CRP hodnoty
Když se řekne CRP hodnoty, obvykle se nám vybaví souvislost s antibiotiky a jejich správným používáním. Spolu s tím by nám však mělo automaticky naskočit i sousloví „domácí lékárnička.“ Protože právě tady nám může CRP test udělat opravdu neocenitelnou službu.
CRP test překvapivě není příliš drahý. Za dvojbalení zaplatíte něco okolo tříset Kč. A pokud nenakupujete pod tlakem, ale počkáte si na výhodnou cenu a zakoupíte ho dopředu, zaplatíte leckde ještě o hodně méně.
Obsah článku
CRP hodnoty podomácku – ano nebo ne?
Řada lidí ovšem domácímu CRP testování nevěří. Považují vše jen za vyhozené peníze. Je pravdou, že testy, které má k dispozici váš odborník, jsou o něco přesnější (a samozřejmě i dražší), ale to nic nemění na tom, že i domácí CRP test může být pro vaše zdraví velmi důležitý. Rozhodne například o tom, zda se vydat k lékaři (a chytit tam potenciálně další nemoci) nebo zůstat pěkně v pohodlí domova, protože to, co vás tak trápí, je „jen“ obyčejná viróza.
CRP test – jak vlastně pracuje?
Fungovat může díky zánětu, který v těle probíhá. Způsobují ho bakterie, na něž se pro úspěšný boj předepisují antibiotika. Zánět jako takový je vlastně akutní obranná reakce a pro naše vyléčení je nezbytný. Je produkováno více krvinek a vysíláno do boje se zákeřným nepřítelem.
A jak do toho všeho zapadají CRP hodnoty? Měří totiž hladinu „C reaktivního proteinu“ – právě ten pomáhá označovat buňky, napadené činností bakterií. Tyto buňky jsou pak lépe viditelné pro obranný systém organismu a dochází k jejich rychlejší likvidaci. Testy tak využívají zcela přirozeného procesu, jež se v našem těle odehrává každý den..
A právě pokles nebo naopak zvýšení hladiny CRP v krvi nám dokáže přesně říct, zda v těle probíhá nějaký zánět a pokud ano, tak jakou má intenzitu. Je o to přesnější, že nárůst CRP hodnoty se nepočítá na dny ale na hodiny. Hodnota roste už s prvními příznaky bakteriální infekce a to za méně než půl den (přesněji 6-12 hodin).
CRP test měření – vybrat si můžete ze dvou způsobů
Na způsobu odběru CRP závisí zejména tom, jak rychle se své výsledky dozvíte. Je tedy mnohem výhodnější vybírat si svého obvodního ale i odborného lékaře podle toho, zda ve své ordinaci orientační měření hodnot CRP v krvi provádí nebo ne.
Klasický odběr skrze žilní krev, vyplnění žádanky a odeslání do laboratoře totiž bývá zpravidla hotovo až druhého dne. Závisí to samozřejmě na rychlosti i vybavení a vytíženosti dané laboratoře, ovšem i v tom nejlepším případě je nutné počkat na konečné stanovení diagnózy několik hodin. A to už se mohou některé agresivní formy nemocí silně rozvinout.
Druhá možnost odběru zahrnuje použití přenosného přístroje. A stačí mu ta to jedna jediná kapka krve. U dospělých a větších dětí dochází k odběru z bříška prstu, u kojenců je mnohem lepší patička.
Jak správně vyhodnotit CRP hodnoty
Platí všeobecná poučka, že pohybuje-li se naměřené CRP do hodnoty 40 mg/l , je vše v pořádku a vaše tělo sužuje pravděpodobně virová infekce. Naopak hodnoty nad 40 mg/l značí infekci bakteriální. Doporučujeme se však řídit spíše podle podrobnějšího odečítání výsledků, které najdete v následují tabulce.
CRP hodnoty tabulka
Naměřená hodnota CRP |
Závěr testu |
8-10 mg/l |
|
10-30 mg/l |
|
nad 30 mg/l |
|
CRP hodnoty nad 200 mg/l |
|
Co byste měl vědět o měření CRP
Ovšem výsledky nelze interpretovat takto jednoznačně. Některé skutečnosti totiž mohou hodnoty CRP značně zkreslit. Například těhotné ženy nebo kuřáci mají všeobecně vyšší hodnoty CRP než běžná populace. Ovlivnění přichází také ze strany některých léků či hormonální antikoncepce a svou roli může hrát i přísná dieta nebo pravidelné užívání nesteroidních antirevmatik, Vždy proto svého lékaře informujte o všech těchto skutečnost, pomůžete tak své rychlejší a lepší diagnóze.
O CRP závěrem
Všeobecně lze říci, že měření CRP je víc než jen obyčejným laboratorním ukazatelem. Může vás uchránit před zbytečnou návštěvou lékaře nebo nevhodně předepsanými léky. A dopřát si ho můžete za pár stokorun bez problémů i v domácích podmínkách.