Kyselina šťavelová v potravinách

Kyselina šťavelová v potravinách

Zdravému organismu nijak nevadí a může mu být dokonce prospěšná, přesto bývá kyselina šťavelová brána v potaz až ve chvíli, kdy začne našemu tělu škodit. Jaké procesy má kyselina šťavelová v našem těle na svědomí, a ve kterých potravinách jí najdeme největší množství?

Kyselina šťavelová je organická kyselina, kterou známe pod lidovým názvem jetelová sůl. Odborně se nazývá kyselina ethandiová a jde o nejjednodušší dikarboxylovou kyselinu, jak si možná ještě mnozí z nás pamatují z hodin chemie. Jde o bezbarvou ve vodě rozpustnou krystalickou látku bez zápachu.

Přirozeně se vyskytuje v ovoci a zelenině a bez ní by v tělesných tkáních docházelo jen k minimálnímu procesu vstřebávání vápníku a zhoršila by se také peristaltika. Je vylučována močí, ale její nadbytečné množství se může usadit v kloubech nebo ledvinách a působit  zdravotní potíže.

Kyselina šťavelová v potravinách

V přirozené formě najdeme tuto kyselinu prakticky v každém ovoci a zelenině, její poměr se ale zvyšuje spolu s množstvím obsaženého chlorofylu. Nejvíce jí tedy zkonzumujeme v zelenině listové, jako je: špenát, kapusta, hlávkový salát, zelená hořčice, mangold, červená řepa nebo tuříny. Velké množství kyseliny šťavelové obsahují také jahody, ostružiny, borůvky maliny nebo reveň (rebarbora). Z bylinek jde především o petržel, pažitku a samozřejmě šťovík.

Tepelně neupravená zelenina obsahuje organickou kyselinu šťavelovou, zatímco zelenina uvařená nebo upečená má v sobě již jen kyselinu anorganickou. A právě ta forma může působit problémy.

Kyselina šťavelová

os / Pixabay

Už naše babičky o působení kyseliny jetelové něco věděly, a proto mimo jiné doporučovaly konzumovat výhradně mladou rebarboru, kterou není třeba příliš tepelně upravovat. Ve starších stoncích a listech totiž obsah kyseliny šťavelové stoupá a díky náročné úprava ze z většiny stává škodlivá anorganická forma, o které si řekneme něco více.

Kyselina šťavelová a vstřebávání vápníku

Organická neboli „živá“ kyselina šťavelová dokáže velmi zefektivnit a zrychlit vstřebávání vápníku ze všech potravin. Vápník částečně rozpouští a zároveň stimuluje v těle peristaltické procesy, takže je z těla vyloučeno jen minimum využitelných minerálů.

Anorganická kyselina šťavelová, kterou získáme po uvaření nebo jiné tepelné úpravě ovoce a zeleniny,  naopak podle dosavadních studií dokáže vstřebávání vápníku efektivně zablokovat a totéž provést i se železem.

Sama se také může začít usazovat v játrech, ledvinách či kloubech a působit zdravotní potíže. Krystalky usazené kyseliny šťavelové pak brání přirozenému plynulému koloběhu  vápníku v těle a způsobují revmatismus, problémy s játry, ledvinové koliky nebo „jen“ mírné bolesti žaludku. Lidé náchylní ke tvorbě ledvinových kamenů by měli věnovat zastoupení kyseliny šťavelové ve svém jídelníčku zvýšenou pozornost!

Co byste ještě měli vědět o kyselině šťavelové

Dobré vědět: ledvinové kameny vzniklé ze solí kyseliny šťavelové (odborně nazývané oxalátové) se nejčastěji vyskytují u osob okolo 40. roku života se sedavým zaměstnáním a nepříliš aktivním využitím volného času. Projevují se charakteristickou bodavou bolestí a kolikou, vystřelující do boku a do třísel. Přidat se mohou také bolesti při močení, únava a nechutenství. Neléčený stav může vést až k selhání ledvin.

Pozor by se měli dát i lidé, jimž byla předepsána speciální dieta kvůli nedostatku vápníku v organismu. Ti by měli tepelně upravené potraviny s vysokým obsahem kyseliny šťavelové pokud možno úplně vynechat. Jinak by se jejich zdravotní potíže mohly prohloubit až v tzv. hypokalcémii, která se projevuje především poruchami spánku, problémy nervové soustavy a zvýšenou lámavostí kostí.

Účinným procesem odstranění problémů je poctivá detoxikace organismu a následná úprava stravy, ve které by organická kyselina šťavelová v podobě kapusty, salátu nebo špenátu  měla převážit nad tou anorganickou.

Věděli jste, že: při tepelné úpravě lze obsah anorganické kyseliny šťavelové v zelenině snížit jejím blanšírováním a důsledným slitím použité vody?