Kyselina glykolová na pleť

Kyselina glykolová na pleť

Jde o přísadu zela běžně používanou v účinné kosmetice. Kyselina glykolová je totiž velmi všestranná – pomáhá při mnoha kožních problémech. Její doménou je zejména akné, ovšem poradí si i s nechtěnou pigmentací.

V kosmetických salonech se používá na šetrný, ale hloubkově působící glykolový peeling, samozřejmě se však skvěle hodí i k výrobě krémů a omlazujících sér či tonik. Seznamte se s jejími vlastnostmi podrobněji a zjistěte, jak ji používat efektivně, a přitom maximálně bezpečně.

Kyselina glykolová – jak funguje?

Patří mezi tzv. ovocné kyseliny, i když se vlastně vyrábí ze stonku cukrové třtiny.

Kyselina patřící do skupiny ovocných kyselin, tj. Alfa-hydroxykyseliny (AHA) a jde v této kategorii o jednu z nejznámějších a nejpoužívanějších sloučenin. Pochází z cukrové třtiny, a v produktech ji tedy najdeme pod jako látku přírodního původu. V kosmetice se užívá již řadu let.

A proč je tak vyhledávaná? Kyselina glykolová na pleť působí zejména v oblasti uvolňováním mezibuněčných spojení v odumřelých vrstvách pokožky. Exfoliace nebo také peeling mrtvých buněk pleti tak probíhá zcela samovolně a bez většího úsilí. Dokáže tak provést opravu účinné hloubkové pročištění pleti i v případech, které jiné techniky nesnesou.

Řádně postaráno je tedy také o zanesené póry. Kyselina glykolová odstraní všechny odumřelé buňky Kromě toho jsou póry také hluboce vyčištěny. Ošetření kyselinou glykolovou se postará o všechny odumřelé vrstvy a maz a povzbuzuje omlazené kožní buňky k regeneraci. Kromě toho také zlepšuje krevní oběh v pokožce, což oklikou samozřejmě zvyšuje i produkci elastinu a kolagenu. Obě tyto látky e pak stará o pružnost a napětí pokožky.

TIP:
Měli byste vědět: Lidské tělo si dokáže kolagen samo vyrobit, ovšem soběstačné je jen asi do 25. roku věku. Od tohoto okamžiku klesá každým rokem tvorba kolagenu o 1,5 %.

Kyselina glykolová na pleť

Když chcete maximální účinnosti, zaměřte se na koncentraci

Rozsah možné koncentrace kyseliny glykolové je velmi široká. Pohybuje se mezi 10-70 %.

Na trhu s profesionálními kosmetickými produkty jsou často k dostání přípravky obsahující opravdu vysokou koncentraci kyseliny glykolové – výjimkou není ani hodnota 70 %. Na první pohled se to může zdát jako dobrý nápad, ovšem vzhledem k silnému působení bychom měli pamatovat, na to, že tyto pomocníky mohou k bezpečnému glykolovému peelingu používat pouze řádně vyškolení a zkušení dermatologové. Rozhodně nedoporučujeme, abyste si glykolový peeling dělali sami doma, protože jeho nesprávným použitím můžete své pokožce výrazně ublížit.

A po čem tedy sáhnou, pokud si nechcete vážně ublížit? Pátrejte po kosmetických výrobcích, jejichž hlavním poznávacím znakem mnohem nižší koncentrace kyseliny glykolové – maximálně 10 %. Působí sice mnohem mírněji než dermatologické profi produkty, i tak však jistě nebudete zklamáni.

  • Po takovém peelingu se správně koncentrovanou kyselinou glykolovou bude vaše pokožka svěží, bez mazu i mrtvých buněk.
  • Můžete se také těšit zdravé zvlhčení.
  • Nebude chybět lepší prokrvení a okysličení tkání.
  • Zejména menší vrásky budou méně viditelné.
  • Odměnou za vynaloženou péči vám bude hloubkové a důkladné vyčištění.
  • Takto ošetřená pokožka bude nějaký čas méně náchylná k tvorbě nedokonalostí, pupínků a černých teček. Póry se stáhnou.
Seznam výhod je tedy rozhodně nemalý a určitě bychom si je měli zapamatovat.

Kyselina glykolová na pleť

Kdy je kyselina glykolová na pleť vhodná

Jestliže bojujete s kožními problémy (akné, seborea, ucpané póry apod), potýkáte se s hrubou pokožkou, chcete oddálit proces stárnutí nebo bojujete s vysušenou epidermis, pak byste určitě měli profesionální glykolový peeling z kosmetického salonu vyzkoušet.

TIP:
Měli byste vědět: Je rovněž používán jako léčba na drobné jizvy a vypořádá se i s nepříjemnou peri-folikulární keratózou.

Ošetření kyselinou glykolovou se proto doporučuje k léčbě kožních problémů, jako jsou:

  • akné,
  • seborea,
  • rozšířené póry,
  • keratóza,
  • změna zabarvení kůže,
  • chloasma.

Kontraindikace

Než se rozhodnete pro peeling kyselinou glykolovou, ověřte si, zda netrpíte záněty nebo virovým onemocněním.

A kdy se naopak peeling s účinným působením kyseliny glykolové nehodí? Největší překážkou je určitě herpes, a to v akutním i přípravném stadiu. Vyskytovat by se neměly ani kožní alergie, případně nezaléčené záněty kůže. Nevhodný je rovněž pro osoby trpící autoimunitním onemocněním a také tehdy, máte-li na kůži nějaké oděrky a rány.

TIP:
Léčba kyselinou glykolovou není vhodná ani pro těhotné a kojící ženy, ani pro pacienty podstupující v současné nebo nedávné době léčbu retinoidy.

Na co se připravit, když si dopřejete glykolový peeling

Sama o sobě není kyselina glykolová na pleť příliš účinná, celou proceduru je nutné spojit i s nezbytnými přípravnými kroky.

Pamatujte si, že při aplikaci přípravků a kosmetiky obsahující kyselinu glykolovou, je důležitá zejména příprava. Nejprve je nutné pleť důkladně očistit a odmastit. Myslete však na to, že pokožka musí být poté úplně suchá. Pokud toto důležité pravidlo nedodržíte, nejspíše se dočkáte podráždění, zarudnutí a velmi nepříjemného pálení, které může přetrvat i několik hodin, v horším případě dní.

Jakmile je očista hotová, naneste roztok kyseliny glykolové. Samotná aplikace je velmi rychlá. Kyselina glykolová na pleť nesmí působit příliš dlouho. Celá procedura trvá jen několik minut, poté se roztok omyje.

TIP:
Měli byste vědět: Během léčby kyselinou glykolovou dbejte na to na to, aby vaše pokožka nebyla po několik dní vystavena slunci.

Chcete-li vsadit na maximální účinek, kombinujte kyselinu glykolovou na pleť s libovolnou hydratační nebo výživnou terapií. Jde o skvělý trik. Pokožka po peelingu totiž dokáže všechny zevně přidávané látky mnohem lépe vstřebat. Skvělá je v tomto ohledu třeba oblíbená kyselina hyaluronová. Tu lze užívat vnitřně již několik dní předem, a tak se na celou proceduru důkladně připravit.

Kyselina glykolová na pleť

Jak se chovat po ošetření

Dbejte zejména na důslednou ochranu pokožky před UVA a UVB zářením.

I když zní odstranění mrtvých buněk z pokožky skvěle, není všechno zlato, co se třpytí. Pamatujte na to, že vrstva mrtvé epidermis není na naší pleti samoúčelná. Tvoří totiž účinnou ochrannou bariéru proti vnějším vlivům. Proto je po ošetření velmi důležité chránit pokožku před škodlivými paprsky UVA a UVB, a to za pomoci vhodně kosmetiky. V tomto případě se rozhodně vyplatí nešetřit.

Vezměte si ji s sebou do salonu (lepší podniky vám tuto ochranu poskytnou již v ceně samotného glykolového peelingu). Minimální hodnota filtru by měla být SPF 30, a to bez ohledu na roční období nebo fototyp vaší pleti.

TIP:
Pokud je to možné, zvolte si pro ošetření své pletí kyselinou glykolovou podzim, kdy je škodlivého slunečního záření nejméně. Ostré zimní nebo jarní sluníčko je samozřejmě vhodné nejméně.

Výhody glykolového peelingu pro vaši pleť

Největší výhodou kyseliny glykolové je to, že dokáže oddělit odumřelou tkáň od té plně funkční.

Existuje celá řada přírodních kyselin, které se používají pro účinný peeling. Tak pro právě glykolový peeling? Jak jsme již předeslali, má mnoho výhod. Každá molekula kosmeticky používané kyseliny glykolové je totiž opravdu extrémně malá. Díky tomu snadno pronikne i do hlubokých vrstev epidermis, což mnoho jiných přírodních složek vhodných pro šetrný peeling neumí.

Snadno odliší hranici mezi mrtvými a živými kožními buňkami (korneocyty) a naruší ji. To již samo o sobě usnadňuje přirozenou exfoliaci kůže. Jak se mrtvé buňky oddělují od povrchu pokožky, dochází rovněž ke stimulaci bazální vrstvy epidermis, co je nejhlubší vrstva kůže, kde dochází k produkci a růstu nových kožních buněk. Glykolový peeling se proto používá i jako anti-age procedura i jako prevence stárnutí pokožky.

Oproti jiným typům ošetření budou výsledky vaší snahy viditelné velmi rychle. Kyselina glykolová na pleť působí jen velmi krátce, přesto se mrtvá epidermis začne oddělovat prakticky okamžitě. Vnější struktura pokožky se vyhladí, barva sjednotí. Jemné vrásky se redukují. Ale nejde jen o vrásky.

Kosmetika s účinnou kyselinou glykolovou se také s velkým úspěchem používá na smíšenou a mastnou pleť, jež má větší sklon k výskytu černých teček ucpaných pórů a zanícených pupínků. Dokáže totiž redukovat nežádoucí nadměrné vylučování kožního mazu, jež je hlavní příčinou těchto potíží. Bonusem navíc je pak odstranění nečistot a staré kůže. Díky tomu jsou tyto obtíže rychle a z větší části potlačeny.

Závěrečné shrnutí

Glykolový peeling zabraňuje ucpání mazových žláz po mnoho dalších dní. Účinnější je při pravidelné aplikaci z rukou zkušeného dermatologa. Nezapomeňte také na to, že je třeba po aplikaci kyseliny glykolové na pleť použít i hydratační a regenerační přípravky a po několik dní se chránit před přímým slunečním zářením. Vyhýbejte se slunci a používejte ochranou kosmetiku se SPF faktorem 30. Neužívejte proceduru v okamžiku, jste-li těhotná, pokud trpíte autoimunitním onemocněním nebo máte pokožku podrážděnou či poškozenou.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *