flavonoidy pro zdraví

Přínosy flavonoidů pro zdraví

Flavonoidy jsou látky, které se nacházejí především v ovoci a zelenině, ale také v čaji, víně a čokoládě. Studie ukazují, že příjem flavonoidů může mít pozitivní vliv na zdraví žil. Flavonoidy totiž pomáhají posilovat stěnu žil a snižují riziko poškození žil. Díky těmto vlastnostem mohou flavonoidy pomáhat předcházet vzniku křečových žil a jiných problémů s žilami.

Kromě posilování žil může příjem flavonoidů přinášet i další zdravotní výhody. Například mohou pomáhat snižovat zánět v těle, což může přispět k prevenci mnoha chorob, včetně srdečních chorob a cukrovky. Flavonoidy mohou také pomáhat zlepšovat hladinu cholesterolu v krvi a snižovat riziko vzniku aterosklerózy.

Některé studie dokonce spojují příjem flavonoidů s nižším výskytem srdečních chorob a mrtvice. Navíc mohou flavonoidy hrát roli při prevenci některých typů rakoviny, i když k potvrzení těchto zjištění je zapotřebí dalšího výzkumu.

Zdroje flavonoidů

Dostatek flavonoidů je snadné získat pomocí pestré stravy bohaté na ovoce a zeleninu. Mezi nejlepší zdroje flavonoidů patří například borůvky, jablka, cibule, kapusta, brokolice, červené hrozny, pomeranče, hrušky a jahody. Dalším bohatým zdrojem flavonoidů je čaj, který může obsahovat až čtyřikrát více flavonoidů než většina ovoce a zeleniny. Víno také obsahuje flavanoly, ale je třeba s ním zacházet s mírou, protože obsahuje alkohol.

Pokud máte zájem o větší přísun flavonoidů ve své stravě, můžete zvážit užívání doplňků stravy s obsahem flavonoidů. Je však důležité si uvědomit, že doplňky stravy nemohou nahradit pestrou a vyváženou stravu a neměly by se používat jako náhrada za zdravé potraviny. Je vždy nejlepší získávat potřebné živiny ze stravy, pokud je to možné.

Citrusové plody jsou zdrojem flavonoidů

10 potravin bohatých na flavonoidy

Flavonoidy jsou látky, které se nacházejí především v ovoci a zelenině a jsou prospěšné pro naše zdraví. Příjem flavonoidů může pomáhat posilovat žilní stěnu, snižovat zánět a zlepšovat hladinu cholesterolu v krvi.

  1. Borůvky – tyto malé bobulky jsou bohatým zdrojem flavonoidů, zejména antokyánů.
  2. Červené hrozny – jsou bohaté na flavonoid resveratrol, který se nachází především v kůži hroznů.
  3. Jablka – jsou bohatým zdrojem flavonoidů, zejména kvercetinu a quercitrinu.
  4. Zelený čaj – obsahuje velké množství flavonoidů, zejména katechinů.
  5. Černý rybíz – je bohatým zdrojem flavonoidů, zejména antokyánů.
  6. Černý bez – obsahuje flavonoidy zvané proanthocyanidiny, které jsou silnými antioxidanty.
  7. Cibule – jsou bohaté na flavonoid quercetin.
  8. Papriky – obsahují flavonoidy zejména v jejich slupce.
  9. Černý kořen – obsahuje flavonoidy zvané iridoidy a fenolické kyseliny.
  10. Víno – obsahuje flavonoidy zvané flavanoly, zejména v červeném víně.

Je důležité zmínit, že flavonoidy jsou jen jednou skupinou z řady látek, které se nacházejí v ovoci a zelenině a přinášejí prospěch našemu zdraví. Je proto důležité konzumovat širokou škálu těchto potravin, abyste mohli získat co nejvíce různých druhů látek prospěšných pro zdraví.

Nedávné výzkumy naznačují, že příjem flavonoidů může mít pozitivní vliv na prevenci cukrovky.

Flavonoidy a cukrovka

Cukrovka je onemocnění, při kterém dochází k nadměrné hladině cukru v krvi způsobené nedostatečnou produkcí inzulínu nebo špatnou citlivostí na inzulín. Příjem flavonoidů může pomoci snížit riziko vzniku cukrovky tím, že podporuje normální funkci pankreatu, který je odpovědný za produkci inzulínu, a také zlepšuje citlivost na inzulín.zdroj flavonoidů zelený čaj

Jaké jsou nejlepší zdroje flavonoidů pro prevenci cukrovky? Zde je několik potravin, které jsou bohatými zdroji flavonoidů a mohou pomoci snížit riziko vzniku cukrovky:

Borůvky – tyto malé bobulky jsou bohatým zdrojem flavonoidů, zejména antokyánů, které jsou známé pro své antioxidační účinky.

Zelený čaj – obsahuje velké množství flavonoidů, zejména katechinů, které jsou silnými antioxidanty. Některé studie naznačují, že konzumace zeleného čaje může pomoci snížit riziko vzniku cukrovky.

Černý bez – obsahuje flavonoidy zvané proanthocyanidiny, které jsou také silnými antioxidanty. Některé studie naznačují, že příjem proanthocyanidinů může pomoci snížit hladinu cukru v krvi.

Cibule – jsou bohaté na flavonoid quercetin, který má také antioxidační účinky. Některé studie naznačují, že příjem quercetinu může pomoci snížit riziko vzniku cukrovky.

Citrusové plody – jsou bohaté na flavonoidy zvané flavonony, zejména hesperidin a naringin. Některé studie naznačují, že příjem těchto flavonoidů může pomoci snížit riziko vzniku cukrovky.

Flavonoidy jsou důležitou součástí zdravé stravy a mohou přinášet řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Je důležité zahrnovat do svého jídelníčku potraviny bohaté na flavonoidy, jako je ovoce a zelenina, a také zvážit příjem čaje a vína s mírou. Doplňky stravy s obsahem flavonoidů mohou být také někdy užitečné, ale nikdy by neměly nahradit pestrou a vyváženou stravu.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *