Přeslička rolní
Přeslička: vlastnosti a použití v lékařství a léčitelství
Přeslička rolní (lat. Equisetum arvense)
Přeslička rolní je léčivá rostlina, která roste divoce v České republice a prakticky i na celém území Evropy a Asie (vyjma tropů) na většině území Severní Ameriky. Ojediněle byl však její výskyt zaznamenán i v oblastech Jižní Afriky a na Novém Zélandu, kam se pravděpodobně dostala spolu s evropskými osadníky. Najdete ji na vlhkých loukách, polích, v příkopech, na březích řek, ale i u silnic a železničních náspů. Zatímco zahradníci ji díky její přizpůsobivosti řadí mezi obzvláště vytrvalé plevele, lidové medicíně je takto četný výskyt vhod. Přeslička rolní je totiž významných zdrojem mnoha účinných látek a používá se v lidovém i moderním lékařství.
Přeslička rolní (lat. Equisetum arvense) je rostlina, jejíž léčivé vlastnosti jsou oceňovány již po staletí. Ale jen málokdo o tom ví právě proto, že je tato rostlina vzhledem, připomínající rybí kost považována za plevel a na mnoha místech cíleně hubena herbicidy.
Obsah článku
Přeslička rolní a onemocnění močových cest
Přeslička rolní díky přítomnosti flavonoidů zvyšuje objem moči a pomáhá z těla odplavovat přebytek kyseliny močové. Proto se odvary z této rostliny užívají jako slabé diuretikum doporučované při méně závažných chorobách močového ústrojí. Odvary působí také jako relaxant mírní napětí žlučových a močových cest, a také pomáhá posilovat cévní stěny. Kromě toho se používá také při léčbě močových kamenů, při revmatismu a dně.
Přeslička rolní jako sedativum a antikonvulzivum
Přeslička extrakt má také potenciál sedativa a antikonvulziva. To potvrzují i vědecké studie prováděné na krysách.
Dobré vědět: Antikonvulzivum je léčivo používané při léčbě a prevenci epileptických záchvatů (křečí). Nesprávně bývá často označováno jako antiepileptikum.
Při zmíněném pokusu byl použit extrakt získaný z přesliček v 50% koncentraci podávaný v roztoku ethanolu. Ten byl nabízen hlodavcům orálně v dávkách 50, 100, 200 a 400 mg/kg. Bylo zjištěno, že zvyšující se dávky extraktu z přesličky rolní mírnily vyskytující se záchvaty, snížily jejich četnost a zlepšily kvalitu a délku spánku nemocných krys.
Recept na čaj z přesličky
Dvě lžičky sušené byliny přesličky zalijeme vařící vodou v šálku a pomalu louhujeme po dobu 15 minut, pak slijeme. Pijeme třikrát denně.
Přeslička rolní a silné menstruační krvácení
Odvar z přesličky může být použit alternativně i v případě silného menstruačního krvácení. Současná fytoterapie doporučuje jeho použití i při krvácení z hemoroidů a tlustého střeva a při vředových chorobách žaludku a dvanáctníkových vředech, stejně jako při krvácení z nosu a plic. Toto použití by však vždy mělo být konzultováno s praktickým lékařem.
Přeslička rolní na pocení nohou
Pokud trpíte nadměrným pocením nohou, zkuste přesličku. Díky ní bude přebytek potu vyloučen nikoli skrz kůži, ale v moči. Počítejte ale s vedlejším účinkem léčby v podobě častější návštěvy toalety.
Důležité: Přeslička obsahuje látku známou jako anti-B1: V případě pravidelného užívání přesličky alespoň 2x denně je proto vhodné doplnit tento vitamín z jiných zdrojů.
Přeslička rolní na popáleniny a poranění kůže
Přesličku rolní můžete využít i ve formě obkladu k léčbě kožních lézí, popálenin a zánětů kůže různého původu. Kromě toho se používá v některých kožních onemocnění, způsobených nahromaděním škodlivých produktů metabolismu v krvi, jako je například psoriáza. Po přesličky mohou sáhnout také lidé bojující s rozšířenými žilkami na kůži. Přeslička posílí cévy a snižuje riziko vzniku jejich poškození. Externě lze odvary ještě použít při vyplachování úst při zánětech v dutině ústní.
Přeslička rolní pro krásné a silné vlasy
Díky obsaženému na křemíku v rostlinných pletivech pečuje přeslička o lesklé vlasy a silné nehty, brání jejich třepení a zpomaluje proces stárnutí.
Co je dobré vědět
Přesličku rolní lze zaměnit i s jedovatými druhy
Přeslička rolní je nejhojnější přesličkou v ČR. Ale z botanického hlediska existuje i další důvod, proč není přeslička rolní u nás využívána k léčebným účelům ve větší míře. Lze ji totiž snadno zaměnit s jedovatou přesličkou bahenní (Equisetum palustre). Je o tak podobné rostliny, že riziko záměny a tím i nepříjemných následků na zdraví je velmi vysoké! A jak tedy přesličku rolní poznat?
Existují dva hlavní poznávací znaky. Tím prvním je tvar průřezu rostliny. Pokud stonek uříznete, musí být čtyřhranný resp. Svým vzhledem připomínat rovnoramenný kříž. Přeslička bahenní má naproti tomu vrcholů šest.
Pozornost věnujte délce postranních větví v porovnání s délkou pochvy. Berte v úvahu jen větve nacházející se ve střední a horní části stonku. Pokud je první článek listu kratší než pochva, k které list vyrůstá, máte v ruce jedovatou přeslička bahenní. Jestliže je tomu přesně na opak, můžete bez obav sbírat přesličku rolní.
Při sběru se rozhodně nespoléhejte pouze na stanoviště! I když přeslička bahenní roste převážně v okolí řek, můžete ji potkat i v silničních příkopech nebo na vlhkých loukách a to zároveň s přesličkou rolní. Nikdy však nesbírejte přesličky rostoucí přímo z vody nebo velkého bahna.
Tyto znaky platí při spolehlivém určování tzv. letní zeleného lodyhy. Ta jarní využívaná spíše pro kuchyňské účely (v Rusku se konzumuje zapékaná, v Japonsku zase jakou součást jarní zeleniny) je světle hnědá s paličkou (výtrusným klasem) na konci. Jarní lodyhu spolehlivě určit nelze, proto nemáte-li z léta určenou lokalitu pouze s výskytem přesličky rolní, sběr jarních lodyh nedoporučujeme.
Věděli jste,že: jarní výhony přesličky obsahují silice (kyselina křemičitá) a flavonoidy, minerální soli, organické kyseliny a saponin?
Přeslička – kdy sbírat
Jarní lodyhy jsou k mání již brzy na jaře – v dubnu nejpozději v květnu. Letní zelené lodyhy se sbírají od července do konce srpna, kdy mají v sobě nejvíce účinných látek (především oxidu křemičitého). Sesbírané lodyhy se suší na dobře větraném místě.