Hemeroidy

Hemeroidy

Cítíte-li v konečníku nepříjemné pnutí, pálení nebo dokonce bolest, může jít o nenáviděné hemeroidy. Jak vznikají, co si s nimi počít, a co udělat pro to, aby se už nikdy neobjevily? To se dozvíte v našem článku.

Lidově se jim říká také zlatá žíla. Jde vlastně o onemocnění cév v hladké svalovině okolo análního otvoru, která nám pomáhá se zadržováním stolice i jejím vyprazdňováním. Nejde tedy jen o menší estetický problém, který se čas od času připomene několika kapkami krve na toaletním papíru.

Hemeroidy

Co jsou hemeroidy ?

Čas od času se stane, že cévy v okolí análního otvoru jednoduše zduří. Obvykle je na vině velká námaha způsobená často zadržovanou stolicí, špatnými stravovacími návyky (tuhá stolice, častá zácpa) nebo vyšším namáháním v období těhotenství. Na povrchu kůže se vytvoří malé zduřeniny nebo také výčnělky, které při každém sebemenším tlaku mohou začít krvácet – často postačí i obyčejné použití toalety.

Hemeroidy příčiny a příznaky

Cévy se díky opakovanému poškozování stále více uvolňují ze svého místa a ocitají se stále blíž pod povrchem kůže. A podle toho, kde tyto problémy vznikají, dělíme hemeroidy na vnější a vnitřní.

Jak poznat hemeroidy?

Jako jakékoliv jiné onemocnění na sebe i hemeroidy upozorní několika typickými příznaky. Mezi ty nejčastější patří.

  • pocit cizího tělesa v konečníku
  • neustálý pocit plnosti, potřeba jít se vyprázdnit
  • zánět, zčervenání okolí
  • otok
  • svědění konečníku
  • bolest při vyprazdňování ale často o i v klidu (může být tupá nebo střílející)
  • zduřelá sliznice, prasklá cévka
  • krvácení z konečníku
  • hlenovitý výtok
  • pocit vlhkého pozadí
  • krev ve stolici
Náš tip:
Máte-li podezření na krev ve stolici, sledujte její barvu. Je-li čerstvá a jasně barevné, jsou opravdu pravděpodobnou příčinou hemeroidy. Ale je-li vaše stolice černá a nepříjemně zapáchající, může jít o krvácení ve výše uložených částech zažívacího traktu, s nímž je nutné ihned vyhledat lékaře! Při podezření na krev ve stolici je možné rovněž v lékárnách zakoupit volně dostupné testy.

Hemeroidy

Vnitřní hemeroidy

Vnitřní hemeroidy se rozeznávají obtížněji. Obvykle na sebe upozorní jen občasným krvácením nebo jinými výše zmíněnými příznaky. Běžně je na pohmat nebo při utírání po stolici nepoznáte. Pro jejich nahmatání by bylo třeba zavést prst dovnitř (pokud to chcete zkoušet v rámci autodiagnózy, doporučujeme gumové rukavice). Mají podobu malých bouliček, vystupujících ze střevní stěny.

Podle své závažnosti rozlišujeme u vnitřních hemeroidů 4. stupně velikosti. Při stupni 2. a 3. čas od času „vykouknou“ z konečníku, při stupni 4. jsou již natrvalo vystoupené. Dojde-li problém takto daleko, je často jediným řešením chirurgická léčba.

Vnější hemeroidy

Druhý stupeň hemeroidů poznáte na první pohled (a často i dotek). V raném stádiu jsou obvykle viditelné jen při tlačení na velkou jako jakési vyhřezlé kousky kůže, později vystupují nad povrch řitního otvoru po celou dobu. Hygiena po stolici je díky nim značně obtížná – komplikují utírání veškeré špíny, a rovněž začnou snadno krvácet – stačí jen trochu přitlačit. Obvykle jsou zvládnutelné standardními medicínskými prostředky a zásah chirurga nevyžadují.

Obvykle je odhalíte až ve chvíli, kdy jsou zkomplikovány trombózou. Tehdy se nad povrchem kůže objeví onen známý měkký útvar velikosti hrášku, jež je na dotek značně bolestivý.

Náš tip:
Velkou úlevu pro nemocné trpící hemeroidy přináší bidet, který postižené místo šetrně opláchne teplou vodou a v případě potřeby ho i vysuší. V opačném případě je možné jemné vysušení díky jemnému poklepávání kvalitním toaletním papírem.

Jaké skupiny osob jsou nejčastěji ohroženy?

Statistika říká, že tímto nepříjemným onemocněním trpí přibližně:

  • 30 % lidí starších 30 let
  • 50 % lidí starších 50 let
Rozdíly mezi ženami a muži nejsou patrné. Obvykle jsou jimi nejvíce ohroženi lidé, kteří mají díky vysokému věku a podvýživě ochablé vazivo. Problémy mohou pociťovat i těhotné ženy nebo muži trpící problémy s prostatou, u nichž vyvolává hemeroidy pravděpodobně zvýšený nitrobřišní tlak. Mezi další rizikové faktory patří také:
  • nesprávné stravovací návyky, např. častá konzumace červeného masa a pikantního jídla,
  • nedostatečný přísun tekutin
  • nesprávné vyprazdňování – zácpa a dlouhé sezení na WC
Náš tip:
Poslední bod je v zásadě způsoben našimi nestandardními evropskými návyky. Zatímco přirozená poloha při vyprazdňování je dřep, my přitom sedíme. Pomoc je ale snadná – stačí si nohy podložit např stoličkou tak, aby se kolena znatelně zvedla. Dojde tak k uvolnění některých skupin svalů a snadnějšímu vyprázdnění – a to často i při pokročilém stupni zácpy!

Hemeroidy v těhotenství

Hemeroidy se mohou vyskytnout také u těhotných žen nebo čerstvých maminek. Vznikají jako důsledek tlaku dělohy na okolní orgány nebo jako projev velkého tlaku nutného k úspěšnému dokončení porodu. Podle některých statistik jsou jejich výskytem více ohroženy ženy, které rodí na zádech.

Hemeroidy

Jak léčit hemoroidy?

Toto nemocnění lze v zásadě léčit dvěma způsoby: konzervativním a operativním. Ukážeme si, jaký je mezi nimi rozdíl, a co od nich očekávat.

Léčba konzervativní

U konzervativního způsobu je základním kamenem změna životosprávy, tedy zejména stravy, jež by měla alespoň na čas vytvářet píše měkčí stolici bez dráždivých příměsí (např. pikantní koření).

Z léků jsou pak doporučovány tzv. ventonika na zpevnění cévní stěny, a také nejrůznější masti nebo sedací koupele. Tyto prostředky však obvykle zabírají pouze na chvíli a nijak se nesnaží zlepšit vnitřní prostředí těla, které za vznikem hemeroidů primárně stálo. Hodí se proto tedy jen jako řešení 1. nebo 2. stupně onemocnění, a to vždy v kombinaci s dietetickými a režimovými opatřeními.

Mast na hemeroidy

Obvykle volně k dostání v lékárně bez předpisu, ale možno i na lékařské doporučení. Nanáší se 2-3x denně na postižené místo. Obvykle se její efekt dostavuje po 1-3 měsících, případně je volena jiná léčba. Masti podporují zesílení a hojení cévní stěny tak, aby se potíže s hemeroidy dále nezhoršovaly. Zcela je však vyléčit nedokáží.

Čípky na hemeroidy

Jsou aplikovány do konečníku a užívají se zpravidla pro akutní odstranění bolestí a zastavení krvácení. Rovněž mohou pomoci změkčit stolici a usnadnit tak vyprazdňování.

Dubová kůra na hemeroidy

Sušenou dubovou kůru lze koupit v lékárně. Je určena na sedací koupele, jež postiženou oblast stáhnout a zabrání tak výraznému krvácení. Opět jde pouze o podpůrný prostředek, nikoli trvalé řešení. Stejné účinky jako dubová kúra má i koupel z řepíku nebo svízele syřišťového. Pro podporu hojení postižené tkáně je pak možné obě bylinky kombinovat ještě s odvarem z heřmánku.

Postižené partie po koupeli opláchneme čistou vodou. Rozhodně se vyhýbáme jakékoliv kosmetice s obsahem dráždivých látek včetně parfemace!

Hemeroidy

Odstranění hemeroidů operací

Jestliže je váš stav příliš vážný nebo metody popsané výše jednoduše nemají dlouhodobý efekt, určitě se vyplatí zvážit i možnost operace. Tuto metodu vítají zejména lidé, kteří trpí obtížemi již několik let a jejich okamžité odstranění tak zní velmi lákavě. Je však třeba připomenout si, že bolesti po operaci mohou odeznívat i několik týdnů, a jako vzácná komplikace může hrozit i infekce nebo komplikace při močení či vypuzování stolice. Operace by tedy měla být především jakousi poslední záchranou v době, kdy vše ostatní selže. A jaké metody si můžete dopřát?

Operace hemeroidů – jaké existují možnosti?

Díky neustále se rozvíjejícím technologiím je dnes v ordinacích ambulantních lékařů i nemocničních pracovištích k dostání hned osm metod, vhodných pro léčbu jakéhokoliv typu, tvaru či umístění hemeroidů. Všechny vám je stručně představíme, abyste si mohli vybrat to nejlepší a nejpříjemnější řešení právě pro vás. Vždy si však pamatujte, že konečné rozhodnutí by měl vždy učinit lékař, která zná dobře váš zdravotní stav.

Vždy se také ptejte na úhradu těchto zákroků ne všechny pojišťovny jsou totiž příznivě nakloněny všem vyjmenovaným metodám.

  • Barronova ligatura: tato metoda používá při aplikaci speciální gumičku, jíž se hemeroid zaškrtí a následně odumře.
  • Elektrokoagulační léčba: zde je využíván přístroj s elektrickým proudem, který uzlíky hemeroidů rychle odstraní.
  • Fotokoagulace infračerveným zářením: pro odumření hemeroidů je využit infračervený paprsek.
  • Laser: rychlé a čisté odstranění poškozené tkáně.
  • Longova metoda: Do análního otvoru je zaveden speciální přístroj staplet, který šetrně odstraní poškozenou část sliznice jen minimálním poškozením okolní tkáně.
  • Milliganova – Morganova operace: céva, která přivádí krev do hemoroidů, je při této operaci podvázána. Vzniklý uzlík je poté odstraněn skalpelem. Tato operace je vždy prováděna v celkové anestezii.
  • Podvazování hemoroidů:jednoduše se zastaví přívod krve k nežádoucím útvarům a přibližně po týdnu se hemeroidy samy od sliznice odloučí. Podvazování se provádí zpravidla v lokální anestezii.
  • Skleroterapie: Do postiženého místa je nejprve zaveden roztok, jež uzavře a umrtví poškozenou cévu. Díky tomu je zastaven přísun krve do hemoroidu, a ten se díky tom sám brzy zmenší.

Hemeroidy domácí léčba

Chceme-li se pokusit o zvládnutí tohoto nepříjemného problému doma, musíme především změnit svoje stravovací návyky. Důležité je předcházet dalšímu podráždění konečníku prostřednictvím tvrdé a nepoddajné stolice, čemuž může výrazně napomoci vyvážená a racionální strava.

Zapomeňte také na dlouhé vysedávání na toaletě – např. s knihou nebo mobilním telefonem. Trpíte-li zácpou, zkuste využít vhodné podpůrné léky nebo si pod nohy dejte již zmiňovanou stoličku. Po každém vyprázdnění ošetřete konečník vazelínou do hloubky 1,5 cm a zkontrolujte, jestli některý z hemeroidů nevykoukl ven. Pokud ano, jemně ho zatlačte zpět.

K důležitým opatřením patří také dostatek vhodného pohybu (naopak zakázána je jízda na kole) a posilování pánevního dna za pomoci vhodných cviků – lze využít např. ty Kegelovy. Rovněž se snažte nikdy nezadržovat stolici, ale naopak si zajít okamžitě, kdy pocítíte potřebu.

Hemeroidy

Hemeroidy babské rady

Využít můžete i poznatků našich babiček. Ty především říkají, že je v jídle třeba zvýšit obsah bioflavonoidů a vitamínů C a E. Tyto důležité složky potravy jsou totiž zodpovědné za rychlé hojení a omezují krvácení z hemeroidů na minimum. A kde najdeme těchto prospěšných pomocníků nejvíce?

  • černý rybíz
  • brokolice
  • slunečnicová semena
  • špenát
  • sušené meruňky (nesířené)
  • slunečnicový olej
  • oves a ovesné vločky (v podobě kaší)
  • listová zelenina
  • zelí
  • klíčky vojtěšky (k dostání v obchodech se zdravou výživou
  • jablka a hrušky
Naopak vyhýbat byste se měli především smaženým, masovým a sladkým pokrmům, stejně jako čokoládě, Coca-cole, kakau, černému čaji nebo vínu (všechny způsobují produkci tuhé stolice), a to až do vymizení akutních problémů.

A pozor si dejte také na velmi horké koupele, trvající déle než 20 minut. Ty totiž zdraví cév v okolí konečníku také neprospívají, navíc zvyšují krevní tlak, což zvyšuje námahu již tak dost zatížených míst.

Hemeroidy prevence

A jak tomuto onemocnění předcházet? Stačí dodržovat výše uvedená výživová doporučení, vyvarovat se dlouhému pobytu na WC a zařadit do svého životního stylu větší pohybovou aktivitu. Poté se šance na výskyt hemeroidů u vás snižuje, byť díky genetickým neovlivnitelným faktorům nikdy nebude zcela nulová.

 

Aktualizováno 18. 8. 2019

Podobné příspěvky