Jak učit děti doma

Pro aktuální stav se vžil tak trochu zavádějící termín „koronaprázdniny.” Bohužel u většiny dětí se o žádné prázdniny nejedná. Jsou nuceny (obvykle za pomoci rodičů) zpracovávat řadu domácích úkolů a leckdy se dokonce i učit novou látku.

Jak učit děti doma

Pokud se nechcete z náhlého návalu povinností doslova zbláznit, je vhodné nastavit si nějaký výukový režim. O přípravu svých dětí na výuku byste se měli zajímat každý den. Ale na druhou stranu ani nepanikařte. Měsíční absence ve škole ještě nikoho z procesu školního vzdělávání definitivně nevyloučila. Co nezvládnete doma, se děti jednoduše později doučí. Čím méně však takového dohánění bude, tím lépe.

Naučte děti, jak se mají učit samy

Pomáhá i prostřídání různých předmětů. Pokud se dítě „zaseklo“ například v matematice, nechte ho vypracovat několik úloh z češtiny Jestliže ani poté nebude s problémem schopné pohnout, přispěchejte s pomocí.

Nesnažte se však svým potomkům veškerý „školní čas“ organizovat. Nemáte-li doma prvňáčka, pak už si s většinou pokynů jistě vaše dítě poradí samo. Vaším úkolem je tedy pouze připravení vhodného zázemí v čele s klidným místem pro práci a případnou podporou. Dítě by však za vámi nemělo chodit s každým problémem okamžitě. Stanovte si nějaký časový limit, během něhož se pokusí s celou záležitostí pohnout samo a teprve poté za vámi přijde. Podle náročností úkolu by mělo jít o 10-20 minut.

.

Náš tip:
Ani poté však nedávejte nabyté vědomosti snadno. Snažte se k nim děti spíše dovést. Pokud jim řešení prozradíte okamžitě, nic se nenaučí.

Dodržujte pravidelný režim

Nemusíte vstávat v šest, jako když chodíte do školy. Ale nějaké rozumné hranice by nastaveny být měly, jinak se budete později k běžnému školnímu režimu jen velmi obtížně vracet. Vysvětlete dítěti, že teď vlastně máte nějaký čas k dobru, protože nemusíte cestovat do školy, oblékat se apod. Jde však jen o dočasný bonus.

Náš tip: Stejnou argumentaci používejte i v případě, když si bude vaše ratolest zoufat, že má úkolů moc. Oproti běžnému školnímu režimu máte značnou výhodu. Využijte ji. Chcete-li vědět, jak učit děti doma, pak jde rozhodně o velmi dobrou strategii.Stanovte si každý den nový cíl

Máte-li pocit, že učitelé zahlcují vaše děti příliš, zkontaktujte se s ostatními rodiči a zjistěte, zda to nevidí také tak. Pokud ano, je určitě na místě zkontaktovat zřizovatele školy a dohodnout se na nějakém rozumném kompromisu.

Další návod se odvíjí od toho, jak moc vás vaše škola zatěžuje. Zatímco někteří učitelé dávají dětem jen lehké procvičování, jiní je neváhají každý týden doslova zahltit novou látkou. Chtě nechtě se se všemi těmito stavy musíte popasovat.

Podívejte se, kolik úkolů musí vaše dítě během týdne zvládnout a rozdělte je na sedm (anebo pět) více méně stejně náročných úseků. Každý den pak jeden tento úsek zpracujte. Pokud je to možné, zkuste učivo proložit i naučnými dokumenty (na internetu je jich dost a dost), případně tématickými knihami apod. Samostatnou kapitolu pak tvoří zpracování referátů, jež jsou v současné situaci pro některé kantory doslova modlou. Naučte dítě, jak si vytvořit osnovu (tzn. o čem by mělo v referátu psát) a kde si potřebné informace dohledat. Pak mu už jen pomozte s dolazením drobných detailů.

Náš tip:
Doporučujeme nechávat si rezervy na dodatečná zadání. Nové úkoly se totiž mohou objevit kdykoliv během týdne.

Jak učit děti doma

Pokud si nejste jistí, podívejte se na možná řešení

Nezáleží na tom, zda vás trápí pravopis nebo nedokážete svému deváťákovi pomoci v řešení matematických úloh. YouTube a další podobné platformy teď doslova přetékají nejrůznějšími výukovými videi, přístupnými zdarma. Známá je také např. Khanova akademie a ruku k dílu přiložili i jiní. Například nakladatelství učebnic Fraus zpřístupnilo svou výukovou platformu dočasně zcela zdarma. A takových příkladů lze v on-line prostředí najít více.

Nechte děti, ať se učí společně

Máte-li pocit, že učitelé zahlcují vaše děti příliš, zkontaktujte se s ostatními rodiči a zjistěte, zda to nevidí také tak. Pokud ano, je určitě na místě zkontaktovat zřizovatele školy a dohodnout se na nějakém rozumném kompromisu.

Samozřejmě nenabádáme k porušení zákazu vycházení. Ale díky nejrůznějším free aplikacím (např. Whats App, Skype apod.) dnes není problém vytvořit skupinu více dětí, které si budou nové učivo vysvětlovat vzájemně. Dohlédněte jen na to, aby nedocházelo k opisování řešení u zadaných úloh apod. Velké děti si s tímto úkolem poradí zcela samy, ty menší se nejspíš neobejdou bez vaší výrazné asistence. I tak to však určitě stojí za pokus.

Najděte si u svých učitelů, kdy poskytují on-line konzultační hodiny. Mělo by to být samozřejmostí a pokud ne, požádejte je o to. Děti by neměly být u nové látky odkázány jen na neosobní zdroje. Celá věc je o to důležitější v případě, že novému učivu nerozumíte ani vy sami.

Jak učit děti doma? Nebojte se vyhledat pomoc, když je to nad vaše síly

A co dělat, když vám celá školní výuka podomácku začne jednoduše přerůstat přes hlavu? Nebojte se vyhledat pomoc. Nemusíte nikam chodit, dnes lze najít i on-line psychologické poradny se skutečnými odborníky, kteří s vámi vaše problémy rozeberou pěkně tváří v tvář třeba přes oblíbenou aplikaci Skype. Na rozdíl od běžných psychologických poraden fungují třeba i navečer, takže si čas můžete udělat opravdu kdykoliv.Např. na Mojra.cz se můžete na termínu předem domluvit. Stačí napsat do kontaktního formuláře a během velmi krátké doby se vám někdo z psychologického týmu ozve. I když setkání přes Skype tak úplně nenahradí to klasické, dá se s ním velmi dobře srovnat. Díky empatickým psycholožkám můžete své napětí uvolnit, získat vnitřní a klid a novou chuť do dalších dní. Ke spokojenějšímu a šťastnějšímu životu totiž někdy stačí opravdu málo.

siffera

siffera

Ahoj mám ráda hory, pohyb a vše co je zdravé. Více informací o mně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *