Citronovník – léčebné účinky

Léčebné účinky citronovníku jsou známé už od starověku. V Indii je s oblibou užíván jako univerzální prostředek k posílení zdraví. V ideálním případě by měl prý každý člověk vypít denně šťávu z jednoho citronu. V Číně je citronovník známý jako „li-mung,“ což lze přeložit jako prospěšný pro matky.

Použití plodů citronovníku jako léčebného prostředku v oblastech, kde nerostou, je mírně problematické. Dovážené citróny mají o mnoho vyšší míru kyselosti, než plody, které dozrají pod přímým obratníkovým sluncem. Skutečně zralé citróny jsou ve skutečnosti jemné, mírně nasládlé, svěží chuti. Proto se doporučuje citrónovou šťávu konzumovat spolu s kvalitním medem.

Prospěšné látky v citrónu

Citronovník - léčebné účinky

Citronovník a především jeho plody skýtají bohatou zásobu zásaditých elementů. Obsahují asi 8% prospěšných organických kyselin (především kyselinu citrónovou) a 3% přírodních cukrů. Významně jsou zastoupeny i dusíkaté sloučeniny, silice, minerály (mimo jiné soli draslíku a mědi) a celá škála vitamínů (A, B1 a B2, P a C). Citronová kůra a listy vylučují éterický olej (tak oblíbený v kosmetickém průmyslu)

Nejvýznamnějšími prospěšnými látkami v citrónu jsou bezpochyby vitamíny C a P (známý také jako rutin nebo bioflavonoid). Vitamín C je citlivý na přístup kyslíku. Z rozkrojených plodů proto vyprchá velmi rychle, ale postupně se ztrácí i z ovoce déle uskladňovaného. Ve zmrazených plodech zbývá vitamínu C (ale i P) jen minimální množství.

Citronovník v lidové medicíně

Citróny jsou ceněným přírodním lékem téměř po celé Asii a ve velké části Ruska. V našich končinách byly ještě v dobách první republiky drahým a těžko dostupným lékem na onemocnění dýchacích cest.

K léčení se dá využít téměř celý citronovník, především listy a kůra. Plody se zužitkovávají na 100%. Unikátní kombinace prospěšných látek v citrónu ničí téměř všechny druhy virů, zvláště účinně působí proti virům chřipky a to v preventivní i akutní fázi.

Velmi dobře likviduje i některé druhy bakterií. Citrónová šťáva nebo čaj pomáhá v boji s meningokokem, salmonelou, stafylokoky, záškrtem a průjmovými onemocněními.

 

Citroníkový olej v aromaterapii

Éterické oleje z citrusů, a především citroníku samotného, jsou významnou součástí aromaterapie. Jejich vůně čistí vzduch a je účinná jako relaxace po námaze nebo při migréně. Pomáhá i při infekci dýchacích cest, podporuje trávení a prospívá při léčbě kožních problémů.

Přírodní léčba otoků a oslabených cév

Díky vitamínům C a P pomáhá citronovník i při nemocech cév. Posiluje jejich křehké stěny a dodává jim pružnost. Preventivně působí proti vzniku modřin, rozšířených cév a hemoroidů. Působí podpůrně při hojení jizev, celkové únavě a bolestech nohou.

Citrónovou šťávu byste také měli zařadit do svého pitného režimu, jako prevenci proti otokům. Samozřejmě, že ne v čisté formě, ale jako přísadu do vody. Rozšířený mýtus říká, že otokům se ubráníte omezením příjmu tekutin. Celý proces ale funguje přesně opačně. Správný pitný režim otoky odstraňuje – ředí totiž krev brání jejímu srážení. Citronová šťáva s vysokým obsahem bioflavonoidů se navíc cíleně stará o zdraví cév, a otoky omezuje přímo ve zdroji jejich vzniku.

Citronovník – léčebné účinky

Citrónová kůra se nehodí jen do perníku

Se sušenou citrónovou kůrou se nejčastěji setkáváme ve směsi na pečení perníků nebo vánočního cukroví. Ale čerstvá citronová kůra, zkonzumovaná například v jogurtu, potlačuje tvorbu a hromadění střevních plynů. Podporuje rovněž trávení a pomáhá čistit střeva. Bezpečná je pouze kůra z citrónů pocházejících z BIO produkce bez chemicky ošetřené kůry. Běžně prodávané citróny jsou chráněny vrstvou potravinářského vosku, často obsahující zbytky pesticidů. Oblíbené mytí pod teplou vodou za pomoci kartáčku odstraní jen naprosté minimum těchto látek.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *