Vitamín K2
Vitamín K2 patří k velmi důležitým živinám, jehož význam, však bývá velmi často přehlížen i moderními odborníky na zdraví a výživu. Pokud se s vitamínem K setkáme, tak jen v jeho syntetické formě menadionu, které je podáván novorozencům jako prevence potencionálně smrtelné krvácení v prvním měsíci života.
Přirozeně se vykytuje v mnoha druzích potravin, ne vždy je však snadné sestavit jídelníček tak, aby byly zachovány všechny benefity optimálního příjmu vitamínu K2 (i jiných vitamínů), jež mohou být pro naše fyzické i psychické zdraví blahodárné. Pojďte spolu s námi poodhalit roušku tohoto tajemného vitamínu a dozvědět se o něm něco víc!
Obsah článku
Co je vitamín K2
Když se řekne vitamín K, rozhodně nemáme na mysli jen jednu látku – naopak, podobně jako v případě vitamínu B jde o celou skupinu prospěšných látek, jejíž složky se od sebe vzájemně liší v účincích i místě výskytu.
Vitamín K1 – nejčastější druh vitamínu K
Vitamín K1 alias fylochinn v celkovém příjmu itamínu K do našeho organismu jednoznačně převažuje. Tvoří až 90% z celkového příjmu vitamínu K, je totiž nejsnáze dostupný v běžných potravinách, zejména v listové zelenině (salát, špenát, brokolice apod, a také v rostlinných olejích. Nedostatkem vitamínu K1 populace ve střední Evropě prakticky netrpí, ukládá se totiž v tukových tkáních, odkud ho může tělo libovolně čerpat. A jeho hlavní funkce v organismu? Především aktivace důležitých proteinů podílejících se na srážení krve.
Vitamín K2 má dvě formy, které vzájemně nelze zaměňovat
Liší se jen zdánlivou maličkostí – počtem izoprenů v molekulárním řetězci. I tak jde však o rozdíl více než významný.
- Vitamín K2 s označením MK-4 najdeme především v živočišných potravinách (maso, sýry, žloutek apod.).
- Vitamín K2 s přívlastkem MK-7 si naše tělo vytváří samo. Děje se to díky činnosti prospěšných bakterií v našich střevech. Ale zatímco dříve se soudilo, že tento proces dokáže pokrýt až polovinu potřebné denní dávky vitamínu K2, moderní studie ukazují, že je toto číslo mnohem menší.
Vitamín K3 – umělé vyrobený pomocník?
Pod tímto označením najdete vždy syntetické formy vitamínu K, podávané v doplňcích stravy nebo vitamínových injekcích. Nejznámější z nich je menadion,podávaný novorozencům. Podle některých studií však vyzařuje značnou toxicitu a je možné, že od jeho aplikace dětem bude brzy upuštěno.
Vitamín k2 v potravinách
Tento vitamín se samozřejmě zcela přirozeně vyskytuje i okolo nás. A v jakém jídle ho můžete najít? Skvělým zdrojem jsou například:
- fermentované výrobky (například zelí nebo sójový sýr natto)
- živočišné potraviny od zvířat krmených trávou a dalšími přírodními složkami
- některé sýry
Co všechno vitamín K2 umí?
Je toho hodně, co by se bez podpory vitamínu K2 neobešlo. Asi jeho nejdůležitější funkcí je normalizace metabolismu vápníku, jinými slovy vápník je odstraňován z míst, kde ho nechceme (např. z výstelky arterií) a transportován tam, kde je ho skutečně třeba (kosti, zuby apod.). A jaké jsou další zdokumentované účinky vitamínu K2?
- přispívá k udržení zdravých kostí
- pomáhá udržovat zdraví vašich cév
- přispívá k normálnímu proudění krve
Ideální dvojice: vitamín K + vitamín D
Samostatné působení vitamínu K2 je jistě působivé, ale jeho kombinace s vitamínem D má pro naše tělo ještě blahodárnější účinky. Ve hře je hlavně kvalitnější rozdělení přijímaného vápníku mezi krev a kosti. Mezi další účinky tedy můžeme zařadit:
- podporování tvorby a udržení správné funkce svalů
- podpora imunitního systému
- přispění k udržení zdravých a silných kostí
Vitamín k2 mk7 – nejúčinnější forma pro lidský organismus
Chcete-li dopřát svému tělu vitamín K v té skutečně nejlepší formě a čerpat z benefitů jako je pozitivní vliv na zdraví kostí a metabolismus vápníku, vsaďte na vitamín K2 mk7. Ten ve svém výrobku používá i společnost NaturaMed Pharmaceuticals nabízející výhradně vysoce kvalitní potraviny a doplňky stravy, určené pro všechny, kdo si chtějí upevnit své zdraví, a to nejenom u nás, ale i po celém světě.
Používá ty nejnovější výzkumy a technologie, aby vám mohla nabídnout pouze ty nekvalitnější doplňky stravy. Pod její taktovku vznikaly takové evergreeny jako Omega Marine Forte nebo Proman Plus.
Vitamín K2 od NaturaMed Pharmaceuticals – v čem je jiný?
Přípravek K2, který vám chceme představit, obsahuje nejčistší a pro lidské tělo nejlépe vstřebatelný zdroj tohoto vitamínu – je totiž získáván díky kvašení kultury prospěšných bakterií Bacillus subtilis natto.
V přípravku K2 je navíc tento vitamín kombinován s vitamínem D. O prospěšných účincích této jedinečné dvojice jsme už mluvili výše.
Vitamín k2 doporučený denní příjem
Protože působení vitamínu K2 není ještě vědci příliš dobře prozkoumáno, doporučení ohledně doporučovaného množství jeho denní příjmu se značně liší. Jako nejvhodnější se jeví pro dospělou osobu denní dávka ve výši 180 až 200 mcg. Bohužel podle potravinových rozborů tvoří skutečný denní příjem tohoto vitamínu ve vyspělých zemích pouhých 10% DDD.
Nedostatek vitamínu K je pokládán z jeden z rizikových faktorů vzniku osteoporózy, mozkové mrtvice, srdeční infarktu, diabetu nebo ledvinových kamenů či dokonce nádorových onemocnění.
Pro představu, abyste každý den přijmuli ve stravě dostatek vitamínu K2, museli byste zkonzumovat například:
- 5 litrů mléka
- 5 kilogramů jogurtu
- 4 kilogramy hovězího masa
Vitamín K2 – skvělý pomocník pro vaše kosti a cévy
Vitamín K2 od společnosti NaturaMed Pharmaceuticals se ukrývá v malých měkkých tobolkách. Ty se snadno užívají. Stačí 1 tobolku denně zapít sklenicí vody. Užívání není vázáno na jídlo ani denní režim – nastavíte si ho tehdy, kdy vám to bude nejvíce vyhovovat.
Cena měsíčního balení (30 kapslí) se pohybuje kolo 299 Kč, výhodně dvouměsíční balení pak lze zakoupit za 499 Kč, poštovným zdarma a doručením až domů.
Výrobek má všechna potřebná potvrzení i schválení o bezpečnosti od Státního zdravotního ústavu v Praze. Jde o čistě přírodní produkt, při jeho užívání nebyly zaznamenány žádné negativní vedlejší účinky. Reference uživatelů n internetu jsou naopak spíše příznivé.
Vitamín k2 a warfarin
Produkt mohou užívat všichni dospělí a děti už od tří let věku. Výjimku tvoří pouze osoby trpící přecitlivělostí nebo alergií na některou ze složek přípravku. A zpozornět by měli také pacienti s poruchou srážlivosti krve užívající lék Warfarin nebo jeho alternativy.
Užívání vitamínu K2 není kontraindikováno, je však nutné zavést některá opatření. Především vždy informujte svého lékaře všech doplňcích stravy, které užíváte. Příliš vysoké množství vitamínu K2 může způsobit potíže, proto zpočátku doporučujeme častější kontroly INR.
Užívání vitamínu K2 by víc mělo být dlouhodobé a pravidelné, aby mohlo dojít ke vhodné úpravě medikace. Počítejte s tím, že při užívání vitamínu K2 bude vaše dávka Warfarinu pravděpodobně vyšší než obvykle.
Závěrem
Vitamín K2 je velmi důležitá živina, která však bývá v moderním světě často až trestuhodně opomíjena. Důvodem je skladba naší stravy i málo četné výzkumy na toto téma. Chcete-li mít jistotu, že vitamínu K2 užíváte každý den doporučené množství, napomáhající vyhnout se osteoporóze, infarktu, mrtvici nebo rakovině, doporučujeme substituci tohoto vitamínu některým z kvalitních doplňků stravy od ověřených výrobců.
tak ta tableta obsahuje Vitamín K 1 nebo vitamín K 2, když je ve složení napsané vitamín K 1(menachinon-7 z Bacillus subtilis natto) 75 μg (100 % RVH*)