Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová

V posledních letech je tato nenápadná čirá substance zmiňována snad v každé druhé reklamě na kosmetiku nebo výživový doplněk stravy. Ale je kyselina hyaluronová opravdu tak zázračná, nebo jde jen o uměle nafouknutou marketingovou bublinu? Na to se vám pokusíme odpovědět v následujícím článku.

Kyselina hyaluronová co to je

Zapátráme-li ve složení výrobků, můžeme zde kyselinu hyaluronovou najít pod mnoha názvy. Například hyaluronan nebo hyaluronát, případně zkráceně HA. Chemicky jde o uhlohydrát, vyskytující se přirozeně v lidském těle.

Její tvorba je konstantní přibližně do 25. roku věku, po tomto období se její produkce postupně snižuje. Naše pokožka postupně začíná ztrácet pružnost. Zprvu jde o změny téměř neviditelné, ale po 40. roce věku je jasně patrné, jak začíná kůže křehnout, tenčit se a pokrývat vráskami.

Kyselina hyaluronová jak funguje

Kdybychom měli možnost prozkoumat tuto látku na vlastní oči, uviděli bychom průhlednou gelovitou hmotu, vznikající v buňkách mezibuněčného tkaniva. Funguje jako houba – zvládne do sebe totiž vázat opravdu velké množství vody, kterou poté ukládá mezi tkáněmi a podle potřeby ji distribuuje do organismu. Právě odtud pochází tvrzení o lépe hydratované, plnější, vypnutější nebo mladší pleti.

Věděli jste, že:
Kyselina hyaluronová do sebe může navázat vodu v objemu přesahujícím až tisícinásobek její hmotnosti?

Mezi její hlavní funkce patří také podpora hojení ran a ochrana pokožky před negativními vlivy vnějšího prostředí. To však není její jediná funkce. Pojďme se nyní na její působení podívat podrobněji.

Kyselina hyaluronová na obličej

Více než 50% kyseliny hyaluronové v těle je uloženo uvnitř pokožky. Právě ona a kolagen jsou nejdůležitější pro udržení zdravého a vypnutého vzhledu pokožky nejenom v obličeji. Právě kyselina hyaluronová hydratuje a vyživuje kolagen. Jedna složka bez druhé jednoduše nemůže existovat – pamatujte na to, až si příště půjdete kupovat nějakou extra účinnou kolagenovou kosmetiku.

Kromě pokožky je však kyselina hyaluronová také třeba v dásních. Bez přítomnost HA ztrácí vazivo v dásních svou pevnost. Dásně začínají vypadat nezdravě, a spolu s tím může přijít i množství nejrůznějších chorob a problémů od zánětu dásní, přes afty až po viklání zubů.

A ještě větší množství HA najdeme v očích. Například sklivec je tvořen téměř výhradně z této látky, působí jako tlumič nárazů a zároveň umožňuje neomezený přísun výživných látek k očním tkáním.

Věděli jste, že:
Při běžných očních operacích, během nichž je třeba zachovat správný tvar oka, je kyselina hyaluronová vpichována přímo dovnitř?

A nesmíme zapomenout ni na rty. Injekce hyalurnanu přímo do jejich tkání se starají o jejich tvar a plnost. Okamžitě dodává hydrataci kolagenu, ten nabude na objemu a vyplní mezery mezi buňkami. Výsledkem efektivního působení kyseliny hyaluronové jsou krásné a plné rty, které si dokáží skvěle poradit s negativními vlivy okolního prostředí.

Kyselina hyaluronová na klouby

Naše klouby v loktech nebo kolenech by nemohly fungovat bez tzv. synoviální tekutiny. Ta je obklopuje, chrání a vyživuje. Jejich nejdůležitější funkcí je tlumení nárazů. Stará se však také o transport živin k chrupavkám a odvádění odpadních látek z kloubního pouzdra. Je-li zde HA nedostatek, začne pohyb kloubů váznout a přijdou bolesti a zhoršená pohyblivost.

Co z toho všeho plyne?

Kyselina hyaluronová má v našem těle ještě mnohem více funkcí, ale vypsat je zde všechny by bylo nad rámec tohoto článku. Ale jak vidíte na našich příkladech, začnete-li doplňovat HA zevnitř, prokážete svému tělu opravdu velkou službu. A jak na to vám poradíme v následujících řádcích.

Kyselina hyaluronová na obličej sérum

Obličejové sérum s kyselinou hyaluronovou patří k nejoblíbenějším kosmetickým produktům vůbec. Přímá aplikace na pokožku může být velmi účinná, je ovšem nutné zvolit produkt s dostatečně vysokou koncentrací. Číst složení takovýchto přípravků je proto pro úspěšný nákup klíčové.

Obvykle jde o produkty určené na vrásky, omlazení pleti či tzv. anti-age řady. Dobrým ukazatelem kvality je sloučení HA s kolagenem nebo vitamíny, které naši pleti prospívají (zejména vitamín E). Přistoupíme-li však na tento typ aplikace kyseliny hyaluronové, připravíme se o všechny její výhody, které by nám mohlo přinést její orální užívání. A jaké tedy existují možnosti?

Kyselina hyaluronová tablety

Není třeba na nic myslet – stačí si 1x denně nastavit budík a užít jednu či dvě tablety s kyselinou hyaluronovou spolu s velkou sklenicí vody. Některé detaily se sice u různých výrobců mohou lišit, ale princip zůstává stejný.

Vstřebatelnost HA z kvalitních tablet je velmi dobrá. Ale jak poznat kvalitu? Opět si hlídejte složení. Každá tableta by měla obsahovat alespoň 100 mg kyseliny hyaluronové.

Náš tip:
Kombinuje-li váš zvolený preparát HA a kolagen, budu poměry jiné. U kyseliny hyaluronové vám v takovém případě postačí údaj 50 mg na tabletu, musí však být kombinována s alespoň 1 000 mg kolagenu denně.

Hyalurmed čirá kyselina hyaluronová

Další možností je užívání čisté kyseliny hyaluronové ve formě roztoku. Jednoznačnou výhodou je v tomto případě dávkování. Zpočátku můžete podle návodu množství užívané kyseliny hyaluronové zvýšit a později přejít do tzv. udržovací formy. U tablet je něco podobného možné jen velmi obtížně.

K nejoblíbenějším produktům na našem trhu patří Hyalurmed. Podle výrobce má pravidelné úžíváni HA na váš organismus tyto účinky:

  • zlepšuje hydrataci, pružnost a odolnost pokožky (dodává ji hydrataci směrem zevnitř ven)
  • chrání svaly a chrupavky před poškozením včetně předčasného stárnutí
  • stará se o normální funkci kloubů
  • podporuje vlastní tvorbu HA v organismu
Jde o výživový doplněk, takže ho volně seženete v lékárně bez předpisu, a neváží se k němu ani žádné vedlejší účinky. Navíc jde o produkt založený na čistě přírodních složkách. Nemá ani žádná omezení co do užívání vyjma dodržení doporučeného dávkování. Tím je 1 ml denně rozmíchaný ve sklenici vody nebo džusu.

Věděli jste, že:
Přípravek Hyalurmed obsahuje v přepočtu na koncentraci nejvyšší množství kyseliny hyaluronové na trhu? V 1 ml roztoku (cca 12 kapek) dodáte svému tělu 12 mg koncentrované kyseliny hyaluronové denně.

Kyselina hyaluronová dotazy a odpovědi

Aplikace a užívání kyseliny hyaluronové

Kromě výše zmíněných tablet, séra na pleť nebo tekutiny je možná i přímá aplikace kys. hyaluronové do kůže na postižených místech. Jde o vcelku bezpečnou metodu bez vedlejších účinků. Kyselina hyaluronová je totiž tělem postupně vstřebávána, takže je nutné její množství několikrát ročně doplňovat. Jde tedy o finančně poměrně náročný počin, účinky jsou však vidět okamžitě.

Složení kyseliny hyaluronové

Jak jme si již řekli, kyselina hyaluronová je vlastně uhlohydrát. Ani ve špičkových produktech se však nemůže vyskytovat samostatně bez návaznosti na další látky. Pojďme se podívat například na složení výše zmiňovaného přírodního přípravku Hyalurmed.

Hyalurmed – složení:
Kyselina hyaluronová, kyselina fosforečná, rostlinný glycerol, sorbát draselný a benzoát sodný (konzervační látky) a čištěná voda.

Kyselina hyaluronová a pleť

Díky kyselině hyaluronové je pleť vypnutější a působí zdravěji. Důležité je však její spojení s kolagenem, takže vždy doporučujeme vyhledávat přípravky, kterého ho obsahují, nebo tuto složku doplňovat samostatně.

Kyselina hyaluronová v lékárnách

Přípravky s HA lze v lékárnách volně zakoupit bez lékařského předpisu. Vyhýbejte se však levným výrobkům s její nedostatečnou koncentrací (jak je poznat jsme psali výše). Zbytečně totiž vyhodíte peníze za něco, co vám stejně nijak nepomůže.

Kyselina hyaluronová v potravinách

Můžeme doplnit tuto užitečnou substanci i jinak než umělými preparáty, odpověď zní jednoznačně ano! Stačí přijímat v jídle užitečné fytoestrogeny a podpořit tak přirozenou produkci HA ve svém těle. Nejlepšími adepty pro doplnění vašeho jídelníčku jsou:

  • kuřecí vývar
  • kořenová zelenina
  • červené víno (1 sklenka denně)

Kyselina hyaluronová a prsa

Ano, je to tak. Pomocí této skvělé látky můžete dokonce zvětšit své vnady! Stačí vyhledat estetického chirurga, které si dokáže poradit s estetickými metodami 21. století! Jako výplň povislých prsů je totiž možné použít materiál založený právě na bázi kyseliny hyaluronové. Toto řešení vám obvykle vydrží jeden rok, poté je nutné HA znovu doplnit. I tak je ale o velmi dobrou alternativu klasických plastických operací.

Co může urychlit vstřebávání HA v organismu?

Užíváte již nějaký čas přípravky s kyselinou hyaluronovou, ale výsledky se ne a ne dostavit? Pokud máte v rukou kvalitní produkty zakoupené podle výše uvedených kritérií, může být problém úplně někde jinde. Působení HA v organismu mohou totiž sabotovat dvě zdánlivě nevinné věci:

  • opalování
  • saunování
A nezáleží na tom, v jaké formě kyselinu hyaluronovou přijímáte. Nadměrné slunění nebo časté návštěvy sauny jí zkrátka nesvědčí.

Máte dojem, že nyní víte o kyselině hyaluronové opravdu vše, nebo vás trápí ještě nějaké otázky? Napište nám do diskuze – pokusíme se na ně co nejrychleji odpovědět!