Rotaviry

Rotaviry patří k sezónním infekcím, které ohrožují zejména nejmenší děti úporným zvracením, průjmy a celkovým vyčerpáním organismu. Jaký je princip jejich přenosu, co si počít s nákazou a jaké jsou možnosti prevence se dozvíte v tomto článku.

Sezonní viry ohrožují zejména děti v jeslích a předškolních zařízeních.

Rotavirová enteritida patří k nejčastějším druhům onemocnění, které si vyžádají nutnost hospitalizace u dětí do pěti let! Nejohroženější jsou batolata od šesti měsíců do dvou let, které už nechrání přirozené kojení i děti se sníženou imunitou.

Toto onemocnění rozhodně není vhodné podceňovat. Kromě průjmů a s nimi související vážně dehydratace totiž hrozí i trvalé nervové poškození. Metod prevence je podle lékařů poskrovnu a čelní místo v nich zaujímá očkování.

Rotaviry – co jsou zač?

Původcem všech zmíněných potíží jsou invazivní patogeny, které napadají buňky tenkého střeva v jeho horní části – to vede k urychlení peristaltiky a někdy i dilataci tkáně. Úplná obnova střevní sliznice pak nastává po úplném vyléčením teprve za 2–8 týdnů.

Rotaviry u dětí

To onemocnění se lidově nazývá střevní chřipka a nejčastěji něm slýcháme právě v souvislosti s infekcí v dětských kolektivech. To, co začne lehkou horečkou, se může po několika hodinách změnit v život ohrožující stav. Malé děti jsou totiž velmi náchylné k dehydrataci, která jim může přivodit i smrt. Naštěstí lze toto nebezpečí snadno zažehnat nitrožilním podáváním fyziologického roztoku.

Rotaviry příznaky

A jak poznat infekci rotaviry, když u vás nebo vašeho dítě propukne? Existuje několik důležitých příznaků, kterých se můžete chytit. Vždy je však třeba posuzovat zdravotní stav komplexně, jinak zejména začátky nemocnění snadno zaměníte třeba s běžným nachlazením.

  • nechutenství
  • horečka
  • zvracení
  • průjem
  • nadýmaní
  • častá vodnatá stolice bez příměsi hlenu či krve
  • kožní exantém (zčervenání, vyrážka kůže), vzácně
  • slabost
  • malátnost
  • bolesti břicha
  • třes

Zvracení a horečka obvykle ustoupí do 2-3 dnů, ale průjem se může udržet až 8 dní, byť se jeho intenzita postupně snižuje.

Rotavirová infekce – jak dlouho trvá?

Celé nemocnění od prvních příznaků až po úplnou úpravu zdravotního stavu trvá 5-8 dní. Prognóza u dětí i dospělých je v našich podmínkách obvykle dobrá. Mezi nejzávažnější komplikace se počítá extrarenální urémie způsobená nedostatečným příjmem tekutin a hypovolemický šok kvůli excesivní ztrátě tekutin a minerálů.

Věděli jste, že:
Při závažných stavech rotavirová enteritida může dítě překonat až 20 akutních ataků průjmu a zvracení za den?

Rotaviry inkubační doba

Inkubační doba je velmi krátká, pohybuje se mezi 1-3 dny, onemocnění tak snadno přeskočí po celé rodině. Bez nadsázky jde o nemoc špinavých rukou alias fekálně-orální infekci. Do našeho těla se dostane ústy díky nedostatečně umytým rukám, kterými si podáváme jídlo. Virus se totiž usazuje v trávicím traktu a ven vychází stolicí. Navíc patří k velmi odolným – na vzduchu přežije bez újmy několik dní třeba na hračkách, držadlech MHD nebo třeba přebalovacích plochách na veřejných místech. V období rotavirových infekcí (jaro a podzim) je proto vždy třeba dbát zvýšené obezřetnosti.

Běžné prostředky totiž rotaviry nezničí a často jim dokonce neublíží ani chlorovaná voda! Na druhou stranu se ale nemusíte být návštěvy veřejných bazénů. Voda v nich je pravidelně kontrolovaná a případně infekce se navíc rozmělní do velkého objemu tekutiny, takže nákaz z vody nehrozí.

Věděli jste, že:
Náš tip: ne vždy je možné navštívit umyvadlo s tekoucí vodou, pro takové případy je dobré s sebou nosit vlhčené desinfekční ubrousky.

Rotaviry a jejich léčení

Jakmile to zdravotní stav umožňuje, je doporučeno i podávání probiotik. Zaměřte se na přípravky, v nichž jsou přítomné užitečné bakterie Saccharomyces boulardii.

Přímá léčba rotavirů neexistuje, je proto důležité zaměřit se především na minimalizaci škod, které napáchají v organismu. Hlavním bodem zájmu by měl být rehydratace organismu, která pomáhá s úpravou minerálního metabolismu a korekcí acidózy. Rehydrataci lze uchopit dvěma způsoby:

  • perorální rehydratace – vhodný je zejména slabý čaj, u větších dětí i minerální voda, a také vhodné rehydratační roztoky z lékárny, u nás patří k nejznámějším Kulíšek
  • intravenózní rehydratace – nitrožilní zavodnění v nemocnici

U kojených dětí je vhodné kojení nepřerušovat a přikládat dítě tak často, jak bude chtít. V mezidobí neuškodí ani podávání rehydratačního roztoku.

Důležitá je i časná realimentace vhodnými potravinami. Doporučené jsou zejména tyto, samozřejmě podle věku, možností a zejména chutí pacienta:

  • banány
  • strouhaná jablka bez slupky
  • bramborová kaše
  • rýžová polévka
  • kuřecí vývar
  • rýže s masem
Podle okolností může být vhodné i podávání antipyretik, střevních adsorbencií (např. Diosmektit) a antiemetik (např. Ondansetron)

rotaviry u dětí
rotaviry

Očkování proti rotavirům

Vyjma důsledně dodržované hygieny je jedinou další prevencí rotavirové nákazy vhodné očkování. Na území Evropské Unie jsou v současnosti registrované dvě účinné vakcíny: RotaTeq a Rotarix, přičemž ta druhá je u nás i díky mediální kampani známější. Obě jsou podávány perorálně v prvních měsících života dítě.

U nás je očkování dobrovolné, které si musí rodiče uhradit, byť veškeré zdravotní pojišťovny na něj částečně přispívají. Očkování vakcínou Rotarix je rozděleno do dvou dávek, přičemž jedna stojí v současné době 1 650 Kč. Pro spolehlivou účinnost je nutné aplikovat obě v doporučeném rozmezí, a to do 24. měsíce věku. První dávku je možné podat již ve veku šesti týdnů spolu s jiným očkováním – účinnost nebude snížena. Účinnost vakcíny přetrvává až tři roky, takže dítě je spolehlivě chráněno právě v nejcitlivějším období svého života.

Měli byste vědět:
Vakcína RotarixTM je vázána pouze na lékařský předpis. Podává se ústy a aplikovat ji lze výhradně po dohledem lékaře. Vakcinační akce RotarixTM MZDR 69343/2016-10/OVZ je schválena Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Očkování chrání nejenom děti samotné, ale také členy širší rodiny nebo kolektivu. Nejde o úplně 100% ochranu před onemocněním, podle dostupných výzkumů však mají očkované děti mírnější průběh onemocnění, které se obejde bez hospitalizace.

Očkování rotaviry nežádoucí účinky

Stejně jako každé jiné očkování má i očkování proti rotavirům možné nežádoucí účinky. Mezi ty nejčastěji zmiňované patří:

  • průjem, podrážděnost (až u 1 na 10 dávek vakcíny)
  • bolest břicha, nadýmání, zánět kůže (až u 1 na 100 dávek vakcíny)
  • intusepce (vchlípení části střeva), krev ve stolici, zánět žaludky nebo střev (velmi vzácně)

Kdy je očkování Rotarixem nevhodné?

Očkování proti rotavirům vakcínou Rotarix je vhodné pro všechny děti, i ty předčasně narozené, s výjimkou těch s vrozenou vadou střeva, trpících (i v minulosti) intusepcí, pokud trpí těžkým kombinovaným imunodeficitem, závažná infekce s horečkou a dítě, které aktuálně zvrací.
Vždy popište svému lékaři všechny okolnosti, které by mohly podání přípravku Rotarix nepříznivě ovlivnit. Jedině on může rozhodnout, jestli je nyní vhodné vakcínu podat, nebo bude lepší počkat s její aplikací až na příznivější dobu.

Pokud se přesto stane, že po aplikaci vakcíny bude dítě zvracet, informujte pediatra. Při další návštěvě je možné podat další dávku vakcíny bez vedlejších účinků.

Očkování nijak neovlivňuje jídelníček dítěte ani není překážkou pro kojení.

Měli byste vědět:
Vakcína Rotarix obsahuje sacharózu, takže pokud víte, že vaše dítě nesnáší některé cukry, poraďte se o aplikaci se svým pediatrem.

Rotaviry jsou velmi nebezpečnými původci závažného (nejen) dětského onemocnění. Vyplatí se proto zvážit všechny možnosti prevence, které jsou v našich podmínkách dostupné.

 

Aktualizováno 17. 8. 2019

Podobné příspěvky