Pět tibeťanů
Pohyb

Pět tibeťanů cvičební sestava

Pět tibeťanů je cvičební sestava  původem z dálného Tibetu, které mají za úkol zvýšit energii v organismu a harmonizovat její průtok tělem. Je nenáročné na čas i prostor a zvládnou ho i úplní začátečníci.

Cviky známé jako pět tibeťanů  do Evropy poprvé přivezl britský plukovník Bradford, který prý do Tibetu odjel jako nemocný 65letý  stařík a po dvaceti letech se vrátil kypící zdravím s vizáží pětačtyřicátníka. Zanechal popis 5 jednoduchých cviků, která mají harmonizovat tělo. Lékaři je zase velmi oceňují jako prostředek pro zvýšení pohyblivosti páteře. Cvičební sestava pět tibeťanů  zahrnuje pět cviků. Měla by se cvičit každý den a jednotlivé cviky by měly být opakovaný 3-21 x, podle aktuální kondice.

Pět tibeťanů cvičební sestava – 1. tibeťan

 1. tibeťan alias Káča má za úkol zlepšit celkovou energii organismu. Stačí se postavit s rozpaženýma rukama a dlaněmi směřujícími k zemi. Následuje pomalé otáčení ve směru hodinových ručiček podpořené hlubokým dýcháním tzv. z břicha.

Pět tibeťanů cvičební sestava - 1. tibeťan
1. tibeťan

Pět tibeťanů cvičební sestava – 2. tibeťan

 1. tibeťan alias Svíčka napodobuje cvik známý už ze základní školy. Lehněte si na záda s rukama podél těla. S pomalým nádechem zvedněte nohy co nejvýše (nejlépe do pravého úhlu), skloňte hlavu a bradu přitlačte k hrudníku. S výdechem nohy položte na zem.

Pět tibeťanů cvičební sestava - 2. tibeťan
2. tibeťan

Pět tibeťanů cvičební sestava – 3. tibeťan

 1. tibeťan alias Půlměsíc se provádí v kleku na zemi. Klečíme rovně s nohama u sebe. S nádechem zvedneme hlavu a co nejvíce se zakloníme v pase – ruce přitom opíráme o stehna. S výdechem se vrátíme do původní polohy a hlavu skloníme k hrudníku.

Pět tibeťanů cvičební sestava - 3. tibeťan
3. tibeťan

Pět tibeťanů cvičební sestava - 3. tibeťan
3. tibeťan

Pět tibeťanů cvičební sestava – 4. tibeťan

 1. tibeťan alias Most tvoří klasický cvik, kdy se rukama a nohama opíráte o zem, zatímco trup se zvedá do výše. Hlava hledí vzhůru, kolena jsou ohnutá a ruce zůstávají na podložce. Dýchá se pomalu a průběžně během celého cviku.

Pět tibeťanů cvičební sestava - 4. tibeťan
4. tibeťan

Pět tibeťanů cvičební sestava – 5. tibeťan

 1. tibeťan alias Hora udělá z našeho těla vlastně písmeno V. Začíná se v leže s obličejem směřujícím k zemi. Pak se zapřete o prsty na nohou a rukou a prověste se tak, aby se vaše břicho nedotýkalo země. S výdechem zvedněte pánev, brada směřuje k hrudi. Pokud to jde, položte chodidla na podložku a pak se vraťte do výchozí pozice .
  Pět tibeťanů cvičební sestava - 5. tibeťan
  5. tibeťan
  5
  5. tibeťan

Znáte šestého tibeťana?

Příliš se o něm nemluví, protože mnohem více než s naší fyzickou stránkou má společného s naší sexualitou. Doporučuje se všem, kteří pociťují v této oblasti nějaké obtíže nebo by jednoduše chtěli proniknout do tajemství své sexuální energie trochu hlouběji.

Jeho provedení není těžké. Stačí se ze stoje spatného hluboce předklonit a zároveň přitom vydechovat. Špičky prstů na rukou se dotýkají prstů u nohou. Ke zdvižení dochází při zadrženém dechu a teprve zde dojde k velmi pomalému nádechu nosem.

 

 

Similar Posts