Partnerské problémy v karanténě
Duševní zdraví

Partnerské problémy v karanténě

Současný krizový stav na nás klade po mnoha stránkách opravdu velké nároky. Domov, v němž se lidé dříve často spíše míjeli, se dnes stává leckdy i celodenním místem společného soužití. Stačí, aby měl jeden nebo oba partneři práci z domova alias homeoffice. A pokud se k tomu navíc přidá ještě starost o děti, nemusí tuto změnu situace mnohé vztahy ustát.

A jak takovou krizi přejít, aby hned neskončila rozchodem? Můžete to pojmout i jako zkoušku. Koneckonců, jde o zcela novou situaci, nezmapované území a podobná období nejsou ve vztazích žádnou výjimkou (narození dítěte, těžká nemoc apod.).

Partnerské problémy a hádky

Na nové věci často reagujeme nedůvěřivě a podrážděně.

Cítíme se ohrožení a často hledáme oporu ve svém partnerovi. On je na tom však leckdy úplně stejně a veškeré snahy o stavění vzájemných záchranných mostů tak přijdou vniveč.

Náš tip:
Je proto dobré začít stavět na maličkostech. Oceňovat i sebemenší drobnosti a být za ně svému protějšku vděční. Může jít opravdu o úplné maličkosti – zavření okna, zapnutí pračky, pusa na dobrou noc.

Negativní emoce v době krize

Je přirozené, že se přesto nějaké ty potíže nakupí. A pak je vhodné najít pro ně vhodný ventil. Myslete na to, že váš partner je teď spíše vaším „spolubojovníkem“ a nikoli nepřítelem. A nechcete si přece rozvracet domácnost zevnitř.  Najděte si cokoliv, co vám s odbouráním špatné nálady pomůže . Někdo nedá dopustit na boxovací pytel ve sklepě, jiný na půlhodinku počítačových her.

Náš tip:
Tenhle „čas pro sebe“ si dopřejte nejlépe každý den a k témuž vybízejte i svého partnera či partnerku.

Partnerské problémy v karanténě

Krize ve vztahu alias „ponorka“

Tento termín zpravidla velmi dobře známe. Jde o situaci, kdy si lidé začínají navzájem lézt na nervy. Rozhodí je i sebemenší problém a leckdy dospějí i do bodu, kdy se vzájemně doslova nemohou vystát.

Partnerské problémy v karanténě

K tomu, abyste podobné období překonali, budete potřebovat velkou porci disciplíny, vzájemné ohleduplnosti a především tolerance. A to na obou stránkách. Pokud se snaží jen jeden z páru, nikdy to nestačí.

Jak předcházet hádkám v době krize

Pomáhá i nastavení jisté každodenní rutiny.
 Pravidelné zvyky a návyky vám nedovolí upadnout do nebezpečí letargie a přežívání , které život v karanténě často provázejí. Snažte se aktivně využít čas a dostupné možnosti. Máte přece dostatek příležitostí k tomu, abyste si svou rodinu pořádně užili. A to tím spíše, máte-li doma děti.

Stanovte si však i své prioritní potřeby a vykomunikujte je se svým partnerem. Musí být samozřejmě rozumné a přizpůsobené okolnostem. Snažte se navzájem povzbuzovat, dodávat si ztracený humor, snažit se brát věci z nadhledu atd.

Nevěřte mýtům o vztazích

Jednoduché zkratky v psychologii neexistují.

V poslední době se na nás z nejrůznějších zdrojů valí mnohdy až skandální titulky, hlásající, že pokud se nedokážete ani během několika týdnů karantény domluvit bez hádek, pak je váš vztah zralý na krach a je na čase ho ukončit.

Nevěřte tomu. Každý z nás má někdy nárok být protivný, unavený a jednoduše řečeno nevrlý. A někdy se zkrátka okolnosti spiknou tak, že z nich téměř nelze vyjít „bez ztráty kytičky.“ Důležité je nepodlehnout negativní síle okamžiku a vyvarovat se ultimativních prohlášení. Jen obtížně se poté berou zpět a jedna v hněvu vyřčená věta může o osudu vašeho vztahu rozhodnout už natrvalo. Snažte se tomu předejít všemi možnými způsoby.

Partnerská poradna online

Máte dojem, že si se situací u vás doma nedokážete poradit, ale nastavená pravidla karantény vám nedovolují hledat pomoc mimo stěny vašeho bytu? Setkání s odborníkem nemusí být jen osobní.  On-line psychologická poradna Mojra.cz přijde za vámi až domů  prostřednictvím jednoduše ovladatelného Skypu, aplikace WhatsApp, Viber, telefonu nebo emailu.

Partnerské problémy v karanténě

Nejde o žádné „rady na dálku“, ale o skutečné setkání s odborníkem v reálném čase. Zjistíte, jak ventilovat své negativní emoce, co vám pomůže celou situaci zvládnout nebo prostě „jen“ získáte možnost promluvit si se spřízněnou duší, která vás trpělivě vyslechne.

Měli byste vědět:
Konzultace je možné objednat on-line a to kdykoli. Stačí vybrat přesný čas, případně poslat psychologům doplňující informace. A pro všechny, kteří se zatím na podobný krok z jakéhokoliv důvodu necítí, je na webu připravena i řada zajímavých článků, věnujících se právě koronaviru a jeho dopadům na osobní vztahy.

Konzultace se však není třeba bát, psycholožky jsou empatické a s „ordinováním” na dálku mají řadu zkušeností. Stačí si pro sebe najít trochu on-line soukromí a máte vyhráno. Někdy může váš vztah zachránit i taková „maličkost“.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *