Rivotril

Rivotril
Oznámkuj

Rivotril

Účinná látka Klonazepam používaná při léčbě některých typů úzkostných stavů a dalších psychických poruch je k dostání v několika vzájemně podobných lécích. Nejznámější z nich je Rivotril, dostupný jen na lékařský předpis.

Co je lék Rivotril

Lék Rivotril spadá do skupiny tzv. dlouhodobě působících benzodiazepinů. Právě díky tomu ne obvykle používán při léčbě panických poruch a epileptických záchvatů.

Působí přímo na centrální nervový systém. Uvolňuje svaly, předchází křečím a úzkostem a má zklidňující a tlumivé účinky.

Při nesprávném dávkování se může objevit tzv. anterográdní amnézie – jinými slovy pacienti si nepamatují, co po požití léků dělali v rámci několika hodin ale i dní. Dojít může dokonce i ke vzniku kómatu, trvajícího několik hodin. U standardně medikovaných pacientů tyto nežádoucí účinky prakticky nehrozí, mnohem více jsou zmiňovány v souvislosti s nepovoleným užíváním omamných látek, které může Rivotril v mnoha směrech nahradit. V těchto kruzích se Rivotrilu říká také Riváč nebo Rivouš a jde o zboží velmi žádané na černém trhu. Koneckonců dočteme-li se někdy o Rivotrilu v novinách, bude to nejspíš v takovéto souvislosti.

Důrazně varujeme před užíváním tohoto léku v případě, že vám ho nepředepsal přímo váš ošetřující lékař. Na dlouhodobě působících benzodiazepinech totiž vzniká závislost a mohou podpořit sebevražedné nebo destruktivní sklony u jedinců s tímto zatížením.

Rivotril

Mizianitka / Pixabay

Rivotril a alkohol

Tento lék také velmi výrazným způsobem ovlivňuje dechovou soustavu. Rivotril a alkohol proto rozhodně nejdou dohromady, tato kombinace může dokonce pacienta ohrozit na životě. Užívat se nesmí ani zároveň s jinými opioidy a kontraidikován ho mají i lidé s onemocněním plic.

Lék je možné používat i u nejmenších dětí. Velkou výhodou je, že u dětí do cca 6-8 let věku nevzniká na Rivotrilu závislost, protože jim jednoduše v mozku chybí potřebné receptory. Předávkování benzodiazepiny ale u dětí možné je.

Rivotril příbalový leták

V příbalovém letáku se navíc dočteme, že Rivotril může být používán i u pacientů trpících panickou poruchou nebo agorafobií. Toto užití ovšem není tak časté jako při již zmíněné léčbě epilepsie.

Rivotril je k dostání v lékárnách a to výhradně na lékařský předpis. Dostupný je pouze s doplatkem, který se liší podle formy léku. Přinášíme vám přehlednou tabulku, abyste za svou medikaci nezaplatili více, než je třeba:

FormaVelikost baleníDoplatek
Injekční roztok5 ampulí po 1 ml10,00 Kč
Tablety 0,5 mg

(perorální užití)

50 ks31,00 Kč
Tablety 2 mg

(perorální užití)

30 ks13,00 Kč
Kapky

(perorální užití)

lahvička 10 ml29,00 Kč

Injekční roztok není určen k jednoduché aplikaci jednorázovou injekcí, ale vyžaduje pomalou aplikaci intravenózně. Bývá předepisován pouze při léčbě pacientů upoutaných na lůžko v domácí nebo nemocniční péči.

Tablety jsou polykací, užívají se zároveň se sklenicí s vodou. Nejsou určeny k dělení. Vyžaduje-li vaše diagnóza přesnější dávkování, požádejte svého lékaře o kapky.

Kapky se užívají v doporučeném množství rozmíchané v libovolné tekutině. Nikdy se nesmí aplikovat přímo do úst – hrozí ztráta kontroly podávaného množství a předávkování.

Rivotril vedlejší účinky

Stejně jako všechny léky může mít i Rivotril množství vedlejších účinků, které se mohou u pacientů vyskytnout. Patří mezi ně především:

  • únava (hlavně na počátku léčby)
  • svalová slabost
  • obtíže při chůzi
  • dechové obtíže
  • inkontinence
  • poruchy vidění a koordinace
  • zvýšená sekrece a slinění (u kojenců a malých dětí)

Obvykle lze těmto nepříjemnostem předejít správným nastavením léčby a užíváním přesně podle návodu. Rozhodně není žádoucí zdvojovat vynechané dávky nebo množství léku Rivotril navyšovat bez konzultace s lékařem.

Lék Rivotril není možné užívat v těhotenství, může způsobovat plodu potíže s dechem a celkový útlum. Malé množství účinné látky proniká i do mateřského mléka, možné tedy není ani kojení. Pokud dojde k předávkování lékem a to i ve velmi malém množství, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Zvláště u malých dětí je nutné rychle kontaktovat záchrannou službu, jinak hrozí vznik kómatu nebo dechových obtíží.

Pamatujte si, že léčba Rivotrilem bývá dlouhodobá a často může trvat i celý život, nedojde-li ke snížení individuální citlivosti na účinnou látku. Lék pomáhá nemocným osobám stabilizovat příznaky jejich choroby a zvyšuje kvalitu jejich života. Vznik závislosti není v takových případech relevantní. Nikdy proto Rivotril nevysazujte nebo neupravujte jeho dávku bez konzultace s lékařem. Problémy, kvůli kterým byl užíván by se mohly navrátit s ještě větší naléhavostí a intenzitou. Pokud máte přesto o užívání léku pochybnosti, vyhledejte konzultaci u jiného lékaře, na kterou máte ze zákona právo.