Superpotraviny

Superpotraviny

Pojem superpotravina je v poslední době zhusta skloňován na všech stránkách, zabývajících se zdravou výživou. Laik by mohl nabýt dojmu, že jde převážně o drahé exotické ovoce nebo ořechy, ale superpotraviny se běžně vyskytují i v našich zeměpisných šířkách.

Co jsou superpotraviny

Nejde o žádný marketingový trik. Jako superpotraviny označujeme druhy ovoce a zeleniny, které našemu tělu přinášejí víc, než jen běžnou výživu. Obvykle obsahují velké množství vitamínů, minerálů a především antioxidantů, které chrání naše tělo před škodlivými volnými radikály, podílející se na vzniku celé řady onemocnění.

Rozdíl mezi běžnou potravinou a superpotravinou je natolik významný, že pouhá hrstka super produktů dodá vašemu tělu stejné množství prospěšných látek jako celá mísa ovocného nebo zeleninového salátu.

 

Které ovoce a zelenina patří mezi superpotraviny?

V seznamu superpotravin obvykle narazíme hlavně na exotické kousky: ovoce goji neboli kustovnice, chia semínka nebo mořské řasy. Ale české superpotraviny jsou mnohem dostupnější.

Řadíme mezi ně například všechny druhy ořechů, které obsahují zdravé tuky a množství jedinečných minerálů. Hrstička denně bohatě stačí a navíc velmi dobře zasytí.

Listovou zeleninu si pochvalují hlavně těhotné ženy, protože kyselina listová v ní působí jako prevence proti vývojovým vadám plodu. Prospěšná je hlavně tmavá listová zelenina plná antioxidantů (kapusta a špenát), která je doslova nadopována vitamíny C,K,E a B i minerály v čele s draslíkem, vápníkem, železem a hořčíkem.

 

V letních měsících je nejlepší superpotravinou lesní ovoce, tzn. maliny, ostružiny nebo borůvky. Jejich hlavním benefitem je velké množství vitamínu C a antioxidantů. Navíc se dají snadno zamrazit a konzumovat kdykoliv během roku.

 

V článku o superpotravinách nelze zapomenout ani na luštěniny. Obsahují velké množství vlákniny a rostlinných bílkovin, takže zasytí na velmi dlouho. Energie z nich je navíc uvolňována postupně, takže jedno jídlo s luštěninami vystačí organismu na několik hodin, jde tudíž o skvělou prevenci některých civilizačních onemocnění například kardiovaskulárních chorob nebo cukrovky.

 

Podobné příspěvky