Diozen

Diozen 

Hledáte pomocníka při bolestech nohou? Připadají vám těžké, nateklé a občas i „jakoby nebyly vaše?“ Problémem může být nedostatečné napětí žilní stěny nebo malá odolnost cév. A s tím vším vám může pomoci přípravek Diozen.

Diozen se používá k léčbě žilních potíží, ale také při potížích s hemoroidy.

Jde o volně prodejný lék na krevní oběh, který vám může pomoci v mnoha oblastech. Nezáleží na tom, v jakém stádiu vaše křečové žíly jsou, či zda jde například i o ty vnitřní. Diozen vám může pomoci ve všech těchto případech

Funkce žil a křečové žíly

Nejčastějším místem výskytu křečových žil jsou stehna, podkolenní jamky a lýtka.

A jak vlastně působí? Nejdříve se podívejte na fungování zdravých žil. Ty jsou pružné, s pevně doléhajícími chlopněmi. Právy tyto části jsou zodpovědné za správný návrat krve nazpět k srdci. Ovšem je-li zdraví žil narušeno, začíná se v nich krev hromadit. Navíc docházelo ke vzniku nehezkých rozšířených uzlů. A to jsou právě křečové žíly, zvané také někdy varixy.

A kde se nejčastěji vyskytují? Samozřejmě všude tam, kde krev v našem těle proudí nejobtížněji – na lýtkách, vnitřní a vnější straně stehna a také podkolenní jamce. Rozhodně však nejde jen o estetický problém. Jak se krev v nohách hromadí, způsobuje i nepříjemné pocity těžkosti a mravenčení či dokonce pálení. Někdy mohou být nohy dokonce oteklé.

TIP
Nejčastěji se problém s křečovými žilami objevuje u těhotných žen nebo u žen po 50. roce věku.

Diozen

Možné komplikace křečových žil

Leckdy si stačí dát nohy na pár minut nahoru a celý problém je zažehnán. To však neznamená, že je vše vyřešeno. Pokud budete problémy se svými žílami podceňovat, mohou se časem dostavit i další komplikace vašeho zdraví. Tou nejčastější je určitě povrchový zánět žil. Následovat pak může chronická žilní nedostatečnost a bércové vředy. Nejobávanějším strašákem je pak samozřejmě trombóza. Ta umí udeřit znenadání a může vás ohrozit i na životě!

Křečové žíly začínají svůj život jako tzv. metličkové žíly. Už to je první známkou možného problému.

Křečové žíly a jejich příznaky

V počátcích nejsou křečové žíly vůbec nijak nápadné, musíte tedy sledovat své tělo

A jak se tedy křečové žíly projevují? Prvním příznakem je určitě pocit těžkých nohou. Ten se ani nemusí objevovat pravidelně, ale např. po každém třetím delším stání. Postupně začnete žíly na povrchu kůže pozorovat stále více. Vytvářejí se na nich právě již zmíněné uzly. Pokud ani teď nezasáhnete a nezvolíte vhodnou léčbu, mohou se časem proměnit až na obávané bércové vředy. Ty se léčí mnohem obtížněji, takže se určitě riziko jejich vzniku nevyplácí podceňovat.

A kdo na křečové žíly nejčastěji trpí?

  • 50–60 % žen
  • 20–30 % mužů

U žen je vyšší číslo podmíněno zejména těhotenstvím, a pak také obtížemi v období klimakteria.

Vnitřní křečové žíly – o co jde

Možná jste tento termín v ordinaci lékaře už zaslechli a teď by tedy bylo vhodné vysvětlit si, o co jde. Termín vnitřní křečové žíly používají lékaři pro všechny útvary tohoto typu, jenž mohou být ukryty pod povrchem – tedy tam, kam na ně nevidíme. Jde o onemocnění vnitřního žilního systému, takže s diagnózou křečových žil můžete odejít i přes to, na své kůži žádné negativní změny nevidíte.

TIP
Riziko vzniku křečových žil zvyšuje také kouření. To má navíc vliv i na zvýšení srážlivosti krve, což jako „bonus“ zvyšuje riziko žilní trombózy.

Diozen – jak může pomoci s křečovými žilami

Jde o volně dostupný přípravek, předpis tedy potřebovat nebudete

Je k sehnání v lékárnách zcela bez jakýchkoliv potíží, i když nejčastěji vás pro něj přece jen pošle specialista. Zvyšuje odolnost cév, a také napětí v žilní stěně, což je jednoznačně dobře. Chlopně pak fungují mnohem lépe.

Používá se u dospělých pacientů jako lék na žilní nedostatečnost, která se projevuje právě výše zmíněnými příznaky (pocit těžkých nohou, svědění, pálení, mravenčení atd.). Ovšem bývá předepisován i při jiných diagnózách:

  • noční křeče v končetinách,
  • u osob narušeným růstem nehtů
  • při mizení chloupků bez zjevného důvodu,
  • otok dolních končetin,
  • u pacientů se sníženou hojivou schopností,
  • jako prevence před vznikem bércového vředu,
  • při změnách, souvisejících s poruchou výživy tkání,
  • při vyšší zranitelností.
Nikdy si však při náhlé změně svého stavu „neordinujte“ Diozen sami. Jestliže se u vás objeví náhlé potíže s otékáním končetin, často ještě doprovázené bolestí, vždy se o svém problému poraďte s lékařem. Může jít totiž o příznaky některého mnohem závažnějšího onemocnění.

Diozen

Další oblastí problémů, na něž je Diozen často předepisován, jsou hemeroidy (jde o uzlovité žilní útvary, nacházející se v oblasti konečníku). Za jejich vznikem stojí dlouhodobé zvýšení tlaků v této oblasti, což může souviset například s těhotenstvím, obezitou nebo nevhodnou stravou. Lze je poznat podle svědění, bolesti či krvácení, po kterých mohou následovat i potíže s vyprazdňováním

Diozen příbalový leták

Seznamte se před užívání přípravku Diozen se vším důležitým co byste měli vědět.

Pojďme se teď podívat na některé oblasti potíží, na něž může být Diozen předepsán. Pokud do lékárny lidé zamíří sami, pak nejčastěji kvůli problémům s hemoroidy, jenž přece jen patří mezi ty trochu intimnější. Měli byste si však pamatovat, že pokud vaše obtíže do 15 dnů nezmizí, nebo máte podezření, že vaše krvácení z konečníku je jiného původu, navštivte lékaře. To samé platí ve chvíli, kdy se onemocnění do 7 dní alespoň nezlepší (nebo se dokonce značně horšit).

Při chronické žilní nedostatečnosti vyčkejte 15 dní, dokud se váš stav nezlepší. Jestliže k tomu nedojde, vyhledejte odbornou pomoc. Pamatujte si, že bez porady s lékařem není vhodné Diozen používat déle než tři měsíce.

Diozen – Dávkování

Během léčby chronické žilní nedostatečnosti je vhodné užívat 2 tablety 1x denně nebo 1 tableta 2x denně, a to nejdříve v poledne a pak večer při jídle.

Během léčby hemoroidů je nutno brát 2 tablety 3x denně při jídle. Tato dávka je stanovena na dobu prvních 4 dnů, poté se dávkování upraví na 2 tablety 2x denně, a to vždy v poledne a večer při jídle. V tomto schématu užívejte Diozen po dobu následujících 3 dnů. Nakonec se v rámci doporučené léčby užívají 2 tablety 1x denně nebo 1 tableta 2x denně, opět v poledne a večer při jídle.

Tabletu nebo tablety vždy zapijte sklenicí vody.

TIP
Půlicí rýha je zde pouze k usnadnění dělení tablety, aby bylo její polykání snazší. Není určena pro rozdělení tablety na stejné dávky.

Nežádoucí účinky Diozenu

A na co se připravit, pokud budete tento přípravek užívat?

Časté nežádoucí účinky:

Průjem, dále také obtíže při trávení, nevolnost a někdy i zvracení.

Méně časté nežádoucí účinky:

Zánět tlustého střeva, mnohdy i únava a ospalost bez zjevné příčiny, nespavost, křeče (obvykle v končetinách) a nadměrné či silné bušení srdce

Vzácné nežádoucí účinky:

Závratě, nepříjemná leckdy i dlouhotrvající bolest hlavy, pocit neklidu (nejenom před spaním), vyrážka, svědění, kopřivka a obdobné kožní projevy.

Nežádoucí účinky s neznámou frekvencí:

Bolest břicha, izolovaný otok obličeje, rtů, víček, někdy i otoky nohou a rukou. Výjimečně se může objevit Quinckeho edém (náhlý otok obličeje, jenž může způsobit obtíže při dýchání).

Diozen

Diozen při kojení

A jak jsou na tom kojící ženy? Pokud právě kojíte, jste těhotná nebo máte na tento stav podezření, pak se vždy o užívání tohoto léku poraďte se svým lékařem. Vyhledejte gynekologa, ten vás podle potřeby nasměruje na jiné obdobné pracoviště.

Diozen a alkohol

O alkoholu se pak v příbalovém letáku nic nepíše. Platí však, že při užívání žádného z léků není nadměrná konzumace alkoholu vhodná.

Pozor si dejte i na alergii na některou ze složek, kterou Diozen obsahuje. Kompletní složení je zde:

Složení
Diozen obsahuje léčivou látku diosminum micronisatum. Jedna potahovaná tableta obsahuje diosminum micronisatum 500 mg. Pomocnými látkami jsou mikrokrystalická celulosa, želatina, sodná sůl karboxymethyl škrobu typ A, mastek, magnesium-stearát. Potahová vrstva tablety obsahuje hypromelosu 2910, oxid titaničitý (E 171), makrogol 6000, magnesium-stearát, žlutý oxid železitý (E 172), glycerol, červený oxid železitý (E 172), natrium-lauryl-sulfát.

Diozen cena

Na našem trhu jsou aktuálně k mání tři typy balení přípravku Diozen:

  • DIOZEN 500MG potahované tablety 120
  • DIOZEN 500MG potahované tablety 60
  • DIOZEN 500MG potahované tablety 30
A jak je to s jejich cenou? Nejmenší balení lze sehnat okolo 150 Kč, střední za 200 Kč a velké okolo 350 Kč. Vyplatí se tedy poptat se v lékárnách na cenu.

TIP
Výrobcem je Zentiva a jde o registrovaný léčivý přípravek To platí pro všechny velikosti balení.

Závěrem

Diozen vám může skvěle pomoci při problémech s žilní nedostatečností nebo s hemeroidy. Bez lékařského předpisu ho však neužívejte déle, než tři měsíce. S lékařem se poraďte také ve chvíli, kdy se váš stav během několika dní alespoň nezlepší. Vyplatí se to. Můžete tak předejít mnohým nepříjemným zdravotním komplikacím Buďte opatrná i ve chvíli, kdy jste těhotná nebo kojíte.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *