Aloe vera
Aloe vera je zdrojem dvou produktů určených pro kosmetické a farmaceutické využití, které jsou co do chemického složení i léčivých účinků zcela odlišné – gelu a latexu. Gel aloe vera je hustá čirá látka získávaná z dužiny listu aloe poměrně složitým procesem.
Aloe vera gel je určen pro vnější i vnitřní užití. Tento gel je vynikajícím prostředkem na hojení ran, a také skvělým tonikem pro celý organismus. Aloe se používá ve farmaceutickém průmyslu pro výrobu laxativ a nachází uplatnění i ve výrobě kosmetických přípravků. Latex z aloe je obvykle dostupný v práškové formě a užívá se jako účinné projímadlo. Mnohé zdroje uvádějí, že aloe gel má nejlepší léčivé vlastnosti v čerstvém stavu, nicméně i konzervovaná forma si zachovává mnoho cenných benefitů. Uplatní se například při výrobě gelových šampónů, krémů, mastí a podobně.
Výzkumy ukazují, že aloe vera gel a přípravky, které ho obsahují, pomáhá při léčbě kožních vředů různého původu a popálenin či omrzlin u člověka i pokusných zvířat. Nedávné studie také ukázaly, že krém s obsahem aloe vera gelu pomáhá obnovit krevní oběh v tkáních při léčbě omrzlin. A co víc – využití aloe vera urychluje proces hojení ran u pacientů, kteří podstoupili chirurgický zákrok obrušování pokožky – dermabrazi. Aloe vera gel je popsán v literatuře jako prostředek pro detoxikaci, výživu a hydrataci, a také jako antiseptikum, antipruritikum, antipyretikum a vasodilatační látka s protizánětlivými účinky a podporující buněčnou proliferaci.
Při zevním použití pomáhá zmírnit kašel a léčit zácpu. Použití zevně pozitivně ovlivňuje hojení popálenin, kožní problémy a pomáhá dokonce i při bolestech hlavy.
Smíšené názory panují při hodnocení tradičního použití šťávy z aloe vera při léčbě diabetu. V kontrolované klinické studii 77 dobrovolníků dostávalo jednu čajovou lžičku šťávy z aloe vera dvakrát denně po dobu 42 dnů. Ukázalo se, že u této skupiny dobrovolníků byl vypozorován pokles hladiny cukru v krvi a snížení triglyceridů.
Mnoho lidí si rostlinu aloe vera pěstuje na okenním parapetu. Bývá chloubou domácnosti stejně jako nevyčerpatelným pramenem zdraví. Gel z čerstvě nařezaného listu lze aplikovat na popáleniny. Jde o efektivní a levnou léčbu, proto by ve vaší sbírce pokojových rostlin aloe rozhodně nemělo chybět.
Obsah článku
Aloe vera užití ve zdravotnictví
Listy aloe obsahují hořkou tekutinu (latex), která se suší a je známá jako „hořká aloe.“
Listy také obsahují transparentní gel, který působí jako uklidňující prostředek na pokožku.
Aloe vera syn. A. barbadensis
Aplikace
- Kosmetika – Aloe bylo po staletí využíváno jako „krém“ na kůži. Říká se, že Kleopatra vděčí za svou krásu právě aloe vera.
- Domácí lékárnička – Aloe je vynikajícím prostředkem první pomoci na popáleniny (voda, pára) a spáleniny.
- Kožní onemocnění – Aloe gel je užitečný při léčbě mnoha kožních chorob, zmírňuje jejich projevy a ulevuje od bolesti. Působí také svíravě a stahuje rány.
- Vředy – Aloe vera gel se používá k léčbě žaludečních vředů a syndromu dráždivého tračníku.
- Projímadlo –Latex, žlutá kapalina z listů aloe (hořká aloe), působí jako silné projímadlo. Vlivem působení obsažených účinných látek se tlusté střevo pravidelně stahuje, díky čemuž dochází k pohybu v celé trávicí soustavě. V menším množství stimulují tyto látky trávení, ve větším množství mají projímavý účinek.
- Další využití aloe vera – Abscesy, akné, zánět žaludu, rakovina děložního čípku, herpes, rakovina plic, vředy v ústech, vrásky.
Homeopatie
Aloe se používá v medicíně od pradávna jako projímadlo i tělové tonikum. Řekové a Římané věřili, že aloe vera je dobré pro stimulaci toku žluče při léčbě žaludečních onemocnění. Na začátku 20. století bylo aloe vera často používáno jako projímadlo. Homeopatický lék byl poprvé použit Dr. Constantinem Heringem v roce 1864. Užíval se mimo jiné pro léčbu zácpy a bolestí hlavy. Dnes nachází uplatnění i při léčbě průjmu, doprovázené bolestivým močením způsobeným potravinovou intolerancí. Aloe je vhodná i pro lidi, kteří trpí únavou, a pro ty, kteří konzumují příliš mnoho piva.
Výskyt a kultivace
Aloe roste přirozeně v tropických oblastech východní a jižní Afriky, ale dnes je ve velkém pěstována prakticky po celém světě. Snadno se množí dělením dceřinných rostlin. Sbírán je tekutý gel a hořký latex ze štěrbin listů.
Výzkum
Léčivé účinky – intenzivní výzkumy probíhající od roku 1930 ve Spojených státech a Rusku prokázaly, že transparentní gel z aloe vera má velmi pozitivní vliv na léčení otevřených ran a popálenin. Aloe vera gel je doporučeno aplikovat na ránu nebo popáleniny, kde rychle vytváří ochranný film a urychluje hojení.
Aloe vera dávkování
- Zácpa – Jedna kapsle obsahují 50-200mg aloe latexu se užívá denně po dobu až 10 dnů.
- Menší popáleniny -Lokálně aplikovat na rány 3 – 5 krát denně. U větších popálenin je nezbytná konzultace s lékařem.
- Použití vnitřně – Obvykle 30 ml aloe vera gelu třikrát denně.
Vedlejší účinky a varování
Pro většinu pacientů je užívání produktů aloe vera zcela bezpečné, výjimku tvoří lidé s prokázanou alergií. Při léčbě mírných a středně těžkých popálenin není konzultace s ošetřujícím lékařem nutná. Naopak i velmi těžkých popálenin je použití aloe vera gelu kontraindikováno z důvodu zpomalení procesu hojení.
Projímadlo aloe nesmí být používáno déle než 10 dní – degraduje přirozenou funkci střev a není vyloučen ani vznik závislosti. Zácpa, která se nelepší při použití laxativ ani po několika dnech, vyžaduje lékařskou konzultaci.
Působení v organismu
Aloe, díky svým vynikajícím vlastnostem, urychluje léčbu a hojení ran. Vnitřně je aloe vera gel používán pro optimalizaci funkcí trávicího systému a posílení imunity.
V současné době vědci studují mechanismus účinků aloe vera gelu při popáleninách způsobených radiací.
Použití
Gel:
- Čerstvý – naříznutý aloe list je aplikován přímo na spáleninu, ránu, suchou kůži či bodnutí hmyzem.
- Tonizující nápoj 3 x denně; 2 lžíce gelu rozpustit ve vodě nebo džusu.
- Mast – z několika listů aloe vymačkat co největší množství gelu a vařit, dokud nebude hmota dostatečně hustá. Mast se uchovává v skleněných nádobkách a používá se stejně jako čerstvé listy..
- Tonikum – kvašený gel s medem a kořením je známý v Indii jako „kumaryasava.“ Používá se jako terapeutické činidlo při anémii, problémy s trávením a při onemocnění jater.
- Inhalace – gel se používá v parní inhalaci při potížích bronchiálního rázu.
Listy:
- Tinktura – Použití 1 až 3 ml na povzbuzení chuti k jídlu nebo proti zácpě.
- Prášek – Využití 100-500 mg stimulačního laxativa se stimulujícím účinkem na tvorbu žluči.