Kyselina hyaluronová
Je bez nadsázky nazývána nejlepší přítelkyní pokožky a v poslední době se o ní hodně mluví zejména v souvislosti s anti-age péči nebo vyplňováním vrásek. Podívali jsme se, co všechno umí kyselina hyaluronová a kde najít tu nejkvalitnější.
Na obalech výrobků nebo v chemických laboratořích ji můžeme najít pod mnoha jmény – hyaluron, kyselina HA, hyaluronan sodný, hyaluronát sodný či glykosaminoglykán. Za svůj nejznámější název vděčí kyselina hyaluronová svým objevitelům – Palmerovi a Meyerovi.
Obsah článku
Kyselina hyaluronová informace
Jak zjistili tito vědci, nejde o umělý chemický prvek, ale přirozenou součást našeho těla. Najdeme ji v pokožce, vlasech, ale i dásních, kloubech, močovém měchýři nebo očních bulvách. Tady všude má kyselina hyaluronová jeden hlavní úkol – nasávat vodu a svou gelovitou strukturou pak přispívat k hydrataci a hladkému vzhledu. Pomáhá také odstraňovat odpadní látky z buněk, které nemají přímý přístup ke krevnímu oběhu (chrupavky apod.) a významnou měrou přispívá i ke tvorbě nových buněk!
A kolik se jí v našem těle nachází? Průměrná hodnota uváděná ve vědeckých studiích zní 15 gramů kyseliny hyaluronové na jednoho dospělého, přičemž největší množství nenajdeme v pokožce, ale v očních bulvách a kloubech.
V mladším věku funguje naše tělo jako dobře seřízený stroj a veškeré požadavky na kyselinu hyaluronovou zvládá pokrývat z vlastních zdrojů. Postupně však produkce této životně důležité látky klesá a to tak, že okolo 40. roku věku jde sotva o poloviční požadované množství. Ano, právě díky tomuto jevu se při sfukování 40 svíček na dortu už můžeme „pokochat“ několika vráskami v jemných obličejových částech. A další budou přibývat.
Kyselina hyaluronová 100 – co dokáže s pletí?
Pojďme se podívat blíže na to, jaké účinky má 100% kyselina hyaluronová na vzhled a zdraví pleti. Zkratkovitá sdělení o tom, že tato kyselina proti vráskám nebojuje a pouze je vyplňuje vodou, totiž neříkají tak úplně pravdu. Tato jedinečná látka toho umí mnohem víc!
Kolagen a kyselina hyaluronová tvoří základní stavební prvky kůže. Kolagen se stará o její pevnost a kyselina hyaluronová ho vyživuje a hydratuje, aby si i po letech zachoval svou vlhkost a pružnost. Jedna složka bez druhé tak nemohou správně fungovat. Ale je toho ještě víc, kyselina hyaluronová totiž tvorbu kolagenu v našem těle přímo stimuluje, takže pokud ji začnete dodávat svému organismu z vnějších zdrojů, zabijete takříkajíc dvě mouchy jednou ranou.
Jedna molekula kys. HA dokáže svůj objem zvětší až 1 000x jednoduše tím, že do sebe nasaje vodu, kterou pak pomalu a rovnoměrně předává svému okolí, kdykoli je třeba.
V jakých formách je dostupná?
V kosmetice jde o jednu z nejpoužívanější složek vůbec. Podle reklamních sloganů zpomaluje stárnutí, přispívá k mladému a svěžímu vzhledu pleti, brání vzniku vrásek nebo odstraňuje ty stávající. V kosmetických přípravcích má kyselina hyaluronová formu malých molekul vlně pronikajících pokožkou, kam s sebou přinášejí i další účinné látky podle zaměření konkrétního produktu (například pro eliminaci hlubokých vrásek bývá kyselina hyaluronová kombinována s peptidy nebo retinolem).
Může mít formu gelu, krému, ampulky, séra, výživového doplňku nebo také injekce, aplikované v kosmetických zdravotních centrech pod hluboké vrásky.
Kyselina hyaluronová sérum
Mezi nejúčinnější aplikaci kyseliny hyaluronové bývají označovány injekce. Málokdo však ví, že se jejich absolvování často neobejde bez negativních vedlejších účinků. Sem často patří:
- otok v obličeji nebo na rtu
- ztížené polykání
- bolest v místě vpichu
- závratě
- horečky
- modré či růžové skvrny na kůži (vzácně)
I proto se většina žen rozhlíží po jiné, po zdravotní stránce bezpečnější a příznivější formě. Tou je bezpochyby sérum. Nanáší se velmi jednoduše na čistou vlhkou (ještě lépe mokrou) pokožku jako první krok před všemi dalšími kosmetickými přípravky či úpravami. Sérum má velmi lehkou a vodnatou strukturu, takže nevadí ani mastící se pleti nebo pokožce náchylné k projevům akné.
Lze ho použít dokonce přímo pod make-up pouhých 5-10 minut před jeho aplikací. Není mastné, takže na jeho texturu nebude mít vliv. Vy však budete mít vždy pocit hydratované a zdravé pokožky, a to i po večerním odlíčení.
Naopak přítomnost kyseliny hyaluronové v pomádách na rty nebo rtěnkách má spíše marketingový charakter. Vaše rty si sice zachovají déle hydrataci, ale rozhodně nebudou kypřejší nebo plnější.
Kyselina hyaluronová účinky aneb co všechno ještě umí?
Věděli jste, že objevem kyseliny hyaluronové stála pouhopouhá snaha nahradit drahý vaječný bílek v pečivech něčím stejně účinným? Dnes jsou přednosti této unikátní látky prozkoumány mnohem důkladněji. A není to jen pokožka, které může skutečně prospět.
V kůži se nachází asi 50% tělních zásob kyseliny hyaluronové. Nemá tu jen kosmetickou a objemovou funkci, ale přispívá také k hojení ran. Váže vodu a zabezpečuje tak dostatečné napnutí všech tkání, které později sráze srůstají k sobě, pokud je pokožka zraněná. Podporuje také růst nových cév a tkání, nezbytných pro správné hojení.
Dalším velkým „odběratelem“ kyseliny hyaluronové jsou oči, resp. sklivec. Ten zabezpečuje nejenom žádoucí kulovitý tvar oka, ale také jeho pevnost a pružnost. Nedostatek kyseliny hyaluronové vede k pocitu suchých očí a dalším problémům.
Určitě jste zaznamenali také nosní kapky s obsahem kyseliny hyaluronové, která i zde pečuje o dostatečnou vlhkost a tím i odolnost proti infekcím a dalším nežádoucím jevům. Nemusí sloužit jen k léčbě rýmy, ale také úpravě zdravotního stavu při častém krvácení z nosu nebo při jeho úrazech, jako podpora rychlejší regenerace.
Co byste měli ještě vědět o kyselině hyaluronové?
Pokud nebude mít ve svém okolí dost vody, z níž by mohla čerpat svůj objem (např. suché kancelářské prostředí s ústředním topením), může si ji opatřit díky fyzikálnímu působení z hlubších vrstev pokožky a vaše problémy s hydratací se tak jenom zhorší. Pokud se rozhodnete užívat přípravky s obsahem kyseliny hyaluronové, pamatujte proto přitom i a dostatečný pitný režim. 10 sklenic vody denně (nebo jejich adekvátní náhrada jinými tekutinami) by mělo stačit.
Kyselinu hyaluronovou můžete do svého jídelníčku dodat i přírodními způsoby. Velmi efektivní je zejména vývar z masa potaženého kůží (zde je zásobárna kys. HA největší). Lepšímu syntetizování můžete pomoci také vyváženou stravou, v níž bude dostatek hořčíku, fytoestrogenů a vitamínu A, které k tomuto procesu velkou měrou přispívají.
Posledním důležitým bodem je vystavování se příliš intenzivnímu slunečnímu záření. Platí to zejména pro kůži v okolí očí, která je velmi tenká, a kde dokáže slunce tvorbě kyseliny hyaluronové zabránit nejúčinněji. Právě zde potom vznikají první nevzhledné vrásky. Při pobytu na slunci proto mějte vždy na sobě kvalitní sluneční brýle!
Kvalitní doplňky a kosmetiku s obsahem kyseliny hyaluronové by se měla dopřát každá žena již mezi 30. – 40. rokem věku. Jen tak může být její anti-age působení nejsilnější. Pamatujte si, že to, co jednou zanedbáte se bude už v pozdějším věku napravovat těžko. Ať už vám kosmetické firmy se svými „zaručeně nejlepšími přípravky“ tvrdí cokoliv.
Může jít také o šikovný dárek pro ženu v případě, že už opravdu nevíte, kam sáhnout. V obchodech jsou k mání krásné dárkové sety s luxusními přísadami (např. kaviár, mořské řasy apod.), kterými obdarované ukážete, že vám na ní skutečně záleží.