Bylinky na ledviny

Bylinky na ledviny

S příchodem zimy dostává naše močové ústrojí pořádně zabrat. Zcela jistě se vám proto budou hodit bylinky na ledviny – ať už v podobě preventivně užívaných odvarů nebo jako cílená pomoc v případě nepříjemných onemocnění ledvin. Poradíme vám, které z těch běžně nabízených na našem trhu patří k těm úplně nejlepším.

Bylinky na pročištění ledvin

Onemocnění ledvin, s nimiž jdou ruku v ruce často i ta jaterní, si každým rokem vybírá v naší populaci stále větší a větší daň v úmrtnosti. Není proto rozhodně na škodu věnovat se alespoň čas od času důkladnému očištění ledvin přírodními prostředky. Naše ledviny se nám odmění lepším a efektivnějším fungováním, což se samozřejmě odrazí i na našem zdraví.

Bylinky na ledviny

Důležité je zejména vyplavení toxinů, jež se v našem těle ukládají při konzumaci chemicky ošetřené stravy (např. pesticidy v ovoci zelenině) nebo díky špatné kuchyňské úpravě jednotlivých pokrmů (smažení na nevhodném např. slunečnicovém oleji apod.).

Odborníci se shodují, že i zdravým a správně fungujícím ledvinám bychom měli dopřát očištění alespoň 2x do roka. A také kdykoliv během roku, pokud na sobě pocítíme následující příznaky:

Mezi další vhodné bylinky pro očištění ledvin patří také: brusnice brusinka, kopřiva dvoudomá, kukuřičné vlasy, medvědice lékařská, kokoška pastuší tobolka nebo jehlice trnitá. Často je najdeme v nejrůznějších urologických čajích.
  • pociťujete nedostatek energie a únavu
  • trpíte bolestmi hlavy
  • trápí vás zažívací problémy
  • viditelně se zhoršuje stav vaší kůže

A po jakých bylinkách na ledviny sáhnout?

 

Bříza bělokorá působí na ledviny přímo blahodárně. Díky svým močopudným a dezinfekčním schopnostem pomáhá našemu organismu s vylučování nejenom škodlivých toxinů, ale také nadbytečných iontů sodíku, chlóru a močoviny.

Čaj z březového listí na ledviny
Obvykle užíváme čaj z březového listí (2 lžičky lístků v šálku horké vody 3x denně) po dobu nejméně jednoho týdne.
Lichořeřišnice větší se v poslední době prosazuje zejména jako chutná exotická bylinka do čerstvých salátů, ovšem nesmíme opomíjet ani její zdravotní účinky Patří mezi ně zejména:

  • antibiotické a antibakteriální účinky
  • dezinfekce močových cest
  • podpůrné působení při zánětech močových cest
  • podpora celkového zdraví a vitality močové soustavy
Přípravky z lichořeřišnice listí na ledviny
Je možno užívat čaj ze sušených květů nebo listů (3x denně 1 lžíce sušiny zalitá šálkem horké vody) nebo vsadit na léčivé tinktury. Nejsou známy žádné vedlejší účinky této bylinky na ledviny, lichořeřišnici lze proto používat dlouhodobě.

Jalovec obecný patří také mezi skvělá detoxikační média. Působí močopudně a očišťuje. Vyšší dávky jalovce ovšem mohou ledviny poškodit, proto místo čaje doporučujeme raději extrakt nebo tinkturu s přesným dávkováním. V nich je totiž obsah účinných látek pečlivě kontrolován, takže nemůže dojít k nechtěnému předávkování.

Měli byste vědět:
Přípravky z jalovce nesmí užívat těhotné a kojící ženy.

 

Bylinky na ledviny

Bylinky na zánět ledvin

Zakoupit můžete i čajové směsi bylinek na ledviny. Opravdu dobrá směs by však neměla obsahovat více než 3-5 druhů bylinek. V opačném případě hrozí, že se jednotlivé složky v čaji budou navzájem rušit a celková účinnost bude nižší. Výjimku tvoří pouze čaje, připravované přímo na míru – zpravidla rukama zkušeného bylinkáře.

A co dělat v případě, že se přes veškerou snahu něco pokazí a vás postihne nepříjemný a nebezpečný zánět ledvin? V žádné případě ho nepodceňujte. Onemocnění ledvin často nebolí a projevuje se „pouze“ zvýšenou teplotou až horečkou. A ani ono typické pálení močových cest nemusí být v prvních dnech přítomné. Máte-li podezření, že trpíte těmito problémy, neváhejte ihned navštívit lékaře, který předepíše potřebná antibiotika. Bylinky na ledviny plní při zánětu spíše podpůrnou funkci – omezují negativní dopady antibiotik a obnovují jejich přirozenou funkci mnohem rychleji, než by to byly dokázaly samy. A po jakých bylinkách sáhnout?

Brusnice brusinka je rozhodně evergreenem. Díky vysokému obsahu vitamínů a dalších prospěšných látek ledviny posiluje a zároveň brání škodlivým bakteriím v uchycení na stěnách močového měchýře. Působí močopudně a dezinfekčně a brání dalšímu šíření zánětu. Lze ji užívat preventivně i jako akutní pomoc v případě obtíží.

Přípravky z brusinky na ledviny
Skvělá je brusinková šťáva nebo nálev z lístků, užívaný 3x denně. Připravíte ho přelitím  lžíce sušených listů (možno i plodů chemicky neošetřených), které necháte deset minut vylouhovat a popíjíte po malých doušcích.
 Jehlice obecná je také skvělou a hlavně šetrnou volbou. Působí močopudně, aniž by však namáhané ledviny ještě více dráždila. Používá se kořen, ovšem jen jako krátkodobá pomoc (max v horizontu dvou týdnů).

Čaj z jehlice obecné na ledviny
Obvykle bývá k dostání ve směsí s březovými lístky případně lékořicí. Užívají se dvě lžíce směsi přelité horkou vodou a to 2-3x denně podle intenzity obtíží.

Bylinky na posílení ledvin

Po prodělaném onemocnění ledvin je třeba dalších 4-6 týdnů dopřát organismu klid a posilující přírodní prostředky. Mezi nejlepší bylinky na ledviny určené pro jejich rychlejší regeneraci a vitalitu patří: kopřiva dvoudomá, medvědice lékařská, mochyně židovská třešeň, miřík celer, proskurník lékařský, petržel zahradní nebo smetánka lékařská. A sáhnout můžete také po koření – indická kurkuma působí na ledviny přímo blahodárně a tepelná úprava jí vůbec nevadí.

Měli byste vědět:
Veškeré bylinky na ledviny bychom neměli užívat déle než 3-4 týdny (není-li u jednotlivých druhů uvedeno jinak). Při dlouhodobém užívání se vždy poraďte se svým lékařem!

Podobné příspěvky