Zánět močového měchýře příznaky

Zánět močového měchýře příznaky

Zánět močového ústrojí patří k nejčastějším infekčním chorobám vůbec. Postihuje muže i ženy v jakémkoliv věku. Mezi nejznámější zánět močového měchýře příznaky patří především bolestivé močení, ale projevit se může i úplně jinak.

Mezi nejrizikovější skupiny, které zánět močového měchýře ohrožuje, jsou ženy ve věku 20-50 let, žijící aktivním sexuálním životem. Důvodem je především krátká močová trubice, skrz kterou bakterie snadno projdou až k citlivé výstelce močového měchýře. Mezi rizikové faktory ale patří také těhotenství nebo časté záněty v pochvě.

 

Zánět močového měchýře příznaky

Jako první upozorní na nastávající potíže nutkání na močení doprovázené pálivou bolestí. Ta ale po vyprázdnění neustupuje jako při zánětu močové trubice, naopak se ještě zhorší. Typické je močení v menších dávkách a to ve dne i v noci. V moči se může objevit příměs hnisu (moč je zakalená) i krve. Mezi zánět močového měchýře příznaky patří i bolesti v podbřišku a dolní části zad.

U mužů je zánět močového měchýře příznaky doprovázen výtokem hnisu z penisu téměř vždy. Původem tohoto onemocnění totiž nebývají bakterie ale zákeřné chlamydie, které se přenášejí pohlavním stykem.

Na zánět močového měchýře příznaky je třeba dávat velký pozor zvláště u těhotných žen. Infekce by mohla snadno přeskočit do pochvy a odtud se dostat až k plodu a ohrozit jeho vývoj. Díky značným hormonálním změnám v těhotenství může pacientku na problém upozornit pouze bolest v dolní oblasti zad a zvýšená teplota.

Nejhůře lze toto onemocnění diagnostikovat u malých dětí. Zánět močového měchýře příznaky se mohou omezit pouze na horečku a a nevrlost. Ani změna ve zbarvení či pachu moči nemusí být nijak patrná, zvláště pokud je dítě plně kojené.

Jestliže u sebe nějaké zánět močového měchýře příznaky objevíte, zahajte ihned první pomoc v podobě dostatečného příjmu tekutin. Optimální je 6-8 litrů za den, které dokáží bakterie z močového měchýře doslova vypláchnout. Malé děti a těhotné ženy by měly vyhledat odbornou pomoc vždy, v ostatních případech je možno 24 hodin počkat a zajít k lékaři až ve chvíli, kdy se stav vůbec nelepší.

Podobné příspěvky