boom. Předstihla co do oblíbenosti dokonce i vodu kokosovou, na kterou ještě nedávno nedala většina výživových i beauty poradců dopustit. Pomineme-li, že surovina vhodná ke zpracování nám roste hned za humny a není ji třeba přepravovat přes půl světa, získala si březová voda své příznivce i díky unikátnímu složení, které je doslova pokladnicí účinných a prospěšných látek a právem řadí tento nevšední produkt do kategorie superpotravin.
Voda z břízy se získává podobně jako javorový sirup. Brzy na jaře se sbírá z mladých kmínků bříz. Do jejich kmenů se navrtá otvor, vyztuží se vhodným brčkem nebo slámkou a odkapávající tekutina se zachytává do malých plechovek nebo kelímků. Má ale velmi krátkou životnost – v lednici vydrží čerstvá maximálně pět dní, proto do ní bývají pří zpracování přidávány i nejrůznější konzervační látky případně bývá šetrně redukována v sirup apod.
Míza se sbírá v období teplých dní a studených nocí (obvykle od poloviny března do poloviny dubna podle geografických podmínek), kdy míza intenzivně proudí mezi jednotlivými částmi stromu. Bylináři, kteří tvrdí, že sbírají mízu po celý rok, vám proto nikdy nemohou nabídnout skutečně účinnou březovou vodu.
Náš tip: Pokud se rozhodnete nasbírat si březovou vodu vlastními silami, využijte vše, co do pátého dne nespotřebujete k výrobě lahodného sirupu, který můžete použít třeba k doslazení čaje.
A co je to vlastně březová voda? Jednoduše jde o tekutinu, kterou si strom břízy vytáhl z podloží, přefiltroval ji přes rostlinná pletiva a obohatil ji o četné organické látky, které na sebe váží stopové prvky, vitamíny a minerály. Lidoví léčitelé také březovou vodu rádi označují jako „napuštěnou sluneční energií.“
Obsah článku
Účinné látky
V březové vodě najdeme: flavonové glykosidy (cca 2%), pryskyřice, silice (cca 0,05 až 0,5%), vitamín C, karoteny, třísloviny (5 až 9%), saponiny, organické kyseliny, betulalbin, minerální látky, olej, cukr a fytoncidy, hořčík, draslík, měď, železo, éterické oleje, kyselinu jablečnou, aromatické látky a další důležité prvky a živiny.
Březová voda účinky
Březová voda pomáhá díky svému unikátnímu složení proti celé řadě neduhů. Obsažené glykosidy a třísloviny aktivují trávení a látkovou výměnu, která je nápomocná při zlepšení stavu při revmatu a dalších chorobách pohybového ústrojí. Užívána je také při léčbě nemocí jater, ledvin a prostaty. Množství antioxidantů pomáhá odvádět nahromaděné škodlivé látky pryč z těla. Kyselin jablečná a další účinné látky pak mají protisklerotické a hlístopudné účinky. Saponin obsažený také v populárním žen-šenu má posilující účinky na kardiovaskulární systém.
Březová voda na vlasy
V neředěném stavu je březová voda vhodná k ošetření vlasů. Její použití je jednoduché. Nejdříve se vlasy umyjí běžným šampónem a dobře opláchnou. Poté se do vlasů a pokožky hlavy vmasíruje malé množství březové vody. Pokud je vaším cílem obnova a zahuštění vlasové kštice, je doporučeno tuto kúru opakovat obden. Pro běžné vyživení a větší lesk a objem vlasů postačí březovou proceduru opakovat 1-2x za týden.
Březová voda je účinná také proti lupům. Stačí ji smíchat s vodou nebo běžným šampónem a používat v rámci běžné vlasové péče. Hodí se pro všechny typy vlasů a neuškodí ani vlasům barveným nebo agresivně zesvětlovaným.
Březová voda na pití
V Rusku, Skandinávii ale také na Pobaltí je březová voda tradičním lékem na mnoho vnitřních neduhů, u nás se ale březová voda na pití příliš nepoužívá. Nejvýraznější je její užití při detoxikačních kůrách. Tehdy se popíjí jedna sklenička denně po dobu minimálně jednoho týdne, ale lze ji bez problémů užívat i delší dobu.
Zkušenosti spokojených uživatelů mluví o zlepšení stavu pleti i vlasů, a také o harmonizaci trávicí soustavy, jater a ledvin. Březová kúra by měla preventivně působit i proti vzniku ledvinových kamenů u lidí, kteří k těmto problémům mají sklony. Doporučuje se také na posílení imunity zejména při obávané jarní či podzimní únavě.
Náš tip: připravte si lahodné smoothie s březovou vodou. Do mixéru vložte hrst bobulovitého ovoce, banán, plátky mandlových lupínků a březovou vodu. Vše rozmixujte a popíjejte třeba jako vydatnou snídani nebo kdykoli během dne pro dodání energie.
Vnitřně se užívá také březový sirup, který je chutí velmi podobný populárnímu javorovému sirupu. Březová voda však obsahuje velmi mnoho cukru, proto je výroba sirupu náročná a cenově méně dostupná. Použít ho lze k přislazení moučníků i nápojů.
Březová voda na pití je dostupná i v podobě mladého burčáku nebo chcete-li březového vína, jde o příjemné osvěžení v horkých letních dnech, klasickým nápojům z hroznů se však chutí ani zdaleka rovnat nemůže.
Věděli jste, že: březová voda vám může pomoci s bojem proti ekzémům nebo lupénce? Kromě pití se doporučuje potírat zasažená místa alespoň 3x denně, dokud se stav nezlepší.
Březová voda v těhotenství
Oblíbený čaj z březových listů v těhotenství vhodný není – jak jistě víte, vysoké dávky způsobují rozklad krvinek a tím i anémii nastávající maminky. Březovou vodu v rozumné dávce (1 sklenka denně) však užívat lze. Kromě dodání energie dokáže pomoci také při problémech s močením nebo při zachování krásných zdravých vlasů a pleti. Externě lze březovou vodu v těhotenství užívat neomezeně.