Kyselina linolová

Kyselina linolová

Kyselina linolová je jedním z nezbytných stavebních prvků našeho organismu. Patří do skupiny tzv. nenasycených vyšších mastných kyselin. Ovšem znát ji můžeme rovněž pod zkratkou jejího anglického názvu – CLA.

Označení kyseliny linolové pochází z řeckého slova pro len (řecky „linon“). Nepřekvapí, že toto jméno odkazuje na její hojný výskyt ve lněném oleji a obdobných produktech. A proč nenasycená? V její molekule totiž najdeme dvě dvojné vazby.

Kyselina linolová alias omega-6

Aby náš organismus dokázal kyselinu linolovou plně využít, musí být nejdříve příslušnými enzymy fakticky přeměněna na kyselinu gama linolovou.

Aby bylo naše shrnutí kompletní musíme také zmínit, že CLA patří do do skupiny esenciálních mastných kyselin omega-6. Právě ony tvoří nezbytnou součást jídelníčku všech savců, tedy nejenom člověka.

A kde ji najdeme? Přirozeně se vyskytuje zejména v tucích buněčných membrán. Ovšem ne všechny potraviny obsahující lipidy jsou stejně hodnotným zdrojem. Nejlepší zdroje tohoto stavebního prvku nám poskytne:

  • lněný olej, slunečnicový olej či olej ze světlice barvířské,
  • mléko a zejména plnotučné mléčné výrobky,
  • hovězí a skopové maso.

Výskyt v mase je ovšem z výživového hlediska tak trochu problémem. Koncentrace v organismu zvířat je ovlivněna tím, v jakých podmínkách zvířata žijí. A zejména produkce z velkochovů množství kyseliny linolové mnohdy značně snižují. Důvodem je použité krmivo.

Kyselina linolová

Přirozené krmení trávou je zde v rámci efektivity nahrazeno nejrůznějšími krmnými směsmi. Maso zvířat z volných chovů je na obsah kyseliny linolové mnohem bohatší, což potvrzují i mnohé výzkumy. Obsah kyseliny linolové ve výrobcích samozřejmě do značné míry závisí na aktuálním ročním období. Je prokázáno, že v létě je dokonce dvakrát vyšší než v zimních měsících.

Orientační množství v některých zdrojích: kravské mléko (2,9 – 11,3 mg / 1g tuku), hovězí maso (3,1 – 8,5 mg / 1g tuku). Doporučená dávka CLA s maximálně pozitivním účinkem na naše zdraví se pohybuje okolo pouhých 3 gramů denně.

Význam v organismu

Někteří odborníci se domnívají, že kyselina linolová příznivě působí i na celkovou regeneraci organismu a růst svalové hmoty. Tato tvrzení však bude nutné nejdříve prokázat.

Kyselina linolová se uvnitř našeho těla zúčastní celé řady důležitých metabolických procesů a reakcí. Nejčastěji je v tomto ohledu zmiňována její nezastupitelná role ve vyplavování přebytečných tuků. Dochází k tomu přes enzym (tzv. senzitivní lipázu), která podporuje vyplavování tuků z tukových buněk. Zároveň přitom utlumuje činnost dalších metabolických procesů, které naopak ukládání tuků podporují.

Právě z tohoto důvodu je kyselina linolová, podávaná pod odborným dohledem, vhodným doplňkem komplexní léčby obezity. Ovšem své použití najde i při stabilizaci aterosklerózy a u poruch metabolismu tuků. A nesmíme zapomenout ani na její příznivé působení v oblasti fitness, kde jsou doplňky s CLA velmi oblíbené.

Odborné studie rovněž prokázaly pozitivní vliv této kyseliny na snížení hladiny cholesterolu a triacylglycerolů. Pomůže vám tak zvyšovat výdej energie. Ovšem není to zadarmo. Uvolněné metabolické produkty musíte účinně spálit pohybem. Sama o sobě nefunguje.

Měli byste vědět:
Celý proces je ve skutečnosti maličko složitější. Z buněk (adipocytů) nejsou vyplavováno přímo tuky, ale jen mastné kyseliny.

Nedostatek kyseliny linolové v organismu

A jaké jsou příznaky nedostatečného zásobení buněk touto nezbytnou látkou? Bohužel nepříliš jednoznačné. Mezi nejvýraznější příznaky patří:

  • vysoušení a vypadávání vlasů,
  • špatné hojení ran.
Jde však o tak nespecifické obtíže, že jen zřídkakdy dokáží ukázat na přímého viníka. Doporučujeme tedy jakékoliv výraznější zhoršení vašeho zdravotního stavu konzultovat se svým lékařem.

Kyselina linolová

Kyselina linolová v kosmetice

Tato kyselina je velmi důležitá pro celkovou hydrataci pokožky. Zajišťuje její pevnost a mladistvý vzhled. Je součástí kožního mazu a zároveň reguluje činnost mazových žláz. Ale skvěle se uplatní i jako léčebný prostředek, a to zejména na suchou nebo popraskanou kůži.

Dokáže také zesvětlit nejrůznější skvrny na kůži, a to i ty stařecké. Právě proto je důležitou součástí mnoha krémů a krémů nebo sprchových gelů. Kosmetiku s vyšším obsahem kyseliny linolové však musíme pořizovat téměř výhradně v lékárnách nebo u specializovaných značek. Běžně dostupné produkty obsahují jen minimální množství této cenné látky a žádné benefity navíc nám zpravidla nenabízejí.

A najdeme ji i v kosmetických salonech. Ošetření na bázi kyseliny linolové revitalizuje pokožku a obnovuje její správný stupeň hydratace. Kromě toho pomáhá v pokožce uzamykat i množství důležitých prvků, jako je například hořčík, křemík, jód a draslík.

Je perfektní pro všechny, kdo svou pokožku potřebují rozjasnit, vyhladit a zbavit nehezkého zabarvení. Masáž s kosmetickými přípravky, obsahující CLA, pak stimuluje krevní oběh a zpevňuje pokožku.

TIP:
V současné době patří kyselina linolová mezi nejlépe prostudované bioaktivní látky a může se chlubit opravdu širokým potvrzeným spektrem aktivity.

CLA pro fitness

Ve všech kvalitních výrobcích, určených do posiloven apod. najdeme výhradně konjugovanou kyselinu linolovou. A má to svoje dobré důvody. Klinické studie totiž prokázaly, že v této podobě nejpříznivěji ovlivňuje náš metabolismus. A to v důsledku přímého zrychlení bazálního metabolismu.

Proto užívání dietních doplňků, obsahujících právě kyselinu linolovou, nebo konzumace značného množství mléčných výrobků, opravdu efektivně podporuje hubnutí. Další účinky CLA při podpoře našeho zdraví jsou také výsledkem její vysoké antioxidační aktivity.

Kyselina linolová

Lidé, kteří chtějí bezpečně zhubnout, by proto měli do své vyvážené stravy zařazovat velké množství mléčných výrobků (podmáslí, přírodní jogurty, kefíry, tvaroh apod.). Tyto produkty jsou kromě toho také bohatým zdrojem prospěšných bílkovin, které zajišťují správné fungování našeho těla.

Pokud do svého jídelníčku zahrnete jídla bohatá na konjugovanou kyselinu linolovou, podpoříte tím:

  • regeneraci tkání,
  • tvorbu svalové hmoty,
  • přísun všech potřebných živin do organismu,
  • eliminaci jo-jo efektu.
Měli byste vědět:
Antioxidační aktivita kyseliny linolové je přibližně 100krát vyšší než u známějšího α-tokoferolu.

Vliv CLA na tuk v organismu

Nenajdeme příliš mnoho kyselin, jimž by byla v oblasti fitness věnována taková pozornost, jako právě kyselině linolové. V současné době je známo více než 2 000 klinických studií a další stále přibývají.

Studie pracují s denní dávku 3,4 gramu kyseliny linolové, pobodávané obézním lidem (odtud doporučená denní dávka 3 gramů u běžných uživatelů). A jaké výsledky přinesly? Během 12 týdnů bylo u pokusných subjektů souhrnně prokázáno:

  • Zvýšení energetické spotřeby bazálního metabolismu (tedy energie, kterou naše tělo potřebuje v klidu.
  • Snížení schopnosti ukládání triglyceridů v buňkách tukové tkáně (účinek již zmiňované lipoproteinové lipázy).
  • Pozitivní modulace hormonů tukové tkáně a nižší výskyt zánětlivých markerů.
  • Zvýšení hladiny β-oxidace v kosterních svalech.
β-oxidace je vlastně využití tuku jako zdroje energie. Tedy to, o co nám jde při cvičení a shazování přebytečných kilogramů především.

Konjugovaná kyselina linolová recenze

Pokud se chceme dostat do energetického deficitu, nezbytného pro správné působení kyseliny linolové, je bezpodmínečně nutné víc energie vydávat než přijímat.

Kyselina linolová bývá pasována doslova do role fitness všeuměla. Pomůže při posilování a budování hmoty, regeneruje organismus a je 100% přírodní. Musíme si však uvědomit, že veškeré přírodní přípravky na podporu hubnutí na bázi kys. linolové (a nejenom jí) je nutné vždy užívat výhradně v souvislosti s fyzickým cvičením.

Je tedy třeba hlídat si pohybovou aktivitu a přijímat to správné množství energie. Poměr příjmu a výdeje energie by se měl vždy nacházet v mírném deficitu. Jestliže těmto kritériím vyhovíme, mohou vám přípravky s kyselinou linolovou napomoci o něco urychlit proces hubnutí. A to bez negativních efektů. Ztrácíte totiž opravdu jen tuk a nikoli svalovou hmotu. Což je pro dlouhodobé a efektivní hubnutí zcela zásadní.

TIP:
Kyselina linolová je mimo jiné také silným antioxidantem. Pomáhá tedy buňky v našem organismu chránit před negativním vlivem volných radikálů, pocházejících z vnitřního i vnějšího prostředí. Pomáhá také udržovat optimální hladinu krevního cukru a celkově přispívá k posíleni imunitního systému.

Přípravky vždy vybírejte tak, aby byl zaručen minimální denní příjem kyseliny linolové. Dávka by se měla pohybovat mezi 2,5 a 3 gramy denně (v závislosti na tom, kolik mléčných a masných produktů během dne využíváte). Chtějte proto vždy vědět, kolik této cenné látky ve zvoleném přípravku najdete. Jedině správné dávkování totiž zaručí maximální účinnost a efektivitu při spalování tuků a budování tukové tkáně.

Kontraindikace při užívání kyseliny linolové

Pamatujte si, že CLA by neměli užívat lidé s nízkou srážlivostí krve a také ti, kteří užívají léky na ředění krve. Kyselina linolová totiž rovněž snižuje srážení krevních destiček. Užívání přípravků s CLA jet také nutné přerušit nejméně dva týdny před plánovaným chirurgickým zákrokem. V opačném případě hrozí silné – až život ohrožující krvácení.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *