Zázvor a jeho účinky

Léčivý oddenek zázvoru je považován za zázračný všelék takřka na všechny nemoci. Zázvor a jeho účinky ale nevyhovují zdaleka všem. Větší množství zkonzumovaného zázvoru naopak zdraví vůbec neprospívá. Představíme vám zázvor a jeho účinky a poradíme, v jakých situacích se mu raději vyhnout.

Ve volné přírodě se už téměř nevyskytuje, ale může ho s trochou péče a dostatkem vláhy a slunce vypěstovat i v České republice. V lékárnách a prodejnách zdravé výživy se objevuje jen díky rozsáhlému pěstování na velkofarmách.

Zázvor a jeho účinky na hubnutí

Zázvor obsahuje stovky účinných látek přispívající k našemu fyzickému i duševnímu zdraví. Nejdůležitější je gingerol, který působí proti nevolnostem, migréně a horečce. Mezi zázvor a jeho účinky patří také aktivace oběhového systému, snížení hladiny cholesterolu a preventivní působení proti nachlazení a chřipce. V současnosti také probíhají studie zaměřené na zázvor a jeho účinky při léčbě rakoviny a potlačování následků chemoterapie.

Zázvor je také účinným pomocníkem při redukci hmotnosti. Štiplavé silice v zázvoru podporují trávení a pomáhají rychleji odbourávat přebytečný tuk.

Negativní účinky zázvoru

Zázvor se v našem jídelníčku může objevit v čerstvé i sušené podobě nebo jakou součást tablet a tinktur. Zázvor a jeho účinky jsou velmi ovlivněny denní dávkou. Každý den by zdravý člověk neměl zkonzumovat více než 4 gramy zázvoru sušeného a 1 gram zázvoru čerstvého. Děti do dvou let by ho neměly jíst vůbec.

 Účinky  zázvoru mohou být i negativní a jak se říká všeho moc škodí. I zázvor, který je velmi zdravý dokáže působit negativně. Může se objevit nevolnost, malátnost, poruchy jater nebo kožní problémy. Akutně se dostavuje také zvracení a průjem a vyskytnout se mohou i duševní poruchy. Neměli by ho konzumovat diabetici a osoby se srdečním onemocněním. Naopak pro těhotné a kojící ženy je zázvor v rozumných dávkách zcela bezpečný.

Podobné příspěvky