Tourettův syndrom u dětí

Tourettův syndrom u dětí je vrozené chronické onemocnění, které postihuje hluboké části mozku, tzv. bazální ganglia. Typické pro toto onemocnění jsou pohybové nebo zvukové tiky, kterými nemocný uvolňuje nahromaděné napětí a stres.

Tourettův syndrom u dětí nebo také Touretteův syndrom (v obou případech čteme turetův) byl poprvé popsán na sklonku 19. století francouzským neurologem Gillesem de la Tourette. Trpěly jím i mnohé známé osobnosti, například Wolfgang Amadeus Mozart nebo Charles Dickens. Tourettův syndrom nemá nic společného se sníženou inteligencí, ba právě naopak, často jím trpí lidé, kterým mozek funguje o něco lépe než běžné populaci.

Kdy se objevuje Tourettův syndrom u dětí

  1. Tourettův syndrom u dětí lze obvykle pozorovat mezi 6. a 7. rokem věku. Mají formu pohybových nebo zvukových tiků. Pohybové tiky (škubnutí hlavou, přivření očí, grimasy v obličeji apod.) mají za úkol potlačit fyzické projevy (pálení očí, tuhnutí tváře atd.), zatímco zvukové tiky (neartikulované zvuky, nadávky, vzdechy…) uvolňují nahromaděné psychické napětí.
  2. Tourettův syndrom u dětí počítáme mezi částečně dědičné onemocnění, ale mnohem větší roli při jeho vzniku hraje nadměrná zátěž, které je plod vystaven v matčině těle během těhotenství. Dobrou zprávou je, že u pětiny nemocných tiky v dospělosti zmizí, u jiných se alespoň zmírní.

Tourettův syndrom u dětí  léčba

Projevy onemocnění spouští nadměrný psychický stres, základem úspěšné léčby je tedy jeho minimalizování. Tiky rozhodně nejdou odnaučit nebo nějak potlačit – je to možné jen na chvíli díky silné vůli, ale o to horší budou ve chvíli, kdy se nakonec projeví.

Četnost tiků lze částečně snížit podáváním vhodných léků. Jde ale o dlouhodobou terapii s množstvím možných vedlejších účinků (bolesti žaludku, přibírání na váze apod.), takže ji lékaři obvykle doporučují až po vyčerpání jiných tlumících metod.  V zahraničí také v současnosti probíhají experimenty, které se snaží Tourettův syndrom u dětí řešit přímým chirurgickým zásahem do mozku. Úspěšnost léčby při chirurgickém zásahu je prozatím  velmi kolísavá, každý případ je odlišný a záleží na moha okolnostech.

 

Podobné příspěvky