Laryngitida

Pro rodiče malých děti je laryngitida doslova strašákem, ale ani dospělí by ji neměli podceňovat. Může postihnout všechny věkové skupiny a nemocné snadno ohrozit na životě. Ukážeme vám příznaky laryngitidy a poradíme, kdy je třeba vyhledat lékaře a kdy ještě onemocnění zvládněte vlastními silami.

Co je to laryngitida

Laryngitida není konkrétní nemoc. Ve skutečnosti jde o všeobecný název onemocnění hrtanu, způsobený viry a méně často bakteriemi, které se jen zřídka objevuje samostatně.

Laryngitida

Obvykle dojde k záchytu onemocnění ve chvíli, kdy již byly postiženy vyšší úseky dýchacích cest (sestupná infekce) nebo naopak průdušky a průdušnice (vzestupná infekce). Infekce způsobuje zduření sliznice. Otok pak může v krajním případě zcela uzavřít průsvit dýchací trubice a bez okamžitého zásahu se postižená osoba brzy udusí.

Obvyklým vyvolavatelem zánětu jsou viry (influenza, parainfluenza, RS-virus apod.), ale stav často zhorší bakterie, jež jsou za normálních okolností v krku běžně přítomné, ale nepůsobí žádně potíže. Oslabené sliznice jsou pro ně ale vítanou pozvánkou k napadení organismu. Zřídka je laryngitida vyvolána výhradně bakteriemi (např. Corynebacterium diphteriae  či Chlamydia pneumoniae).

Většina případů onemocnění hrtanu je naštěstí jen krátkodobá. Obvykle stojí na jeho počátku virové infekce a přílišné namáhání hlasivek (způsobené např. křikem, zpěvem apod.). Značně ohroženi jsou tedy zejména herci, obchodníci, učitelé a zpěváci. Velmi vzácně mohou být příčinou laryngitidy také bakteriální infekce, plísňové infekce či paraziti.

Chronická laryngitida (trvající déle než tři týdny) je pravděpodobně způsobena dlouhodobým vystavením dráždivým látkám, jako je inhalace chemických par nebo třeba kouře. Ovšem příčinou může být také gastroezofageální refluxní choroba, chronická sinusitida nebo nadměrné užívání alkoholu.

Jak probíhá laryngitida u dětí

Zvláště u malých děti je potřeba toto onemocnění zachytit včas a rozeznat již jeho první příznaky. Často se totiž vyskytuje v noci a bude-li rodič velmi tvrdě spát, může dojít ke katastrofě. Mezi základní příznaky patří:

  • bolest v krku
  • ztížené polykání
  • pískání slyšitelné při dýchání
  • vykašlávání hlenu
  • vlhký kašel
  • zvýšená teplota
  • ucpaný nos
  • zrychlený tep
  • chrapot
Již vlhký kašel spojený se zvýšenou teplotou by nás měl varovat, že může dojít k onemocnění laryngitidou. Někdy ale může první fáze proběhnout zcela bezpříznakově a dítě se vzbudí s charakteristickým štěkavým kašlem a bezmocně lapá po dechu. Je přítomný charakteristický vyděšený výraz, slyšitelný pískot při dýchání a typické zatahování jamky pod ohryzkem. Dítě instinktivně vyhledává polohu vsedě. Posle statistik je zřejmé, že nejčastěji dochází k rychlému rozvoji laryngitidy o půlnoci.

Laryngitida první pomoc

Jestliže u dítěte pozorujete výše popsané příznaky, je třeba rychle jednat. Především musíte snížit otok krku, na což je nejlepší velmi chladný vzduch. V zimě tedy dítě teple oblékneme nebo alespoň zabalíme do deky a posadíme k otevřenému oknu. Poslouží o dýchání ledového vzduchu z mrazáku. Zároveň voláme sanitku, zvláště je-li dítěti méně než 8 let. Chladný vzduch sice příznaky na chvíli potlačí, při návratu do běžného prostředí v místnosti se však rychle znovu přihlásí o slovo. V žádném případě se nepokoušíme dítě sami transportovat do nemocnice. Tento stav vyžaduje přítomnost lékaře a podání léků tlumících otoky.

Měli byste vědět:
Laryngitidu u dospělých není většinou třeba řešit se záchrannou službou. Postačí zvýšená poloha, otevřené okno a klid na lůžku. Ráno pak může vhodné léky předepsat praktický lékař.

Patříte mezi osoby, nadměrně ohrožené laryngitidou?

Rizikovými faktory pro rozvoj laryngitidy jsou zejména nejrůznější respirační infekce (nachlazení, bronchitida, sinusitida apod.), časté vystavení hrtanu dráždivým látkám (žaludeční kyselina, cigaretový kouř, alkohol, chemikálie) a namáhání hlasivek.

Laryngitida a její diagnostika

Někdy stačí k rozpoznání laryngitidy jednoduchá lékařská prohlídka. Během návštěvy se vás lékař vyptá na typ a trvání příznaků. Důležitou informací je také to, zda pijeme alkohol, kde pracujeme nebo jaké léky bereme. Poté jsou vyšetřeny uši a krk, lékař také zkontroluje nosní průchodnost a vyhodnotí pohyb hlasivek.

Ovšem tato základní metoda někdy nestačí a lékař odešle pacienta na další specializované vyšetření. Jedním z nich je např. hrtanová videostroboskopie, během níž je do krku pacienta vloženo speciální zařízení. Díky této metodě doktoři analyzují chování hlasivek zpomaleně, ale o to přesněji.

Měli byste vědět:
Někdy se u laryngitidy doporučuje počítačová tomografie a histopatologické vyšetření, při kterém se odebrané tkáně podrobí mikroskopické analýze.

Stojí za zmínku, že příznaky, jako je pálení, bolest a pocit předmětu v krku, mohou také naznačovat gastroezofageální reflux. Ten vzniká, když se žaludeční obsah vrátí zpět do dolní oblasti jícnu a krku, což způsobuje podráždění sliznice hrtanu. Doporučujeme návštěvu gastrologa. Kromě toho může chrapot nebo kašel vyplývat z neurologických abnormalit nebo těžkého stresu. V tomto případě doporučujeme návštěvu psychiatra nebo neurologa.

Laryngitida délka léčby

Podle délky průběhu dělíme laryngitidu na:

  • akutní
  • chronickou
Správně zaléčená akutní laryngitida ustupuje přibližně do týdne, ale další týden je doporučený klidový režim se zvýšeným přísunem vitamínů. Chronická laryngitida postihuje především osoby, které nadměrně zatěžují svůj hlas (zpěváci, moderátoři apod.) a její léčba může trvat i dlouhé týdny a rozhodně se neobejde bez poctivého odpočinku pro hlasivky.

Je laryngitida nakažlivá?

Ano.  Laryngitida je způsobená viry (většina případů) a je vysoce nakažlivá nemoc. Respektive organismus se těmito viry snadno nakazí, ty ale nemusí vždy vyvolat laryngitidu. Nebezpečné je toto onemocnění hlavně u malých dětí a alergiků, kteří mají sliznice v krku oslabené a nemoc se tak může bez problémů rozvinout. Dítě s laryngitidou by každopádně nemělo chodit do kolektivu ani si zvát domů žádné návštěvy. Snadno by mohlo nakazit někoho jiného.

Laryngitida – prevence

Při prevenci nemocí hrtanu, mezi něž laryngitida patří, je třeba dodržovat několik základních pokynů:

  • vypít nejméně 2,5 litru tekutin denně k vůli zvlhčení sliznic krku a hrtanu
  • omezit konzumaci alkoholu
  • jíst méně kořeněná jídla
  • při nachlazení se doporučuje pít minerální a solné roztoky
  • šetřte hlasivky (nekřičte ani šeptejte)
  • naučte se dýchat bránici, což méně zatěžuje hlasivky
  • zkuste co nejčastěji dýchat nosem – pokud to není možné kvůli zakřivení nosního septa, podrobte se neprodleně chirurgickému zákroku
  • nezapomeňte zvlhčovat vzduch v pokojích, kde se často zdržujete
  • vyhýbejte se klimatizaci

 

Aktualizováno 18. 8. 2019

Podobné příspěvky