štěnice kousnutí

Štěnice kousnutí jak se pozná

Štěnice patří mezi velmi nepříjemné parazity, které si můžeme zavléct celou řadou způsobů. Jejich kousnutí se často projevují zpětně nebo dokonce vůbec ne, takže v první chvíli bývá těžké poznat, že právě váš byt je tímto nepříjemným hmyzem zamořen. První známkou problémů bývají charakteristická kousnutí  – viz foto.

 

Štěnice kousnutí jak se pozná:

  • U některých lidí začne kousnutí svědit téměř okamžitě a červené podlitiny nebo otoky se pak objeví nejpozději jeden den po kousnutí. Nicméně, kousnutí nemusí být zřejmé po dobu několika dnů a u někoho dokonce nedojde k výše zmíněným projevům vůbec.
  • Někdy kousnutí, resp. malé červené skvrny, objevují v jedné linii.
  • Kousnutí se rovněž může zanítit a změnit se v jakýsi puchýř. to však trvá několik dní.
  • Pokud vyrážka přetrvává nebo kůže nabobtná , ihned vyhledejte odborného lékaře.

 

 

 

V našich domácnostech se můžeme setkat obvykle se dvěma druhy štěnic: štěnicí postelovou a štěnicí domácí. V obou případech jde o nenápadného plochého 4-6 milimetrů velkého broučka, který se schovává v nejrůznějších škvírách, například mezi matracemi, pod kobercem, za obrazy apod.

TIP: Profesionální přípravky proti štěnicím vyberete nejlevněji zde

 

Štěnice kousnutí jak se pozná ?

Kromě štípanců prozradí štěnice také malé kupičky černého trusu, který se po rozmytí vodou změní v červený flíček. Jde vlastně o natrávenou krev, kterou můžeme nejčastěji najít na matracích a polštářích. Štěnice prozradí také malé svlečky případně živí brouci.

Kousnutí od štěnice v prvních chvíli nebolí, protože zároveň se sáním do rány vstřikuje i anestetikum, které ránu umrtví. Samotné sání obvykle trvá 15-20 minut. U lidí, kteří se se štěnicí setkávají poprvé, obvykle proces alergizace chvíli trvá a první známky potíží přicházejí až po týdnu v podobě červených naběhlých fleků ne nepodobných štípancům od komára. Nejčastěji se vyskytují v řadě nebo ve skupinkách, ale výjimkou nejsou ani samostatné kousance. Štípance se objevují především na odhaleném (nepřikrytém), typicky na horní polovině trupu, krku a hlavě.

Ještě donedávna to vypadalo, že jsou štěnice téměř vyhubeným druhem, který přežívá jen na bezdomoveckých ubytovnách a hotelích nejnižší kategorie. Dnes s však s tímto hmyzem potýkají i luxusní ubytovací zařízení a velké množství domácností především v Americe a v Evropě. Důvodem je stále oblíbenější cestování a migrace obyvatel.

Nezaměňujte kousnutí od štěnic s vyrážkou při viróze

Právě nejrůznější onemocnění jsou faktorem, který nás upoutá na lůžko spolehlivěji, než cokoliv jiného. Právě v této době se mohou, zejména na rukou, objevit malé nesvědivé pupínky. Podezření na štěnice se logicky nabízí, ovšem pravda bývá jinde. Nejrůznější virózy dost často doprovází tzv. parainfekční ekzém, který obvykle po uzdravení zmizí do několika dní zcela sám.

Co dělat, když štípnutí od štěnic stále svědí

První dobrou volbou je rozhodně obyčejný Fenistil. Ten uleví od akutních obtíží a zabrání dalšímu poškození pokožky díky škrábání. Právě to bývá nejčastější příčinou výše zmíněných zánětlivých stavů, které mohou na kůži zanechat nehezké jizvy.

A co dál?
Jakmile svědění zmizí a je třeba podpořit hojení, může na scénu nastoupit zinková mast. Místo pokousání lehce vysuší, uklidní začervenání a zabrání vzniku jizev. Ránu je třeba pokrýt jen tenkým filmem, větší vrstva může naopak uškodit. Zinkovou mast lze používat i u nejmenších dětí.

Štěnice kousnutí jak se pozná, kde se v bytě vzaly štěnice?

Tuto otázku si asi položí každý, kdo ve svém bytě štěnice objeví. Odpověď není snadná, protože způsobů je mnoho. Asi nejčastěji si štěnice přivezeme spolu se zavazadlem s oblečením, do kterého nalezly během našeho pobytu v nějakém hotelu. Proto se nedoporučuje skladovat zavazadla vedle postele nebo přímo pod ní, což se ale v zamořených hotelech jeví jako velmi zbytečná rada, protože štěnice už jsou jednoduše všude.

Náš tip:
Cestovat mohou i na vašem kabátu, stačí navštívit jinou domácnost obývanou štěnicemi. A v neposlední řadě si je můžete donést z obchodu nebo bazaru s nábytkem a to nejenom s tím použitým. Štěnicím mohou jako úkryt posloužit i kartónové krabice.

Ověřte si výskyt štěnic

Jestliže máte podezření, že by se ve vašem bytě mohly vyskytovat štěnice, zkontrolujte ze všeho nejdřív bezprostřední okolí postele či jiných míst, kde běžně spíte. Štěnice se totiž zpočátku ukrývají hlavně u zdroje potravy. Zaměřte se na matrace, škvíry postelí nebo třeba zásuvky nočního stolku. Prozradí je zmíněný trus, svlečky i živí broučci. Na lov se vydejte také v noci. Nečekaně rozsviťte a pozorujte světlé povrchy. Pokud se z nich dají na hromadný úprk drobní broučci, máte téměř jistě co dělat se štěnicemi.

Jak se zbavit štěnic

Pokud se výskyt štěnic potvrdí, neměly by vaše první kroky mířit do drogerie. Biolit totiž nikdy všechny štěnic nezahubí, navíc je tento hmyz stále více odolný proti insekticidům. Štěnice tato forma boje pouze vyžene z jejich úkrytů a následně se rozlezou po celém bytě, odkud je bude i profesionální deratizér jen těžko odstraňovat. Proto neprodleně kontaktujte profesionální firmu, která má přístup k mnohem účinnějším prostředkům.

TIP: Profesionální přípravky proti štěnicím vyberete nejlevněji zde

Připravte se ovšem minimálně na dvojitý zásah, 4-6 týdnů pravidelného úklidu a na částku v rozmezí 2 500 – 6 000 Kč. Pokud bydlíte v panelovém domě, kontaktujte správce a požádejte o zásah i v okolních bytech. Štěnice totiž velmi snadno cestují z jednoho bytu do druhého a mohly by se u vás po čase objevit znovu.

Aktualizováno 16.8. 2019

Podobné příspěvky