Artróza
Klouby používáme už od narození. Podrobujeme je intenzivním zátěžovým zkouškám, a často je ničíme i nesprávnými pohybovými nebo stravovacími návyky. Spolu s námi proto stárnou a opotřebovávají se. A jakmile nás začnou bolet, nenechá na sebe artróza dlouho čekat.
Artróza je onemocnění způsobené laicky řečeno přetěžováním kloubů. Mnohem výstižnější označení je ale osteoartróza, protože degenerativní změny jen zřídka zasahují pouze samotný kloub. Velmi rychle se šíří i do jeho okolí. Tento proces nelze zcela zvrátit, díky vhodné a účinné léčbě však může život člověka postiženého artrózou být skoro stejně kvalitní, jako u jeho zdravých vrstevníků.
Obsah článku
Artróza
Toto onemocnění probíhá v záchvatech, kdy bolest přichází a zase mizí. Vše se zhoršuje při pohybu a námaze. Právě tato bolest nás většinou donutí navštívit odborníka – nejčastěji ortopeda. Vše začíná už okolo 20. roku věku, okolo 50. roku věku však teprve zaznamenáme první problémy. Klouby tuhnou a při změně počasí mohou bolet a otékat. To ale ale teprve začátek.
Artróza příznaky
Poškození chrupavky při artróze začíná nenápadně. Nemocný se cítí zcela zdráv. Nástup prvních příznaků může urychlit přetěžování kloubu (jednostranný sport, nadváha), ale i virové onemocnění, špatná strava a stres. Při artróze jsou obvykle postiženy kolena, záda, ramena a lokty, ale nevyhýbá se ani drobným kloubům na ruce a zápěstí. Výjimečně se pak objeví u v palcích na nohou. Nejdříve se bolest ozývá jen po větší námaze, s postupem času ale přestává být na tomto spouštěči závislá. Nemocný ji pociťuje i v době, kdy je zcela v klidu, často dokonce i okamžitě po probuzení!
Artróza příčiny
Odpověď na otázku proč nás bolí klouby je velmi jednoduchá. Chrupavka působí v našem těle jako tlumič. Její hladký povrch umožňuje kloubům, aby se klouzavě a lehce ohýbaly, vysoká pružnost pak chrání celý pohybový aparát před nečekanými a tvrdými nárazy.
S přibývajícím věkem však chrupavka své jedinečné vlastnosti ztrácí. Mění se její složení (ubývá kolagen) a ztrácí svou pružnost a elasticitu. Ruku v ruce s tím jde i snižování kvality kloubního mazu, zaručujícího hladký pohyb všech částí tohoto složitého systému. Tento problém dále chrupavku poškozuje a degeneruje. Vzniká dominový efekt, protože na správné funkci chrupavky závisí i bezchybné fungování svalů, šlach a kostí. Klouby bolí stále více a více.
Kdo je onemocněním artrózou nejvíce ohrožen?
U lidí ve věku 55–70 let je tato diagnóza až 20x častější než v jiných věkových skupinách. A co do počtu pacientů připadá na 10 žen pouze jeden muž. Šance tedy nejsou pro každého stejné. Navíc se do hry vkládají ještě genetické dispozice a další faktory.
Větší pravděpodobnost výskytu tohoto onemocnění mají:
- ti, jejichž rodiče a prarodiče trpěli chorobami kloubů
- pacienti s revmatoidní artritidou, psoriázou, cukrovkou
- zemědělští pracovníci a řada dalších profesí, v nichž jsou ruce nadměrně zatěžovány
- lidé s vrozenými vadami v anatomii kloubu a vazů
- ženy po menopauze, u nichž se již objevila osteoporóza (příčinou je v obou případech pokles pohlavních ženských hormonů)
Artróza jak se diagnostikuje
Snímkování rentgenem odhalí postavení kostí, ale i charakter kloubních štěrbin, nežádoucí výrůstky a poškození kostí, odkazující právě na artrózu. Samotnou chrupavku toto vyšetření nezobrazí, její stav proto odborníci odhadují právě podle velikosti kloubní štěrbiny. Kvalitně vybavená pracoviště pak nabízejí i tzv. miniinvazivní vyšetření, jež díky kameře odhalí skutečný stav struktury chrupavky a pomůže lépe určit správný postup při léčbě. S tímto se ale setkáváme spíše v pokročilejší fázi onemocnění. Artróza zachycená v počátku se bez tohoto zákroku obejde.
Artróza prstů na ruce
S touto diagnózou se více setkáváme u žen. K jeho vzniku dochází často před menopauzou, a to vlivem hormonálních změn v těle, které poslouží jako spouštěč. Jde o velmi bolestivé a život znepříjemňující onemocnění, které pacientky často vrhá do bludného kruhu depresí a špatných nálad, což nemoc ještě zhoršuje.
Nahromaděný stres je potřeba z těla účinně odstranit – např. oblíbenými koníčky, procházkou v přírodě apod., jinak se z něj stává doslova časovaná bomba. Čínská medicína pak přiřazuje bolesti jednotlivých prstů orgánové okruhy, jejichž léčba může napomoci rychlejšímu ústupu artrózy prstů na ruce.
PALEC: značí problémy v hlava, krční a bederní páteři, kostrči.
UKAZOVÁK: ukazuje na obtíže s játry, ledvinami a slinivkou.
PROSTŘEDNÍK: zdraví střev.
PRSTENÍK: ledviny a činnost srdce.
MALÍČEK: pohlavní orgány (děloha nebo prostata).
Artróza jak se léčí
První pomocí jsou různé protizánětlivé gely a krémy. Na zmírnění bolesti lékař doporučí analgetika (paracetamol), a také nesteroidní protizánětlivé léky (Diclofenac, Naproxen, Ibuprofen apod.). Tyto léky bolest účinně potlačí, jejich dlouhodobé užívání ale může vést k žaludečním potížím. Neměly by být užívány více, než je třeba.
Důležité je podpořit i obnovu chrupavky přípravky s chondroitinem, glukosaminem a kyselinou hyaluronovou. Pomoci může i kolagen, a to nejlépe živý kolagen s nepoškozenou šroubovicí, který se vstřebává mnohem lépe a rychleji než hydrolyzovaný nebo jinak upravený kolagen.
Horkou novinkou je pak léčba za pomoci pacientovy vlastní plazmy. Ta je obohacena o trombocyty a látky důležité pro růst chrupavky a vpravena do kloubního pouzdra. Pojišťovny ji ale nehradí a jedna dávka vyjde asi na 5 000 Kč a to bez záruky účinku.
Artróza kolenního kloubu přírodní léčba
Léčbu artrózy můžeme vést i přes přírodní prostředky, kombinované s klasickými léky. Vše začíná úpravou stravy. Ta by měla být bohatá na Omega3 mastné kyseliny (mořské ryby) účinně bránící vytváření tzv. zánětlivých mediátorů, způsobujících otok a bolest.
Tradičním prostředkem lidové medicíny jsou kopřivové listy přikládané na postižené místo. Méně odvážní pacienti mohou užívat čaj z kopřivových listů (3 šálky denně). Účinné a o něco chutnější jsou i nejrůznější extrakty nebo čerstvé šťávy.
Součástí alternativní léčby by měl být i vhodný sport. Nemáme na mysli jízdu na kole, squash nebo třeba tolik oblíbený jogging, ale spíše aktivity pro klouby šetrné. Kromě speciálních cvičení na klouby je to především plavání.
Obklady z ovsa
Svařte hustou ovesnou kaši z půl sklenice ovesných vloček a sklenice vody. Po vychladnutí smíchejte s vrchovatou lžičkou medu. Natřete kaši na bolavé klouby, stáhněte obvazem a oblékněte si rukavice. Odstraňte teprve po 7-8 hodinách, dobře opláchněte a natřete si ruce zvláčňujícím krémem (oves vysušujte). Opakujte po dobu 5-7 dní, poté by měli nepříjemné příznaky na nějaký čas ustoupit.
Medová tinktura
Ve stejném poměru smíchejte med, glycerin, vysokoprocentní alkohol a jód. Nechte jeden den odstát a poté používejte k potírání bolavých kloubů – dvakrát denně, ne častěji. Medová tinktura má silný protizánětlivý a zahřívací účinek a kromě toho také účinně zmírňuje bolest.
Dieta při onemocnění artrózou
U onemocnění kloubů je správná výživa důležitou součástí léčby. Důležitý je zejména příjem nenasycených mastných kyselin. Ty najdeme například v rybách, ořeších a rostlinných olejích. Důležitý je také vysoký příjem vitaminu B a kyseliny listové. Na tyto látky jsou bohatá například naklíčená zrna, celozrnný chléb, fazole, fermentované mléčné výrobky, zelí, banány nebo čočka. Z jídelníčku by naopak měl být zcela vyloučen alkohol a vysoce kalorická jídla.
Nutné je omezit obsah tuku, přijímaného z živočišné stravy a soli (do 5 gramů denně). Pozor také na koření. Klaďte důraz na vysoký podíl rostlinné vlákniny, obsažené v zelenině a ovoci. Jezte spíše v malých porcích nejméně 5-6krát denně.
Jak si ještě můžete při artróze pomoci?
Masáž
Masáž se používá proti bolesti, musí však být prováděna opatrně, aby nedošlo ke zhoršení destrukce poškozených tkání kloubu. Jemně třete klouby a místa okolo nich. Nejlépe za pomoci vhodné tinktury nebo masti. Díky těmto zdánlivě banálním dotekům se rychle zlepšuje krevní oběh, metabolismus buněk je normalizován, živiny lépe pronikají do chrupavkové tkáně a zmírňují se patologické kontrakce svalových vláken, jež jsou zodpovědné za bolest.
Fyzioterapie
Ke slovu může přijít teprve ve chvíli, kdy dojde k potlačení akutního zánětlivého procesu a pocitu bolesti. Fyzioterapeutické mají příznivý účinek na svalový tonus, lokální průtok krve a obnovují přirozenou a bezbolestnou motorickou aktivitu prstů.
Mezi nejúčinnější fyzioterapeutické procesy patří:
- elektroforéza s novokainem
- ultrazvuk s hydrokortizonem
- magnetoterapie
- parafín
Jednoduchá sada cvičení pro domácí použití
- Tančete prsty po tvrdém povrchu stolu, napodobujte hru na klavír.
- Spojte prsty obou rukou, provádějte protahovací pohyby, aniž byste prsty oddělili.
- Spojte dlaně a prsty rukou, a postupně tlačte jednou rukou na druhou.
- Ohýbejte prsty až do krajních možných poloh (bez bolesti). opakujte 8-10x.
- Třete ruce a dlaně o sebe.
Cvičení by měla být prováděna pravidelně třikrát denně, doplněná nejlépe technikami automasáže.
Pomáhají i homeopatika
Rhus toxicodendron D6 uvolňuje svaly v okolí postiženého kloubu (3x denně jedna tableta).
Ruta graveolens D6 dobře působí na bolesti vzniklé v důsledku ležení, stání nebo chladu (3x denně jedna tableta).
Ledum polucere je určený pro akutní artrózu. Dokáže účinně ulevovat od bolesti a uvolňovat zatuhnuté svaly. Užívá se deset kapek každou hodinu, dokud největší nápor nepoleví.