Prášky na spaní bez receptu

Prášky na spaní bez receptu

Pokud se večer jen těžko ukládáte ke spánku, během noci se několikrát probouzíte nebo vstáváte nepřiměřeně brzy, je velmi pravděpodobné, že se problémy s nespavostí týkají i vás. Kdy navštívit lékaře, a kdy si s tímto stavem ještě poradíte vlastními silami? Ukážeme vám, v jakých případech si vystačíte s prášky na spaní bez receptu, a kdy už je třeba sáhnout po skutečně tvrdém kalibru z ordinací specialistů.

Nespavost lze přirovnat k jakémukoliv běžnému onemocnění. Pokud se u vás tyto problémy objevují déle než 3 týdny, je nespavost definována jako chronická, klasifikována do příslušného oddělení chorob a začne vyžadovat neodkladný zásah.

Prášky na spaní bez receptu

Mezi nejčastější příznaky nespavosti patří

  • potíže s usínáním,
  • problémy s udržováním kontinuity spánku,
  • příliš krátký spánek,
  • noční buzení,
  • potíže s opětovným usnutím.

Jaké jsou příčiny nespavosti?

Potíže se spánkem většinou přicházejí s věkem a častější bývají u žen. Není to však pravidlem. Často mají na nespavosti lví podíl i další příčiny, v čele s nejrůznějšími onemocněními. Prášky na spaní bez receptu tak nejčastěji užívají:

  • osoby, trpící depresemi, psychózami, úzkostnými poruchami apod.,
  • pacienti se syndromem neklidných nohou,
  • lidé, užívající některé typy léků,
  • ti, které obtěžuje apnoe během spánku,
  • osoby se somatických onemocněním (např. hypertrofie prostaty, vedoucí k častému močení během noci).

Léčba nespavosti za pomoci polysomnie? Ne vždy

Polysomnografické vyšetření se skládá z přesného záznamu elektroencefalogramu , dýchání, pohybů očí a svalového tonu. Získaný obraz je rozdělen na fáze spánku – od I do IV a REM.

Návštěva lékaře s tak „banálním“ problémem, jako je nespavost, není v našich končinách ještě zdaleka tak běžná, jak by bylo potřeba. Důvodem jsou zejména nejrůznější obavy, a to zejména z komplikovaného vyšetření.

Máme na mysli zejména polysomnografii – vyšetření během spánku. Ta naštěstí zdaleka není potřeba vždy, ale čas od času je k ní přistupováno, aby bylo možné problémy se spánkem odlišit od jiných onemocnění.

Nejde o nic nepříjemného, ovšem mnoho lidí děsí představy usínání v neznámém prostředí, navíc s množstvím přístrojů na těle. Prášky na spaní bez receptu jsou oproti tomu mnohem méně komplikované a náročné. A jak vybrat ty správné? Pojďme se ještě předtím podívat na to, zda vám skutečně mohou pomoci.

Vyzkoušejte sebehodnocení nespavosti

Projděte si pozorně tento dotazník a poctivě odpovězte na všechny otázky ANO nebo NE.

1. Máte často potíže s usínáním ?

2. Budíte se ráno příliš brzy?

3. Pokud se během noci často probouzíte, máte problémy s usínáním?

4. Často se cítíte unavení, když se ráno probudíte?

5. Ovlivňuje nedostatek spánku vaši náladu během dne (způsobuje pocit napětí, podráždění nebo deprese)?

6. Ovlivňuje nedostatek spánku vaši práci během dne (zhoršení koncentrace, paměti a kognitivních schopností )?

Pokud jste alespoň u dvou otázek odpověděli ANO, pak jsou pro vás problém se spánkem zcela jistě velmi výrazným zdravotním problémem, který je rozhodně třeba urychleně řešit.

Jak fungují prášky na spaní bez receptu?

Bylinkové prášky na spaní bez receptu se využívají zejména jako prostředek při krátkodobé nespavosti, způsobené zejména zvýšeným napětím, nervozitou a stresem. Mají zpravidla na organismus uklidňující účinek a mohou vám tak pomoci relaxovat a dobře spát. Obvykle ale nezlepšují kvalitu spánku.

Náš tip:
Prášky na spaní bez receptu by měly být užívány pouze dočasně. Jestliže budou obtíže přetrvávat i po několika týdnech, je třeba s nespavostí navštívit lékaře.

Vyplatí se prášky na spaní bez receptu vyzkoušet?

Zejména léky ze skupiny hypnotik (např. barbituráty) by měly být používány velmi opatrně. Způsobují totiž závislost fyzickou i duševní. Benzodiazepiny jsou o něco bezpečnější, mají mnohem méně návykové vlastnosti, ale je třeba si uvědomit, že ani u nich nejsou zcela nulové.

Rozhodně ano. Díky jejich přírodnímu složení na ně nevzniká závislost, a to ani při dlouhodobé používání. Váš organismus není násilím nucen k něčemu, co odmítá. Naopak je jemně stimulován k tomu, aby sám upravil příslušné metabolické a psychosomatické procesy, a navodil tak lepší spánek přirozeně.

 Klasické léky na spaní bohužel fungují trochu jinak. V zásadě jde o hypnotika a sedativa,   jež lze podle mechanismu působení rozdělit do dvou skupin. Do první z nich patří léky, které ovlivňují GABA-ergické receptory, druhá obsahuje silná antidepresiva .

Užívání jakýchkoli prášků na spaní na předpis by proto nemělo být ukončováno najednou. Náhlé přerušení léčby může způsobit množství nepříjemných stavů, například:

  • zvýšenou úzkost,
  • nespavost,
  • podrážděnost apod.

Bylinky proti nespavosti – po jakých zapátrat ve složení přípravků?

  Vybíráte-li ten nejlepší přípravek pro svůj spokojený spánek, věnujte zvýšenou pozornost zejména jeho složení.   Měla by se v něm objevit kombinace nejlépe těchto bylinek.
  • Kozlík lékařský – jedna z nejúčinnějších bylin s uklidňujícím a relaxačním účinkem. Používá se při stavech nadměrného nervového napětí, stresu , úzkosti , poruch nervového a trávicího systému, a při zmírňování somatických příznaků nadměrného napětí a nervozity.
  • Šafrán setý – luxusní bylina, známá už od dob starých Římanů. Pomáhá celkovému zklidnění organismu a lepší relaxaci.
  • Chmel otáčivý – může se chlubit relaxačními, ale také protizánětlivými, bakteriostatickými a mírnými diuretickými účinky.
  • Meduňka lékařská – zmírňuje stres a pomůže vám lépe relaxovat. Lidové pověsti tvrdí, že se po ní zdají krásnější sny.
  • Mučenka pletní – ideální bylinka pro pozitivní náladu a maximální relaxaci ve všech směrech.
  • Máta peprná – uklidňuje, relaxuje a působí příznivě také na střeva, stimuluje trávení a má i protizánětlivé účinky (používá se např. ve formě mastí, uklidňuje kousnutí hmyzem).
  • Mateřídouška se v prášcích na spaní bez receptu používá zejména pro svůj uklidňující účinek, a to nejenom na mysl, ale také na svaly střev, dělohy a krevní oběh.
  • Třezalka tečkovaná uklidňuje, dokáže ulevit od mírné deprese, navozuje v těle ty správné metabolické procesy, předcházející spánku, a krom toho také příznivě ovlivňuje trávicí systém, má protizánětlivé účinky a stimuluje trávení.
  • Květy a plody hlohu obecného působí relaxačně zejména na cévní systém a mozek.

Prášky na spaní bez receptu

Za jak dlouho relaxační a uklidňují účinky bylin začnou působit?

Nepleťte si prášky na spaní bez receptu s rychle působícími farmaceutiky.   Protože stimulují organismus maximálně přirozeně, budete si muset na jejich maximální působení počkat 5-10 dní.  

Náš tip:
Své usínání můžete podpořit zmírněním stresu, lehkou večeří (žádná tučná jídla) nebo poslechem relaxační hudby či horkou koupelí.

Jaké prášky na spaní bez receptu patří k nejoblíbenějším na našem trhu?

Pokud se přece jen rozhodnete bylinné přípravy pro lepší spánek vyzkoušet, pomůžeme vám s obtížným tápáním v začátcích. Sestavili jsme pro vás seznam pěti nejlepších produktů. Ve všech případech jde o pilulky, pyšnící se mnohem lepší koncentrací účinných látek než u standardně prodávaných čajů nebo sirupů.

BBenosen

Doplněk stravy od WALMARK po lepší spánek. Kombinuje v sobě tři účinné látky: kozlík lékařský, chmel a L-theanin. Dostupný je ve dvou verzích balení (20-10 tablet), cenou se řadí spíše mezi průměr.

MMelatonin

Doporučujeme verzi forte, která obsahuje až 5 mg melatoninu – hormonu, pomáhajícího při správné regulaci cyklu spánku a bdění. Cenově patří do střední kategorie.

PPURESSENTIEL

Pro přípravek PURESSENTIEL jsou charakteristické esenciální oleje v bio kvalitě. Usnout vám pomůže díky levanduli a hořkému pomeranči. Užívají se dvě kapsle před spaním, cena patří spíše mezi vyšší.

CCalmin

Bylinky, synergicky podpořené důležitými vitamíny skupiny B – to je Calmin. Z účinných složek zde najdete chmel, šišák bajkalský, mučenku pletní, kozlík lékařský nebo vitamíny skupiny B. Cena je o něco vyšší.

DDreamly

Jedinou nevýhodu je prozatím nedostupnost v lékárnách. Dreamly je třeba zakoupit přes internet, ovšem dorazí za pár dní až na váš práh, bez jakýchkoliv dalších starostí.

Kromě bylinek, napomáhajících lepšímu spánku (kozlík, mučenka, meduňka a šafrán) je v přípravku Dreamly zastoupena také sloučenina L-tryptofan, nezbytná pro kvalitní spánek a rychlé usínání. Příjemně překvapí cenou, českým původem a čistě přírodním složením. Nevzniká na něm závislost, nemusíte se bát vedlejších účinků a ráno se nebudete probouzet unavení a ospalí, jak se to někdy po farmaceutických přípravcích proti nespavosti stává.

Nezáleží na tom, které prášky na spaní bez receptu vás zaujaly. Doporučujeme však poradit se před jejich užíváním s lékařem nebo lékárníkem. Interakce některých bylin s léky, které užíváte kvůli jiným onemocněním, může být nežádoucí. Typické je to například pro třezalku tečkovanou, jež dokáže ovlivnit účinky antibiotik nebo antikoncepce.


Rovněž pamatujte na to, že nákup prášků na spaní bez receptu bývá přes internet o něco výhodnější než v kamenných prodejnách. Vyplatí se tedy porovnávat ceny a nakoupit tam, kde vaše peněženka nepřijde o větší část svého obsahu. Komfortní a kvalitní spánek má sice cenu zlata, doslova to však o něm platit nemusí!

Podobné příspěvky