Plenkové kalhotky pro seniory
Únik moči alias inkontinence provází lidstvo už odnepaměti. Ale ještě v minulém století se jako prostředek ke zvýšení komfortu pacienta používala vata nebo jiné savé látky, které sice ochránily oblečení před znečištěním, ale do svého okolí začaly velmi brzy šířit pronikavý zápach. S nástupem vložek a plenkových kalhotek pro seniory se ale situace značně zlepšila.
Nechtěný nebo nevědomý únik moči se s přibývajícím věkem stává stále aktuálním problémem a od určitého věku prakticky nenajdeme seniora, který by na něj alespoň občas netrpěl. To myslí i zdravotní pojišťovny a na tyto inkontinenční pomůcky připlácí. Neobejde se to ale bez lékařského předpisu.
Obsah článku
Plenkové kalhotky pro seniory – kdo je může předepsat?
S inkontinencí bychom měli navštívit lékaře vždy. Jedině on může určit, do jaké kategorie spadáme a jaké pomůcky a opatření jsou pro nás vhodné.
Stupně inkontinence:
- 1. stupeň (lehká forma) – k úniku dochází jen při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku, typicky během zakašlání nebo upřímného smíchu. Ztráta moči v časovém úseku čtyř hodin ale nepřesahuje 100 ml.
- 2. stupeň (střední forma) – zde zapříčiní únik moči i mírný nitrobřišní tlak, který obvykle ani nepostřehneme, např. chůze do schodů. Ztráta moči v časovém úseku čtyř hodin ale nepřesahuje 200 ml (obvykle se uvádí 100-200 ml).
- 3. stupeň (těžká forma) – moč uniká i při minimální fyzické námaze a tento stav nelze nijak kontrolovat. Ztráta moči v časovém úseku čtyř hodin se pohybuje mezi 200 a 300 ml.
Plenkové kalhotky pro seniory vs. pleny – jaký je mezi nimi rozdíl?
Inkontinenční vložky zná snad každý. Tušíme, že jsou nabízeny ve verzích pro muže a pro ženy, u kterých se liší anatomické umístění savého jádra. Pojmy pleny a plenkové kalhotky pro seniory ale často zaměňujeme.
Zjednodušeně lze říci, že pleny (mnohem větší než vložky) pokrývají celou oblast intimních partií a dokáží zabránit jak úniku moči, tak i stolice (nerozlišuje se varianta pro muže a pro ženy). Na těle ale musí být přidržovány tzv. fixačními kalhotkami a nejsou tedy příliš vhodné pro aktivní seniory. Pod oblečením se navíc často rýsují.
Oproti tomu plenkové kalhotky pro seniory se bez zevní fixace obejdou. Velmi dobře se přizpůsobí proporcím postavy, dobře padnou a mají jednotný střih pro obě pohlaví. K dispozici jsou zalepovací a navlékací varianty a díky lepšímu vypracování se nerýsují ani pod mírně upnutým oblečením.
Při výběru vhodných plenkových kalhotek pro seniory je třeba se zaměřit nejenom na značku výrobce, ale také na savost a funkčnost jednotlivých modelů. Ty nejlepší mají víceabsorpční jádro, které moč spolehlivě pohltí a zabrání jejímu návratu k pokožce. Nehrozí tedy vznik opruzenin a dalších nepříjemných zdravotních problémů. Čím vyšší savost, tím vyšší cena.
Plenkové kalhotky pro seniory – jak je to s příspěvkem od pojišťovny?
Ať už vám lékař předepsal jakoukoli inkontinenční pomůcku, je třeba při její úhradě přes pojišťovnu dodržet dva limity. Jeden stanoví počet kusů, které lze měsíčně spotřebovat, ten druhý ještě navíc i maximální výši finančního příspěvku, který lze využít. U obou hranic je limitující ta situace, která nastane dříve.
Vložky
- nárok na měsíc: 150 kusů
- cena max: 450Kč/150 kusů
Pleny
- nárok na měsíc: 150 kusů
- cena max: 900Kč/150 kusů
Plenkové kalhotky pro seniory
- nárok na měsíc: 150 kusů
- cena max: 1 700 Kč/150 kusů