Epsomská sůl
Klasická a alternativní medicína se spolu často neshodnou – Epsomská sůl je však dobrým příkladem toho, jak se mohou tyto dva zdravotnické přístupy skvěle prolínat. Je totiž doporučována specialisty napříč odbornostmi jako ideální doplněk stravy při celé řadě různých onemocnění, a to s minimem vedlejších účinků a za příznivou cenu.
A kde všude může přijít ke slovu? Obsahuje velké množství hořčíku a poradí si tedy s jeho deficitem v tkáních, doporučována bývá také proti otokům, jako pomocník při regeneraci po fyzické a psychické zátěži, pomocník proti nespavosti i rychle dostupná první pomoc při potížích se zažíváním. A užívat ji mohou i nejmenší děti, a to zvláště ve formě koupelí.
Obsah článku
Co je Epsomská sůl
Z chemického hlediska nemá Epsomská sůl s tou běžně dostupnou kuchyňskou nic společného. Jídlo s ní nedochutíte, protože jde o směs hořčíku a síranu s chemicky korektním názvem síran hořečnatý. I když zní její název velmi exoticky, ve skutečnosti pochází z Anglie. Její naleziště najdeme v hrabství Epsom (odtud také její název).
Historie zná její léčivé účinky již od 17.století. Hořkou vodu, na níž původně upozornily krávy svou nechutí u napajedla, se lidé rychle naučili využívat ve formě koupelí k léčení nejrůznějších kožních neduhů. Právě v této podobě se hořčík ze soli vstřebáván nejlépe – skrze kůži za pomoci teplé vody.
Epsomská sůl je dodnes oblíbená kvůli svým přínosům při péči o zdraví a krásu, ale i zlepšení zdravotního stavu. Právě proto ji najdeme jako cennou přísadu v produktech kosmetického průmyslu, ale i jako čistě přírodní ingredienci v obchodech se zdravou výživou, jíž můžeme použít podle vlastního uvážení.
Epsomská sůl použití
Hořčík a síran mají pro naše tělo celou řadu pozitivních zdravotních přínosů. Na prvních místech můžeme jmenovat zejména:
- regulace a tvorba více než 325 důležitých tělesných enzymů
- pomoc proti kornatění tepen
- tišení bolesti kloubů
- zmírnění bolesti svalů
- pomoc při předcházení tvorbě krevních sraženin
- zmírnění bolesti při vymknutí kotníku
- pomoc při budování zdravé svalové hmoty
- zlepšení funkčnosti nervového systému
- pomoc při detoxikaci organismu
- pomoc při zmírnění zánětů a hojení modřin
- uvolnění stresu a napětí
- napomáhají dobrému spánku
- zlepšení integrity kostí
- snížení rizika vzniku cukrovky
Epsomská sůl detoxikace
Nejčastěji je Epsomská sůl využívána jako jednoduchý a účinný prostředek při detoxikaci těla. V řadě zdrojů je dokonce uváděna jako jeden z nejbezpečnějších způsobů vůbec! Stačit vám bude pouhých 24 hodin (plus mírná příprava v předcházejícím týdnu) a celkem 4 lžíce Epsomské soli. A jak na to?
Očista jater a žlučníku Epsomskou solí
Východní medicína považuje tyto dva orgány za nejčastější původce nemocí všeho druhu vůbec! Jejich zanášení toxiny a dalšími odpadními produkty organismu zhoršuje jejich funkčnost. S trochou nadsázky by se vše dalo přirovnat k zanesenému filtru v bazénu – pakliže ho pravidelně nečistíte, brzy i již v průzračné vodě nezaplavete.
Podle čínské medicíny jsou třeba potíže se žlučníkem vzdáleně zodpovědné i za .
- chronické bolesti zad
- bolesti hlav
- alergie
Opatření týden předem
- Zredukujte příjem kávy a alkoholu, čímž ulevíte játrům.
- Začněte jíst více vlákniny.
- Dopřejte si zdravou stravu bez smažených jídel a tučného masa.
- Pochutnejte si na jedné sklenici jablečné šťávy denně. To napomáhá rozpuštění žlučových kamenů.
Jak postupovat v den D
Nejdříve si připravte vše potřebné. Nepůjde o nic složitého. Velmi důležité je dbát na načasování a rovněž dostupnost toalety. Následujících 24 hodin ji budete opravdu potřebovat.
- 4 rovné polévkové lžíce Epsomské soli
- čistá voda
- 125 ml olivového oleje extra panenského
- 125 ml citrusové šťávy (nejlépe z růžového grepu nebo citrónů, pokojové teploty)
Až do oběda se můžete chovat jako obvykle. Dopřejte si ovšem lehkou snídani a zdravý oběd. Až vám vytráví – což bude trvat přibližně 2 hodiny, rozpusťte Epsomskou sůl přibližně v 750 ml čisté vody.
Nenechte se odradit nepříjemnou chutí
Nyní přijde nejhorší část celé detoxikace – musíte si odlít hrneček roztoku a celý ho vypít, a totéž zopakovat po dvou hodinách (dávky by měly být celkem tři – ta poslední na vás bude čekat po probuzení).
A co s tou citrusovou šťávou a olivovým olejem? Jakmile vypijete druhou dávku Epsomské soli, smíchejte je a nechte odpočinout. Budou se pít těsně před spaním, které by vám mělo vyjít zhruba okolo půl desáté večer.
Po vypití se uložte na pravý bok a vydržte tak asi 20 minut, nejlépe schouleni do klubíčka. Poté už můžete usnout. Noc může být úplně běžná a klidná, ale také náročná- někomu se může při této očistné kúře dělat trochu špatně, ale to je v pořádku. Neměli byste ovšem zvracet, pokud k tomu dojde, třetí dávku po ránu již nepijte a očistnou kúru přerušte.
Začněte lehkou snídaní
Ráno si dopřejte lehkou snídani a zhruba dvě hodiny po ní vypijte poslední část epsomského roztoku. Velmi brzy pravděpodobně pocítíte nutkání k brzké návštěvě toalety, které se bude zcela jistě ještě několikrát opakovat. Kromě běžné stolice z vás budou odcházet i žlučové kameny, jež poznáte velmi snadno – mají nazelenalou barvu a na vodě plavou. A právě o tento efekt nám během celé kúry šlo. Podle stavu vašeho organismu může jít i kousky velikosti špendlíkové hlavičky i o kameny velké několik centimetrů.
Vše by se mělo zklidnit a ustálit do večera – další den se můžete vrátit ke svým běžným zvykům. Ideální je naplánovat si očistu na víkend s tím, že první dvě dávky roztok vypijete už v pátek. Pak budete mít celou neděli na to, byste se po této náročné kúře zotavili.
Epsomská sůl koupel
Očistná kúra a problémy se zácpou jsou prakticky jediné případy, kdy se Epsomská sůl používá vnitřně. Mnohem oblíbenější je totiž ve formě sedacích koupelí. V teplé vodě stačí rozpustit 2 lžíce soli a uložit se přibližně na 20-30 minut do lázně. Ponořit se můžete celí nebo pouze oplachovat problematická místa – to záleží je vás.
Epsomská sůl má pozitivní účinky zejména na nejrůznější vyrážky, lupénku, ekzémy, ale také akné. Koupele by se měly opakovat přibližně 2-3x týdně. Každodenní koupele lze použít pouze na začátku léčebné kúry pro rychlé zklidnění obtíží a to ne déle než dva týdny za sebou!
Jakmile potíže ustoupí, můžete přejít na udržovací režim koupelí 1x do týdne.
Epsomskou sůl lze použít i jako zdravý peeling na akné nebo jako dodatečné čištění pleti po použití pleťové vody. A skvěle umí posílit i vlasy – stačí ji smíchat s vlasovým kondicionérem v poměru 1:1 a nechat na vlasech působit přibližně 40 minut. Vlasy budou silnější a nabudou na objemu. Doporučujeme vždy používat přírodní Epsomskou sůl bez barviv či parfemovaných složek.
Epsomská sůl na co si dát pozor
Při běžném způsobu užití je Epsomská sůl poměrně bezpečnou látkou bez nežádoucích účinků. Ovšem nedodržíte-li doporučené množství (zejména pro orálním užití), můžete si přivodit problémy s průjmem, nadýmáním, podrážděním žaludku nebo nevolností.
A postihnout vás může rovněž předávkování hořčíkem, jež se projevuje nevolností, motáním hlavy, bolestí hlavy či zčervenáním pokožky. Extrémní případy pak mohou vést k potížím s oběhovým systémem a srdcem, toho však běžnými způsoby dosáhnout nelze.
Epsomská sůl zhodnocení na závěr
Epsomská sůl má skutečně velmi široké použití. Hodí se k řešení nejrůznějších zdravotních, ale i kosmetických problémů nebo jako projímadlo. Při dávkování podle doporučeného návodu není její používání nebezpečné. Navíc je cenově velmi příznivá – 1 kilogram Epsomské soli lze sehnat již okolo 150 Kč, a podle intenzity použití vám vydrží několik měsíců i déle. Nekazí se ani není ohrožena špatným skladováním, neměla by pouze zvlhnout.
Jako prostředek pro detoxikaci ji lze doporučit všem, kteří trpí nějakými chronickými obtížemi. Jde o jeden z nejšetrnějších a nejrychlejších způsobů vůbec. Zapovězena je pouze dětem, těhotným ženám a lidem trpícím akutními obtížemi.