Gilbertův syndrom

Gilbertův syndrom

Obvykle je odhalen mezi 15. – 20. rokem věku. I když je Gilbertův syndrom klasifikován jako onemocnění, nijak se neléčí. Umělé zásahy do organismu by totiž v tomto případě byly spíše kontraproduktivní.

 

Gilbertův syndrom nebo také Gilbert-Meulenchrachtův syndrom (GS) řadíme mezi dědičné poruchy metabolismu. Jeho příčinou je snížená aktivita enzymu  UDP-glucuronosyltransferasa, který nedostatečně odstraňuje z krevní plazmy žluté barvivo bilirubin. Gilbertův syndrom se tedy obvykle projevuje zežloutnutím pokožky a občasnými ataky únavy, nechutenství nebo bolesti břicha.

 

Gilbertův syndrom se neléčí

 

První příznaky se podobají žloutence, takže se postižený ihned vydává k lékaři. Ten na základě krevních testů diagnostikuje na základě vyšší koncentrace nekonjugovaného bilirubinu (bilirubinu nerozpustného ve vodě) Gilbertův syndrom. A tím vlastně jeho role končí.

 

Toto onemocnění se nijak neléčí. Léčeny mohou být jen některé průvodní projevy (bolesti břicha, nevolnost apod.), kterým je ale vždy lepší předcházet úpravou životního stylu. Zásadní je omezení stresu a snížená konzumace alkoholu.

 

Léčit Gilbertův syndrom by bylo vlastně nemoudré. Zvýšená hladina bilirubinu v těle totiž dokáže účinně zachycovat škodlivé volné radikály a tím čistí tělo a chrání ho před některými chronickými nemocemi.

Pacienti trpící tímto onemocněním se nemusí příliš omezovat. Pouze před operací s anestezií je vhodné lékaři Gilbertův syndrom nahlásit, chybějící enzym, by mohl ovlivnit účinnost některých léků a anestetik. Nemocní jsou také náchylní k tvorbě ledvinových kamenů, občasná bylinková kůra pro posílení ledvin proto určitě neuškodí.

Gilbertův syndrom u novorozenců

Novorozenci mohou také trpět zvýšenou hladinou bilirubinu, která souvisí s porodem a odbouráváním přebytečných krvinek. V jejich případě jde ale o nebezpečný stav, protože nekonjugovaný bilirubin dokáže rychle pronikat do mozku, který poškozuje (ve vyšším věku už toto nebezpečí nehrozí). Léčba spočívá hlavně v pravidelném vystavování dítěte přirozenému nebo UV světlu podle doporučení lékaře.

Podobné příspěvky