Ženšen pětilistý

Ženšen pětilistý alias jiaogulan je v posledních letech velmi diskutovanou rostlinou. Jsou vyzdvihovány především jeho účinky v oblasti čínské lidové medicíny, ale také celkové anti-aging působení a podpůrná terapie při léčbě rakoviny, a to zejména při chemoterapii.

Jiaogulan (správně Jiao Gu Lan) je lidový název pro rostlinu Gynostemma pentaphyllum. Její český název zní ženšen pětilistý, i když s pravým ženšenem příbuzná není. Ženšen pětilistý patří do čeledi Cucurbitaceae – tykvovité. Pochází z hor jižní Číny a Thajska, ale dnes roste také v Japonsku.

Ženšen pětilistý – účinky

Ženšen pětilistý je významnou bylinkou tradiční čínské medicíny. Přezdívá se mu bylinka nesmrtelnosti, zázračná bylina, bylina dlouhověkosti nebo univerzální lék. V současné době je populární především kvůli svým anti-aging účinkům. Mimo jiné snižuje poškození volnými radikály a zmírňuje škodlivý dopad UV paprsků. Podporuje zdravý imunitní systém a působí proti stresu. Obnovuje rovnováhu vnitřního prostředí těla.

Ženšen pětilistý také prospívá zdraví cév a mírně snižuje krevní tlak. Povzbuzuje libido a udržuje mozek v dobré kondici. Pozitivně působí na nemoci jater. Nejnovější výzkumy naznačují jeho pozitivní roli při boji proti rakovinným buňkám a negativním účinkům chemoterapie a ozařování.

Ženšen pětilistý
Feminus pro harmonii a vášeň

Ženšen pětilistý – účinné látky

Účinné látky se získávají z pomalu usušených listů. K těm nejdůležitějším patří: saponiny (gypenosidy), aminokyseliny, bílkoviny, vitamíny a stopové prvky – selen, hořčík, zinek, vápník, železo, draslík, mangan, fosfor a další.

Právě gypenosidy (velmi podobné ginsenosidům v pravém ženšenu) dělají z ženšenu pětilistého tak oblíbenou a zároveň cenově dostupnou bylinku. Zatímco pravý ženšen potřebuje na dosažení sklizňové velikosti několik let, ten pětilistý to s přehledem zvládne za jednu sezónu.

Měli byste vědět:
Obyvatelé Číny věří, že každý, kdo bude pravidelně po celý život popíjet čaj z ženšenu pětilistého, se dožije minimálně 100 let. A potvrzují to oficiální záznamy. V 70. letech 20. století byl při sčítání lidí v Číně zjištěn nejvyšší průměrný věk právě v provinciích, kde patří pití čaje z ženšenu pětilistého k silně rozšířeným tradicím.

Ženšen pětilistý jak užívat

Jestliže se chcete tento zázračný elixír z Asie dopřát i doma, nemusíte mít strach ze složité přípravy nebo nepříjemné chuti. Ze sušených listů vaříme čaj, jehož přirozeně sladkou chuť můžeme libovolně vylepšit cukrem, medem nebo mlékem. Čaj připravíme přelitím 12g bylinky třemi šálky horké vody. Necháme louhovat asi 20 minut, přecedíme, rozdělíme do tří dávek a popíjíme během dne. Každý den vaříme čerstvý čaj. Konzumovat ho můžeme teplý i studený – na vstřebávání účinných látek nemá forma podání vliv.

Při prevenci stárnutí postačí čaj z poloviční dávky. Ženšen pětilistý je bezpečné užívat i dlouhodobě, nicméně pro jistotu by po tříměsíční kůře měla následovat měsíční pauza. Jeho užívání se nedoporučuje diabetikům.

ženšen pětilistý
ženšen pro ženy

Ženšen pětilistý – další dobré rady

Charakteristickým znakem ženšenu pětilistého jsou, jak již název napovídá, pětičetné tmavě zelené listy. Roste ve formě liány, takže se buď pěstuje s oporou, nebo jako převislá rostlina. Kvete od června do září malými nenápadnými květy, ale častěji se rozmnožuje pomocí řízků. Vyžaduje přiměřenou zálivku a dostatek světla. Nesnáší mrazy (max -15°C).

V poslední době se rozmohlo pěstování ženšenu pětilistého i u nás. Bohužel je třeba konstatovat, že v našich klimatických podmínkách jde spíše o zajímavou botanickou raritu než účinnou léčivou rostlinu. U nás jsou totiž zralé listy lehce nahořklé, ale ve své domovině mají mírně sladkou chuť. Používají se i do salátů nebo při pečení moučníků. Takže pokud dostanete chuť na opravdu lahodný čaj, doporučujeme si sušené lístky koupit ve specializované prodejně. Ženšen je také obsažen v přípravku Feminus.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *