Ortopedické pomůcky

Ortopedické pomůcky

Léčba či alespoň kompenzace odchylek a deformit pohybového ústrojí – takový úkol mají ortopedické pomůcky. Zlepšují pohyblivost, snižují bolestivost a působí rovněž preventivně při možném zhoršování zdravotního stavu. Na řadu z nich proto přispívají i zdravotní pojišťovny v případě, že vám je předepíše lékař.

Jak pomáhá ortopedie

Navrhováním, použitím a aplikací ortopedických pomůcek, určených pro lidi s pohybovými omezením, se zaobírá technicko-medicínský obor nazývaný ortopedická protetika. V její kompetenci jsou jak návrhy všeobecně využitelných kompenzačních pomůcek, tak i těch upravovaných či přímo vyráběných na míru.

Trápí vás vbočený palec, ploché nohy nebo se potýkáte s neustálou bolestí krční páteře? Pak právě vám může ortopedie významně zlepšit život. Mezi nejčastější důvody pro předepsání ortopedických pomůcek ze strany lékaře patří:

  • dlouhodobé bolesti páteře
  • nemožnost plného narovnání/vzpřímení páteře
  • bolest chodidel po dlouhodobém stání či chůzi
Trápí-li vás podobné obtíže, bez návštěvy lékaře se neobejdete. Jedině on může předepsat individuálně vyráběné ortopedické pomůcky přesně na míru vašich obtíží. Hromadně produkované ortopedické pomůcky mají spíše kompenzační charakter, ke správné léčbě vašich obtíží přispějí jen minimálně.

Ortopedické pomůcky

Co je ortopedická pomůcka

Ortopedické pomůcky lze v zásadě rozdělit do dvou kategorií:

Léčebné ortopedické pomůcky – jsou užívány pro zlepšení a odstranění poruch pohybového aparátu (například nabádají k držení správné polohy těla apod.), řidčeji rovněž i jako kompenzace. Zpravidla jde o individuálně předepisované pomůcky. Kompenzační ortopedické pomůcky jsou určeny výhradně jako prevence zhoršování zdravotního stavu. Zpravidla jde o výrobky z velkovýroby.

Ortopedické pomůcky lze rovněž rozdělit do skupin podle jejich zamýšlené ho užití. A to na:

  • Ortopedickou obuv – je doporučována při onemocnění dolních končetin znemožňující nošení běžné (konfekční obuvi). Jde nejčastěji o ploché nohy, vybočené či zkřížené prsty apod.
  • Ortopedické vložky do obuvi.
  • Drobné pomůcky na nohu – určené především na vbočené prsty na nohách.
  • Ortézy na trup, krční páteř, dolní a horní končetiny – jejich funkcí je fixace, tedy zpevnění části těla vůči nechtěnému pohybu.
  • Protézy horních a dolních končetin.
  • Epitézy – protézy prsu.

Ortopedická obuv

Při rozhodování mezi pořízením ortopedické obuvi a „obyčejnou“ ortopedickou vložkou, je nutné vzít v úvahu celou řadu kritérií. Ortopedická obuv je nutná v případě, kdy vám vaše onemocnění znemožňuje nosit běžné obutí, resp. by jeho nošení mohlo zapříčinit zhoršení zdravotního stavu. Důvodem jsou zejména nejrůznější deformace chodidla, ale také onemocnění a výchylky kolen či deformity prstů. V takovém případě vám lékař ortopedickou obuv předepíše, a vy tak získáte možnost alespoň částečné úhrady vynaložených nákladů od vaší zdravotní pojišťovny.

Ortopedickou obuv lze ovšem zakoupit i bez poukazu. Může vám pomoci i při bolestech nohou způsobených dlouhodobým stáním či chůzí. Existují dokonce typy obuvi, jejichž vnitřní část se působením tepla vytvaruje přesně podle vaší nohy. Počítejte však s finanční náročností takového nákupu.

Ortopedické pantofle

Leckdy je pro zlepšení stavu nutné, aby byly kompenzační ortopedické pomůcky nošeny dlouhodobě. Pro pohyb v domácím prostředí nebo i na vnitřním pracovišti jsou vhodné ortopedické pantofle příp. pracovní obuv. Na dnešním trhu je k dostání množství leckdy poměrně atraktivních modelů, takže nemusíte dělat kompromisy mezi přijatelným vzhledem a zdravotními výhodami.

Ortopedické pomůcky

Ortopedické vložky do bot

K odstranění bolesti a únavy se primárně používají právě ortopedické vložky do bot. Slouží také jako:

  • prevence plochých nohou
  • korekce pokleslé klenby
  • úprava stávajících deformit chodidla
Lze je umístit do standardní vycházkové, ale i do sportovní obuvi. Vhodné je nošení co nejdéle během dne. Doporučuje se proto jejich umístění i do obuvi určené pro pohyb v interiéru. Jeden pár pořídíte za 400-600 Kč. Lze ji upravit podle tvaru obuvi (zpravidla sestřižením přední části). Vybíráte-li obuv pro tuto ortopedickou pomůcku, pamatujte na to, že by měla být vždy o jedno číslo větší, jinak nebude bota na noze správně sedět.

Náš tip:
Je-li to možné, pořiďte si více párů ortopedických vložek do obuvi, ušetříte si tak obtíže s jejich neustálým přemísťováním.

Ortopedické matrace

Ortopedická obuv je však jen malou částí žádaných ortopedických pomůcek. I když i ona může pomoci s některými obtížemi vycházejícími od zad a páteře, jen sama o sobě nestačí. Pro účinnou regeneraci i během spánku je vhodné pořídit tzv. ortopedické matrace.

Jde o ortopedické pomůcky navržené po konzultaci s odborníky, a to tak, aby vždy podpíraly problematické části těla v čele s krční a bederní páteří. Kvalitní matrace toho druhu musí mít speciální certifikát a ortopedické osvědčení. Zpravidla bývají vyrobeny z paměťové pěny nebo moderní viscoelastické HR pěny. Po použití získají během několika hodin zpět svůj původní tvar a nehrozí tak vyležení dolíku a méně kvalitní spánek vlivem vynucené pozice.

Náš tip:
Vždy pátrejte po ortopedických matracích se snadno vyměnitelným potahem, pratelným minimálně na 60°C. Snadno se tak zbavíte nepříjemných roztočů, způsobujících alergie.

Ortopedický polštář

Pro dokonalé pohodlí a komfort během spánku doporučujeme použít i další ortopedickou pomůcku – anatomicky tvarovaný polštář. Vybírejte ho v závislosti na poloze, v jaké nejčastěji usínáte. Jiná výplň se hodí pro podložení krční páteře při poloze na boku, jiná ji kvalitně podepře při spánku na zádech.

Náš tip:
Náš tip: Anatomické polštáře lze často zakoupit za nízkou cenu nebo dokonce získat zcela zdarma při pořízení ortopedických matrací u specializovaných firem. Stač pátrat po výhodných nabídkách.

Ortopedické pomůcky

Ortopedický podsedák

A jak si poradit se zdravím svých zad a páteře při sedavém zaměstnání? Stačí zvolit správnou techniku sezení. Mezi ortopedické pomůcky proto patří i anatomicky tvarované podsedáky. Paměťová pěna, která se brzy po usednutí vytvaruje přesně podle vašich anatomických dispozic, ulevuje od bolesti zad jednoduše tím, že zmírňuje tlak vyvíjený na obratle.

Aktivizace svalů za pomoci této kompenzační pomůcky rovněž podporuje lepší prokrvení celé oblasti, a to včetně mnohdy problematických plotének, sloužících jako jakési tlumiče mezi jednotlivými obratli.

Moderní ortopedické podsedáky lze umístit nejenom do kancelářské židle, ale také například do auta. Lze vybírat z podsedáků statických a tzv. balančních. Zatímco ty první působí na pasivním principu a v podstatě pomáhají vašemu tělu pouze udržovat tu správnou pozici, balanční ortopedické pomůcky pro správné sezení jdou o něco dál.

Mají podobné vlastnosti jako rehabilitační míč. Labilní plocha sedáku jemnými pohyby stimuluje svaly v oblasti pánve, na zádech, ale také na končetinách. Ty se více zapojují i v poloze v sedě, aktivují se a posilují. Záda se postupně zpevňují, přestávají být ochablá, jednotlivé svalové skupiny se lépe sehrávají, což v konečném důsledku vede k lepšímu zdraví a nižší bolestivosti páteře.

 

Ortopedické kalhotky

Poslední velmi žádanou kategorií ortopedických pomůcek jsou tzv. ortopedické kalhotky, určené pro kojence. Slouží jako prevence správného vývoje kyčlí a nahrazují tolik doporučované dvě nebo tři látkové plenky. Manipulace s nimi je výrazně jednodušší a jako bonus nabízejí množství zajímavých vzorů a barev. Patří k nejžádanějším ortopedickým pomůckám u děti do jednoho roku věku. Zdravotní pojišťovny na ně obvykle nepřispívají, investice do jejich pořízení se však pohybuje v řádu pouhých stokorun.

Podobné příspěvky