Zánět spojivek
Virový či bakteriální zánět spojivek je velmi nakažlivé onemocnění oka, které, může vést k závažným komplikacím, pokud není včas rozpoznáno a léčeno. Jaké jsou příčiny a příznaky tohoto onemocnění? A jak ho léčit a jaký důraz věnovat prevenci? To všechno vám prozradíme v tomto článku.
Laicky bychom zánět spojivek mohli označit jako „červené oči.“ Pokud ho zažíváte poprvé, nejspíš vás pořádně vyděsí. Pravděpodobně budete bojovat s nepříjemným svěděním očí a celkovým nepohodlím, ale naštěstí se obvykle není čeho bát – tedy pokud nezanedbáte léčbu.
Obsah článku
Zánět spojivek u dětí
Toto onemocnění nejčastěji postihuje děti školkového a mladšího školního věku. Velmi snadno se šíří, takže vyskytne-li se v dětském kolektivu jeden nemocný jedinec. Do druhého dne se onemocnění násobí a pacientů přibývá. Přispívá k tomu i inkubační doba a mnohdy nespecifické první příznaky (nikdo si nemusí všimnout, že si malé dítě mne oči o trochu více, než obvykle).
Zánět spojivek příznaky
Podívejte se nejprve na bakteriální zánět spojivek. Ten může být akutní nebo chronický.
Akutní zánět spojivek začíná v jednom oku, odkud se po několika dnech zánět může nebo nemusí přesunout do druhého oka (záleží na úrovni hygieny i poskytnuté léčbě). Nejcharakterističtějším příznakem je hnisavá sekrece z očí, která způsobuje slepení okrajů očních víček a to zejména ráno po probuzení. Malé děti často nemohou oči vůbec otevřít a je třeba oční víčka opatrně rozlepit vlažnou vodou.
Přítomné je také charakteristické červené zabarvení oka. Oční víčka jsou oteklá a při zánětu, způsobeném ß-hemolytickým streptokokem nebo kokobacilem Bordatella pertussis (způsobuje rovněž např, černý kašel), se mohou na povrchu spojivky tvořit tuhé neprostupné membrány.
Při chronickém zánětu spojivek jsou však počáteční příznaky mnohem méně výrazné. Zarudnutí je malé, sekrece téměř nepostřehnutelná, často zaměnitelná např. s většími ospalky. Později se utvářejí tzv. spojivkové bradavice, byť ne u všech pacientů. Chronický zánět spojivek se prozradí zejména mírným svěděním očí a dlouhodobým pozorování jejich stavu (objevují-li se menší kupky sekretu v koutcích oka každé ráno, není něco v pořádku).
U obou typů zánětu spojivek se pak může vyskytnout fotofobie (citlivost na světlo) nebo nepříjemné záškuby víček, jež zdánlivě nemají žádnou příčinu.
Virový zánět spojivek může se objevit jako doprovod virové infekce. S tímto typem zánětu se setkáváme mimo jiné při nachlazení nebo chřipce. Zánět může být způsoben například chřipkovými viry, a často ho doprovází zvětšené lymfatické uzliny kolem čelisti. Virová infekce je často výsledkem kontaktu s jinými osobami, s nimiž sdílíme např. ručníky. Ve většině případů nevyžaduje zásah lékaře. Je však nutné dodržovat hygienická pravidla, často si mýt ruce, ale nikoli oči!
Inkubační doba zánětu spojivek
Bakteriální zánět spojivek obvykle netrvá déle než 5-7 dní. Zachvácení rohovky zánětlivým procesem je velmi vzácné, to jediné však může dobu tohoto onemocnění prodloužit. Lymfatické uzliny nebývají zvětšeny, ani se nedostavuje horečka či teplota.
Inkubační doba zánětu spojivek je různá. Akutní infekce se mohou projevit už po několika hodinách, běžný virový útok pak i po několika dnech. Ovšem je-li příčinou například alergie, může se od prvního kontaktu objevit začervenání očí až po několika týdnech.
Jak dlouho je infekční zánět spojivek?
Zánět spojivek je velmi nakažlivý, což znamená, že byste se během prvních dvou dnů po infekci měli vyhýbat kontaktu s jinými lidmi. Samozřejmostí by mělo být také zakrytí úst při kašlání a časté mytí rukou teplou mýdlovou vodou, což může efektivně pomoci omezit šíření této nepříjemné infekce.
Jak léčit zánět spojivek?
Bakteriální zánět spojivek se obvykle léčí antibiotiky, virový po 5-7 dnech obvykle odezní sám. Pokud tedy nedojde ke zlepšení stavu vašich očí do pěti dnů, rozhodně navštivte lékaře. Se zarudnutím a nepříjemným pálením vám mohou pomoci antibiotické kapky bez lékařského předpisu, jež jsou běžně k dostání v lékárně.
Domácí léčba zánětu spojivek
To však neznamená, že tím je vše uzavřeno a nezbývá než čekat. Vhodnými postupy lze léčbu tohoto onemocnění významně urychlit. Úlevu mohou přinést zejména teplé obklady. Vyvarujte se sledování televize a mobilního telefonu (oči se namáhají a unavují a bolí o to více) a rozhodně nepoužívejte stejný ručník jako ostatní členové domácnosti. Můžete je totiž snadno nakazit.
A jaké postupy lze použít? Především metodou pokusu a omylu zjistěte, zda vašim očím dělá lépe teplo nebo chlad a podle toho postupujte. A jaké možnosti jsou k mání?
- obklady z kostek ledu nebo studené mokrých ručníků
- oplachování oči vývarem z koriandru, fenyklu nebo světlíku lékařského
- oplachování oči růžovou vodou nebo šťávou z aloe vera
- teplé obklady z mléka a medu
- horké obklady s éterickými oleji – pomáhá zejména heřmánek, růže nebo levandule
Pokud máte podezření na alergický zánět spojivek, měli byste se nejprve zbavit všech potenciálních alergenů – prach, peří, pyl apod. Úlevu v tomto případě přinesou všechny druhy obkladů z odvarů léčivých bylin. Obzvláště vhodný je heřmánek, měsíček, koriandr, fenykl nebo černý čaj.
Prevence zánětu spojivek
Pokud jste nedávno zánět spojivek prodělali a chcete se vyhnout jeho opakování nebo se akutně potýkáte s onemocněním v rodině, snažte se vyvarovat všech rizikových aktivit, které by na vás toto onemocnění mohli přenést:
- zdržte se líčení,
- vyvarujte se plavání v chlorované vodě v bazénu,
- a dokud se oči zcela nezahojí, vyměňte kontaktní čočky za brýle.