Zinková mast

Zinková mast

Oxid zinečnatý pomáhá podle lékařských záznamů lidem s mnoha zdravotními obtížemi už přes dva tisíce let. Nejoblíbenější je z mnoha důvodů zinková mast – na co všechno se hodí, jaké existují druhy a jak si ji vyrobit i doma z dostupných ingrediencí? S tím vším vám rádi poradíme.

Na účinky této nevšední látky nás jako první upozornily lékařské záznamy ze starověké Indie. Oxid zinečnatý byl doporučován ve formě léčivých kožních výplachů zvaných pushpanjan. Dnes víme, že zinek mnohem lépe působí při použití v jiné formě – masti. Není totiž rozpustný ve vodě, takže je nezbytná jeho kombinace s jiným nosičem – mastí, krémem nebo třeba make-upem.

...

Proč právě oxid zinečnatý?

Hlavní výhoda oxidu zinečnatého tkví v jeho původu. Jeho maternicí je kov – zinek, jak jste určitě správně uhodli. A právě díky němu je oxid zinečnatý nositelem pozitivního elektrické náboje, jež mu dodává mnohé výhody Mimo jiné tak může posloužit jako jakýsi „stavební blok“ důležitý při tvorbě enzymů, podpoře metabolických procesů a syntéze bílkovin.

Díky tomu ovlivňuje zinek prakticky všechny procesy v lidském těle. Zejména jde o :

  • imunitu
  • zažívací trakt
  • mozek
  • pokožku
Nejspíš se nedovíme, jak byly léčebné účinky zinku odhaleny. Svůj podíl však na tom bude mít nejspíš fakt, že oxid zinečnatý má podobu jemného bílého prášku, jež možná mohl zlákat výrobce kosmetiky či léků kvůli svému vzhledu. Další účinky byly pak jen jakýmsi bonusem navíc.

Zinková mast a její použití

Zinek se stal od svého objevení objektem mnoha studií. Z pozitivních účinků na lidský organismus můžeme zcela jistě jmenovat tyto:

  • přispívá ke snížení zánětlivých procesů kůže, zpravidla spojených s vyrážkami, podrážděním či alergiemi (a to včetně plenkové vyrážky)
  • funguje rovněž i při léčbě bradavic
  • snižuje projevy zánětlivých dermatóz (např. růžovka)
  • poskytuje ochranu před nebezpečnou rakovinou kůže (bazocelulární karcinom)
  • zlepšuje hojení ran
  • působí jako široko spektrální ochrana proti slunečnímu záření (účinně zabraňuje popálení)
  • lze ho použít jako prevenci bakteriálních infekcí
  • udržujte žádoucí vlhkost bezpečně uzamčenou v pokožce (přispívá k hydrataci)
  • redukuje výskyt lupů pomáhá při léčbě pigmentových poruch (melasma)
  • brání předčasnému stárnutí pokožky
  • přispívá ke zlepšení syntézy kolagenu
  • pomáhá při tvorbě nových pojivových tkání
  • pomáhá při regeneraci popálenin a poškozených tkání
  • pomáhá při léčbě nevzhledného akné

Zinková mast

Zinek a jeho použití

Nejčastěji se všechny formy zinku užívají vnitřně, a to ve formě tablet a přírodních doplňků stravy. Pro lepší účinnost je zde vhodné jeho spojení s vitamíny A, C a E. Při použití zevně je pak nejoblíbenější dobře známá zinková mast. Narazit však můžete i na zinkový pudr, zinkovou pastu nebo zinkovou emulzi.

Výhoda zinkové masti tkví v jejím složení: obsahuje totiž zinek zdaleka nejvíce (více ho najdete jen v zinkové pastě). Bohužel se také velmi špatně roztírá, takže je často nahrazována právě již zmíněnou emulzí nebo pudrem. Záleží ovšem na druhu masti, vždy je lepší vsadit na takové, které vám pro vyzkoušení poskytnou vzoreček nebo nabízejí koupi malého balení – jednoduše na vyzkoušení. Takové totiž své koncepci věří a spoléhají na to, že se zákazníkům jejich produkt zalíbí. A jaké značky máme na mysli? Rozhodně tu nechceme vyjmenovat celý lékárenský sortiment, takže raději jen ty nejoblíbenější:

  • Dr. Max, Zinková mast
  • HydroVital, Zinková mast
  • Sudocrem
  • Herbacos, Zinková mast
  • HBF, Zinková mast

Zinková mast příbalový leták

Nezáleží však na značce, zinková mat může svým uživatelům nabídnout hned několik zajímavých výhod. Čerpali jsme z příbalového letáku i zkušenostní uživatelů.

  • minimum alergických reakcí – snáší ji většina pacientů
  • na postižená místa ji lze aplikovat několikrát denně
  • vhodná i pro děti
  • zklidňuje, chrání a obnovuje pokožku, proto ji lze použít i při předcházení nejrůznějších kožních potížích

Zinková mast na akné

Zinek v masti zmírňuje projevy akné a zároveň předchází jeho výskytu. Mast nanášená v tenké vrstvě zpravidla neucpává póry, pro osoby s citlivou pokožko však může být nepříjemnou překážkou pří jejím užívání fakt, že mírně vysušuje. Právě proto je někdy místo masti vhodnější emulze. Zinek pak v organismu pomáhá pečovat o hormonální rovnováhu, a tím i příliš intenzivnímu maštění pleti, jež má na výsevu neesteticky vyhlížejících pupínků lví podíl.

Náš tip:
Zinek také dokáže bojovat s poškozením způsobeným vnějším faktory, např, nešetrným peelingem nebo vymačkáváním pupínků čí pórů. Urychluje obnovu buněk a tím i hojení ran, zejména jizev po akné. Po pravidelném používání zinkové masti postižená místa ztrácejí svou nehezkou načervenalou barvu a začínají se postupně zesvětlovat.

Zinková mast diskuze

Zajímavé tipy na použití zinkové masti při akné můžeme najít také v diskuzích. Zaujal nás zejména návod na snížení výskytu nehezkých jizev po akné. A nezáleží na tom, zda jste si původní pupínek nechtěně rozškrábali nebo do obřích rozměrů narostl docela sám od sebe. Navíc tento tip funguje i na odstranění následků tzv. podkožního akné, které se tvoří již dospělým ženám zejména v oblasti brady a hrany čelisti. A jak tedy na to?

Místo svého neodborného zásahu nejdřív pečlivě vydezinfikujte. Perfektní je tea-tree oil, ale můžete použít i micelární vody nebo podobnou kosmetiku. Na noc pak toto místo natřete tenkou vrstvou zinkové masti. Pokud byste se ihned měli postiženým místem dotknout polštáře, vydržte 5 minut, než se zinek trochu vstřebá. Opakujte pravidelně, dokud jizva nezmizí.

Náš tip:
K noční péči si přidejte i pravidelnou výměnu ložního prádla, tedy přesněji řečeno polštáře. Málokdo ví, že právě bakterie na polštáři přispívají ke vzniku nepěkných boláků. Výměna povlaku 1x týdně ( v případě akutních problémů i častěji) by proto měla být samozřejmostí!

Zinková mast

Zinková mast na ekzémy

Méně známým faktem je to, že zinek bývá často předepisován i při léčbě špatně se hojící ekzémů nebo oparů, a to právě díky své podpoře při rychlejší regeneraci buněk. Zinková mast často pomůže i tam, kde bývají v jiných případech předepisovány nepopulární hormonální masti, jež mohou významným způsobem narušit správnou činnost štítné žlázy.

Náš tip:
Zinek navíc působí chladivě a pomáhá rychle zklidnit podrážděnou pokožku, čím ulevuje od svědění a dalších nepříznivých projevů.

Zinková mast pro děti

Častými uživateli zinkové masti jsou také děti. Její upravené formy (např. Sudocrem) pomáhají potížím předcházet, zatímco klasická zinková mast se hodí spíše na řešení již vzniklých problémů. Je k dostání bez předpisu v lékárnách, doporučení na konkrétní značku však můžete dostat i do svého pediatra.

Zinková mast by měla být na potničky používána pouze jako akutní prostředek k jejich rychlému vyléčení. Ale co použít na prevenci? Osvědčený recept z domácí lékárny říká, že stačí vzít jakýkoliv krém, který pokožce vašeho dítěte vyhovuje a smíchat ho s tekutým pudrem v poměru 1:1. Postižená místa ošetřujte 2-3 denně. Velmi dobrou volbou je také Jarischův roztok.

Zinková mast na potničky

Jsou problémem nejmenších dětí, ale objevit se mohou u kohokoliv. Ale dobrou zprávou je, že zinkovou mast lze doporučit i novorozencům. Platí však jedno pravidlo – aplikace v tenké vrstvě. Pokud to s ní přeženete, mohla by celý problém jen zhoršit. Na kůži by se měl vytvořit jemný film. Pokud se napoprvé netrefíte, setřete raději přebytečnou mast ubrouskem.

Zinková mast na opruzeniny

Časté užití představuje tzv. plenková vyrážka nebo také plenková dermatitida. Zinek v masti má podobu známého bílého prášku – oxidu zinečnatého. Dejte si přitom pozor, aby zároveň s ním nebyly uvnitř žádné konzervanty, umělá barviva ani aromata, které kůži spíše dráždí. Kontraproduktivní mohou být i výtažky z rostlin, např. tolik oblíbeného heřmánku. Pro jistotu si pamatujte, že zinek ke svému úspěšném působení už žádné další přidané složky nepotřebuje.

Zinková mast na opary

Podle některých zkušenostní z diskuzí může zinková mast pomoci i při léčbě oparů. Pokud vás začne postižené místo svědět, ihned ho mastí s obsahem zinku namažte – klidně několikrát denně. Mast pomůže také s hojením již vzniklého oparu, a to nejlépe v tenké vrstvě, obnovované několikrát během dne.

Náš tip:
Zinkovou terapii doporučujeme kombinovat s přikládáním kostek ledu na postižené místo. Chlad totiž virus oparu „uspává“ a brání jeho šíření. Často si tak s ním vaše imunita dokáže poradit dřív, než vůbec onemocnění propukne. Zinek pak napomůže rychlejší regeneraci postiženého místa, a to od redukce zčervenání až po obnovu ochranné vrstvy pokožky.

Zinková mast v těhotenství

Zbývá ještě dořešit jednu otázku – mohou zinkovou mast užívat i těhotné a kojící ženy? Všeobecně platí, že ano. Pouze je-li použita k ošetření bradavek, je třeba před kojením všechny zbytky léku pečlivě smýt.

Zinková mast cena

A jakou částku si připravit na nákup zinkové masti z lékárny? To je silně individuální. Například na 30 gramové balení namíchané přímo v lékárně budete potřebovat cca 60-80 Kč. Oproti tomu 125 gramů již zmiňovaného Sudocremu seženete za cenu okolo 150 Kč. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost a jaká zinková mast vám bude vyhovovat nejlépe.

Zinková mast

Zinková mast recept

Záleží vám na tom, co si na pokožku aplikujete nebo dokonce chcete co nejšetrnější mast pro své děti? Za kosmetiku bez parabenů a dalších konzervantů můžete v lékárně nechat poměrně dost peněz. Naštěstí zinkovou mast si můžete pohodlně vyrobit i doma. A co k tomu budete potřebovat?

  • oxid zinečnatý (150g)
  • rostlinný olej (100ml)
  • lanolin(30g)
  • žlutá vazelína (200g)
Vhodný rostlinný olej snadno najdete v kuchyni, hodí se třeba olivový nebo kvalitní řepkový. Lanolin a žlutou vazelínu vám prodají v lékárně a pro oxid zinečnatý si skočte do prodejny hobby potřeb. Malíři ho totiž často používají jako bělobu.

Prášek oxidu zinečnatého nejdříve smíchejte s olejem a vytvořte homogenní pastu. Ve vodní lázní roztavte lanolin se žlutou vazelínou a jakmile směs trochu vychladne, přilijte olejovou směs. Vše vymíchejte tyčovým mixérem dohladka. Hotovou domácí zinkovou mast přendejte do dobře uzavíratelné nádoby a uchovávejte v lednici. Vydrží zde přibližně měsíc.

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Oxid_zine%C4%8Dnat%C3%BD

 

Aktualizováno 16.8. 2019

Podobné příspěvky